
Mäsovú panvičku môžete pripraviť z akéhokoľvek mäsa. Z kuracích pŕs, hovädzieho, bravčového a vynikajúce sú jahňacie kotletky. Pravda, ak si toto jedlo objednáte priamo v Ríme, v cene 20-30Eur najčastejšie dostatene zmes jahňaciny a bravčového alebo aj hovädzieho mäsa.
Suroviny pre 2 osoby:
2x200g kotletky s kosťou (zmes rôzneho mäsa)
2-3 hlavičky čakanky "Radiccio"
2-3 cibule
200g šampiony
čierne korenie, soľ, oregáno, tymián, saturejka
trochu olivového oleja

Mäso ochutíme bylinkami a necháme 30 minút odležať pri izbovej teplote (na kuracie dávam saturejku, na bravčové tymián...) Radicchio nakrájame na polovičky, potom na štvrtinky, odrežeme väčšiu časť hlúbika, ale tak, aby nám na zostatku držali listy čakanky pokope. Radicchio je špecifické tým, že lístky "pôsobia sucho", su husto natlačené k sebe podobne ako pri kapuste, len sú tenšie a menej vodnaté. Keď vidíte radicchio vo vašom obchode venujte jej sekundu a aspoň ju "omakajte" aby ste cítili prstami jej sametovú štruktúru. Chuť surovej je odporne horká, chuť tepelne upravenej skvelá.
Rozpáľte panvicu na ohni a zároveň zapnite rúru na maximum. Na rozpálenú panvičku kvapnite olej, položte kotletu a nechajte prudko smažiť, z každej strany asi 3 minúty. Do voľného priestoru naukladajte zeleninu nech sa prudko osmaží aj tá. Zelenina je hotová rýchlejšie, takže ju môžete polosurovú priebežne vyberať a presúvať do janskej misy alebo pekáča.


Nakoniec osmahneme radicchio. Ako som písal vyššie tento druh čakanky je za surova veľmi horký. Preto sa musí skaramelizovať - osmahnúť. (skaramelizuje sa bez pridania cukru, stačí len mastná panvička ktorá nám zostala po mäse)

Radicchio po osmahnutí pridáme do pekáča.

Talianske reštaurácie bežne toto jedlo pripravujú v peci na pizzu. Takáto pec bežne dosahuje teplotu 600-800 stupňov. Preto im na dorobenie stačí mäso dopiecť na ďalšie 3-5 minút aj s panvičkou na ktorej ho osmahli. Na stôl vám prinesú extrémne horúcu panvičku z ktorej sa dymí ako z komína. Je to efektné. Doma ale pripravujeme väčšiu dávku jedla a naša domáca rúra dosahuje maximum len 250 stupňov. Preto suroviny po osahnutí prekladám do jánskej misy alebo na pekáč. V rúre rozpálenej na maximum ešte dopekáme asi 20 minút. Ak sa trochu pripáli, nevadí. O to bude výsledná chuť lepšia.

Podávame so šalátom a focacciou (čerstvým chlebom). Dobrú chuť.
