
V spodnej časti Karlovho náměstí v Prahe sa nachádza Novomestská radnica. Bola postavená v 2 polovici 14 storočia, to je okolo 1350+

V roku 1609 sa tu konal stavovský snem, ktorý donutil cisára Rudolfa II. vydať majestát za náboženskú slobodu. To v podstate znamenalo, že náboženstvo je vecou každého človeka a že nik nemôže byť nútený ku katolicizmu, alebo inému vierovyznaniu. Stalo sa tak až 5 rokov po tom, čo Rudolf II. vyhlásil katolícke náboženstvo za jediné povolené náboženstvo v Uhorsku. To vyvolalo vzburu dôsledkom ktorej sa Rudolf musel vzdať vlády nad Uhorskom, Moravou a Rakúskom v prospech svojho brata Mateja Habsburského. Rudolf II. bol spropagovaný Jánom Verichom v rozprávke Císařův pekař a v súvislosti s Karlovým námestím sa k nemu ešte vrátime.
Toto je Novomestská radnica z pohľadu husitského bojovníka dňa 30.7.1419. Čakanie, až mu jeho kamaráti v zbroji vyhodia z okna niektorého z mestských pánov sa v tento deň vyplatilo. Okná neboli veľmi vysoko, takže zábava pod nimi pokračovala ďalej. Tento spôsob lynčovania ľudí sa volá defenestrácia.

Viete čo je to "Etalon"? To je vám bývalá mierna miera, ktorú ustanovil Přemysl Otakar II v roku 1268. Etalon = 59,14cm, známy aj ako pražský lakeť je zamurovaný na boku tejto radnice, voľne dostupný a to preto, aby si každý obchodník mohol nastaviť dĺžku svojich meradiel a neklamal zákazníkov napríklad pri predaji látky.

"V tomto domě čp.4-II, který stával na tomto místě, žil a bádal před uveřejněním svého světoznámého principu (1842), na němž buduje dnešní astrofysika, věhlasný učenec Kristian Doppler profesor mathematiky a praktické geometrie na technice v Praze. Narodil se roku 1803 v Solnohradě. Zemřel r.1854 v Benátkách"

Ak pokračujete dole uličkou ešte asi 100m prídete ku známemu pivovaru U Fleků.

Ochutnejte zdější svetoznáme tmavé pivo a flekovský gulášek, ktorý sme v minulosti už TU (rozklikni) varili. V hospode je frmol, aj v nedeľu o 10.00 sa tu striedajú dvaja harmonikári, atmosféra vám bude pripadať ako z filmov o vojakovi Švejkovi, alebo Panoptikum města Pražského.

K dispozcii je aj záhradné sedenie pod holým nebom a môžete sa túlať aj po pivovarskom múzeu, kde sa zoznámite s postupom výroby flekovského čierneho piva. Po stenách v múzeu vás zaujmú aj dobové listinné papiere, výučné listy ešte z dôb Rakúsko-Uhorska.

V strede námestia sa oplatí zastaviť pri kostole svätého Ignáca z Loyoly, ktorý bol postavený v rokoch 1665-1678.

Vnútro kostola je tiež veľmi pekné a navyše sa tu zvyknú konať koncerty chrámovej hudby a spevu.

Oproti kostolu sa vyberieme približne 100m do Resslovej ulice k pamätníku československým výsadkárom, ktorí 27.5.1942 spáchali atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora protektorátu Čechy a Morava, druhého najvyššieho predstaviteľa SS Obergruppenführera a čo ja viem ešte čoho Reinharda Heydricha. Pamätník sa nachádza na stene pravoslávneho kostola ktorý výsadkárom slúžil ako úkryt. Z boku je malé múzeum, ktoré je venované pamiatke výsadkárov a takmer dvom stovkám ľudí, ktorých nacisti z dôvodu spolupráce na atentáte zavraždili. Bližšie fotografie z múzea a krypty zverejním inokedy.

V hornej časti Karlovho náměstí sa nachádza z prvého pohľadu všedný Faustov dům, ktorý je považovaný za najstrašidelnejšie miesto v Prahe. V roku 1590 tento dom patril alchymistovi Edwardovi Kellymu, ktorý na dvore Rudolfa II. hľadal nový život. V Anglicku bol odsúdený a za falšovanie listín mu kat odrezal obe uši. V Prahe o sebe tvrdil, že vie vyrobiť z olova zlato. Než to ale stihol dokázať, opäť sa dostal do sporu so zákonmi. Bol preto uväznený a po neúspešnom úteku mu amputovali nohu. V roku 1597 spáchal samovraždu. Legendu Edwarda Kellyho denne nasledujú desiatky anglických turistov.
Ďaľší majiteľ Faustovho domu gróf Mladota zo Solopysk sa tiež venoval podivnému vedeckému výskumu. V dome mal niekoľko divných prístrojov a vymyslel aj samozatváracie dvere. Pri chemických pokusoch plamene šľahali vysoko do neba a ľudia začali hovoriť o tom, že v dome vyčíňa sám diabol. Dom bol spájaný aj s tajomnou legendou o Faustovi, ktorý mal práve tu upísať svoju dušu diablovi.
Koncom 2. svetovej vojny bol dom silne poškodený zápalnou pumou pri jednom z amerických náletov. Bomba dom silne poškodila, ale dom nevyhorel. Bola to veľká záhada a hovorilo sa, že dom zachánilo 7 mačiek, ktoré boli zamurované do jeho základov. Čuduj sa svete, pri povojnovej rekonštrukcii domu sa v jeho základoch skutočne našlo 7 zamurovaných mačacích kostier. No povedali by ste pri pohľade na tento dom?

Nižše pod domom sa nachádza Dienzenhoferova brána z roku 1738. Tá vedie do záhrady Kostola Svätého Jána na Skalce. Na tomto kostole by nemuselo byť zaujímavé nič, pokiaľ by kaplan, ktorý tam žil pred 100 rokmi nebol vášnivým zberateľom vecí súvisiacich so smrťou. Hovorilo sa o ňom, že spáva v rakvi a vlastnil rozsiahlu zbierku lebiek a kostí popravených zločincov, zbytky šibenice a veľké množstvo funebrálnych predmetov.

Od tohoto miesta sa začína štvrť nazývaná Karlov (Na Karlove), ktorá je tvorená budovami Všeobeckej Fakultnej nemocnice, Detskej fakultnej nemocnice, Zemskej pôrodnice z ktorých niektoré tu fungujú 200 rokov a pokiaľ váš potomok študuje na 1. Lekárskej fakulte Univerzity Karlovy je isté, že tu trávi väčšiu časť svojho štúdia. Toto je jedna z budov Zemskej pôrodnice z 19 storočia.

Vo vnútri nemocničných budov nájdete na stenách zarámované viaceré staré listiny, lekárske potvrdenia, očkovanie preukazy alebo dobové rodné listy. Tento očkovací preukaz 1 ročného chlapca menom Josinng Arfmit z Nebowic z roku 1815 je určite jedným z najstarších, ktoré ste v živote videli.

Za kostolom Panny Márie a svätého Karla Veľkého začína Nuselský most a ďalej Vyšehrad. Kostol dal v roku 1350 postaviť Karol IV.

Dnes bohužial časť priestorov v areáli kostola dnes okupuje policajné múzeum. Policajné uniformy si môžete pozrieť aj mimo múzea keď budete platiť pokutu za chybné parkovanie, dopravný priestupok, alebo keď vám niekto nedajbože vykradne auto. Ak by ste si nechali vašu reklamnú plachtu takto nedbalo uchytenú, určite by ste dostali od policajtov ďalšiu pokutu za verejné ohrozenie :)

Cestou späť k autu určite prejdete popri Michnovom letohrádku zvanom Amerika. Dnes v ňom sídli múzeum českého skladateľa Antonína Dvořáka. Nemusíte byť priamo milovníkom vážnej hudby, toto múzeum stojí za zastavenie sa. 20 z 30 ľudí, ktorí toto múzeum navštívili vám to potvrdí.

To najdôležitejšie. Parkovanie na Karlovom náměstí je možné medzi Faustovým domom a kostolom sv. Ignáca z Loyoly. V nedeľu je celé voľné a bezplatné. A kam sa dnes chystáte na výlet Vy?