
Na tomto zapadnutom mieste, na útese nad plážou som sa pokochal pohľadom na zakázanú pláž a tak ako každý návštevník urobil fotografiu hranice ktorá rozdeľuje dva svety. Potom som sa otočil a odišiel do pár metrov vzdialenej miestnej reštaurácie kde som si v príjemnom tieni poplazov kiwi objednal najchutnejšiu rybaciu čorbu v živote. Bola pripravená na turecký spôsob, z 5tich druhov rýb a so zemiakmi. Keď som tak prechádzal očami po jedálnom lístku padol mi do oka dezert ktorý určite spája obe krajiny na fotografii. Krem karamel je veľmi populárny v Turecku, tak aj v Bulharsku. Dostanete ho v každej dobrej reštaurácii a cukrárni v oboch krajinách. Je veľmi chutný a doma si ho pripravíte z bežne dostupných surovín. Prečo to nevyskúšať?

Suroviny:
10 vajec
1,5l plnotučného mlieka
vanilka (vanilínový cukor 2bal)
1,5 šálku kryštálového cukru (asi 350-400g)
1 citrón
Vajcia rozmixujeme vo väčšej mise.

Pridáme vanilínový cukor a 3/4 pohára kryštálového cukru. Pokračujeme v šlahaní.

Prilejeme 1,5l mlieka a šlaháme až sa nám rozpustí cukor. Následne zmes prelejeme cez sito.

Do menšieho hrnca vysypeme rovnaké množstvo cukru ako sme dali do cesta, čiže 3/4 hrnčeka. Pridáme 2 polievkové lyžice vody a postavíme na sporák. Cukor rozpustíme na karamel. Nemiešame ho. Necháme ho pár minút, cukor sa rozpustí a voda sa začne odparovať. V tomto momente pridáme šťavu z polovičky citrónu a až keď cukor začne hnednúť ho premiešame a odstavíme. Hrniec môžeme zo spodu schladiť pridržaním v mise so studenou vodou. Celý proces prípravy karamelu je veľmi rýchly. Chceme získať svetlý karamel, nemali by sme ho pripáliť aby nezhorkol.

Pripravíme si formičky na pečenie, ktoré vložíme do hlbšieho plechu. Tieto na obrázku majú 150ml. Do každej pridáme 1-2 polievkové lyžice karamelu.

Až po okraj ich naplníme mliečno-vajíčkovou zmesou.

Do plechu vlejeme vodu asi do 2/3 výšky formičiek. Krem karamel pečieme asi 60 minút pri stálej teplote 150-160 stupňov. Počas celej doby pečenia by v plechu mala zostať voda. Ak náhodou musíte priliať do plechu vodu aj počas pečenia, urobte to rýchlo a vodu vopred zohrejte. Krem je upečený keď začne na povrchu hnednúť. Vyberieme ho a necháme vychladnúť. Keď si všimnete v plechu mi po upečení stále zostalo trošičku vody.

Krem karamel podávame vychladený. Jednoducho ho vyklopíme z formičky, môžeme si pomôcť aj nožom ktorým uvoľníme prilepené boky. Vyklopením kremu z formičky sa vám na vrch dezertu vyleje karamel ktorý bol počas pečenia na dne formičky. Neprekvapte sa, karamel sa počas pečenia trošičku zmení, je redší. Krem karamel vyzerá a chutí perfektne, však?
