Chobotničky, desiatové menu

Nie ste znudení vždy rovnakou ponukou delikates vo vašich potravinách? Stále rovnaké salámy, syry, stále rovnako špinavé sklo chladiacej vitríny, stále pomalá a nemotorná staršia predavačka a nekonečný rad, len aby ste si kúpili 10 dkg vašej obľúbenej šunky. Až doma zistíte, že ste dostali aj zamaskované odrezky alebo roztrhané kusy, ktoré ste vlastne ani nechceli. Chce to zmenu. Keď som bol ešte malý chlapec, často sa o mňa starala moja prastará mama. Nepämatám si, že by ma kŕmila šunkami, paštétami alebo salámami, ktoré dnes vídať na pultoch v potravinách. Ryby a morské plody som jedol takmer každý deň a také to boli dobré jedlá. Naštastie mi to zostalo do dnes. Chobotničky ktoré vám chcem predstaviť patria medzi moje obľúbené, ktoré mi moja prastará mama bežne pripravovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Chobotničky, desiatové menu
Chobotničky, desiatové menu (zdroj: Michal Latta)

Chobotničky bežne kúpite aj na Slovensku. 500g mrazené balenie stojí približne 3-4Eurá. Alebo si v hypermarkete kúpite chobotnicu čerstvú, cena sa pohybuje okolo 10Eur/kg. Nemusíte mať preto obavy z toho, že by to príliš zaťažilo váš rodinný rozpočet. Chobotnica je hlavná zložka, ostatné sú len dochucovadlá, ktoré máte bežne k dispozícii.

Suroviny:

500g chobotničky (mrazené nechať rozmraziť)

1 cibuľa + 1 červená cibuľa

2dcl suché biele víno

citrón

bobkový list, nové korenie, čierne korenie celé, soľ, cesnak

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

hrsť lístkov petržlenu

chilli

EVOO (extra virgin olivový olej)

Obrázok blogu

Kupované chobotničky vyčistíte jednoducho. Stačí ak skontrolujete či majú zobáčik, ten sa nachádza zo spodnej strany chobotničky presne v strede, kde vidíte malú dierku. Ak tam ucítite niečo tvrdé, jednoducho to vylúpnete. Vyumývajte ich v studenej vode, hlavne v záchyboch aby ste vymyli prípadný piesok.

Do hrnca dajte cibuľu, cesnak a koreniny. Na sucho ich minútku osmahnite. Týmto spôsobom koreniny intenzívnejšie uvoľnia oleje a chuťové látky,ktoré obsahujú.

Obrázok blogu

Prilejte suché biele víno, rovnaké množstvo vody, polovičku citróna (olúpal som ho, pretože kôra bola chemicky ošetrená) a mierne osoľte.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Až zmes korenín zovrie, pridajte chobotničky a varte asi 3 minúty. Baby chobotničky uvaríte za 1-5 minút, ak máte väčšiu chobotnicu, napríklad 1kg chobotnicu uvaríte za 30-40 minút, 2kg chobotnicu varíte 45-60 minút.

Obrázok blogu

Uvarené chobotničky vyberte a nechajte vychladnúť. Pokojne ochutnajte, už v tejto chvíli chutia skvele.

Obrázok blogu

Nakrájajte ich na kúsky. Ak ich nechcete spotrebovať hneď, stačí ak ich pokvapkáte olivovým olejom a odložíte do chladničky. Pripravte si suroviny na finále.

Obrázok blogu

Červenú cibuľu, petržlenové lístky a chilli nakrájame na drobné kúsky. (chilli môžeme vynechať ak nemáte radi pikantné) Pridáme citrónovú šťavu, olivový olej, soľ a trochu mletého čierneho korenia.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Bobre premiešame aby sa chute dokonale prepojili. Dochutíme soľou.

Obrázok blogu

Servírujeme na bielom pečive, ktoré pokvapkáme olivovým olejom, naplníme zmesou chobotničiek a na vrch pridáme rukolu alebo drobný šalát poľníček. Chobotničky sú vynikajúce aj keď ich podávate na bruschete.

Obrázok blogu

Dobrú chuť.

Obrázok blogu
Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
INESS

INESS

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu