Ovsená kaša starých materí

Naši predkovia poznajú ovos už viac než 2000 rokov. Dlhé storočia patril medzi základné potraviny. Starí rímania ktorí bojovali na severnej hranici ríše zaznamenali, že germánske kmene sa živili ovsenou kašou. V stredoveku sa varila hustá ovsená kaša, ktorá sa skladovala v drevených nádobách a jedla niekoľko nasledujúcich dní po sebe. Keď takáto kaša po vychladnutí zhustla úplne, krájali sa z nej plátky ktoré sa na hrubej panvici opekali na raňajky alebo na obed. Kaša sa miešala drevenou varechou. Naši predkovia boli poverčiví a z dôvodu ochrany pred zlými duchmi sa kaša miešala vždy pravou rukou a v smere hodinových ručičiek. Na ovos sme v dnešných dňoch už zabudli, dnes už nepatrí medzi naše základné potraviny. Skúste si niekedy uvariť ovsenú kašu doma a pripomeňte si chuť stravy našich predkov. Stavme sa. Budete sa oblizovať aj za ušami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)
Mliečna priehrada a ovsený ostrov
Mliečna priehrada a ovsený ostrov (zdroj: Michal Latta)

Suroviny:

ovsené vločky

mlieko

med

domáci džem

semienka, oriešky, soľ...

Obrázok blogu

Ovsené vločky môžeme rozdrviť v ruke a zaliať mliekom. Môžeme ich nechať cez noc v chladničke, alebo ich priamo uvaríme. Hrsť ovsených vločiek zalejeme 2dcl mlieka, pridáme malú štipku soli a na sporáku za stáleho miešania privedieme k varu. Spolu varíme asi 5 minút a stále miešame.

Obrázok blogu

Asi po 5tich minútach pridáme lyžicu domáceho džemu a vmiešame do kaše. Obyčajne používame chuťovo výraznejší džem, na obrázku želé z červených ríbezlí alebo marhuľový džem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Spolu varíme ešte asi minútu, až sa veľké kusy džemu rozbijú alebo rozpustia. Potom kašu odstavíme a môžeme servírovať.

Obrázok blogu

Našim cieľom bolo pripraviť hustú ovsenú kašu. Samozrejme ak pridáte viac mlieka budete ju mať redšiu a krémovejšiu. Môžete ju pripraviť aj na slano a posypať praženými mandľami, výber je len na vašej chuti. My ju máme radi ako dezert. Hustú a sladkú. Pri servírovaní používame hlboké taniere. Z kaše urobíme na tanieri kopček, ktorý polejeme lyžicou medu a posypeme dyňovými semienkami. Okolo kopčeka z kaše dolejeme mlieko a vytvoríme mliečnu priehradu. Potom vezmeme lyžicu a dobrú chuť.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu