Pastelková teória

Včera som si po niekoľkých týždňoch zapol TV aby som si pozrel televízne noviny. Jedna správa hovorila o tom, že Marián K. sa stal majiteľom pozemkov pod hradom Krásna Hôrka a chystá sa miestnu rómsku osadu zrovnať so zemou. Tento typ duchaplných informácií je jedným z dôvodov, prečo v posledných rokoch nechávam TV vypnutú. Samozrejme plne fandím ochrane majetkových práv, to je prirodzené. Čo za prirodzené nepovažujem je pocit, že všetci vopred tušíme ako celý tento prípad skončí. Vypol som TV a s dovolením svojej paní som zašiel s kamarátmi na pivo. Celý prípad sme si vydiskutovali na rovinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

S kamarátmi sme sa zhodli na nasledovnom priebehu konfliktu. Marián sa do osady vyberie v sprievode svojích kamarátov a pokúsi sa situáciu riešiť rázne. TV nám pustia správu o tom ako mu polícia zabránila stretu s obyvateľmi osady, ktorá stojí na jeho pozemku. Spoločne si zanadávame nad neprávosťou, ktorá je tak charakteristická pre našu spoločnosť. Marián sa rozhodne zvoliť civilizovaný spôsob ochrany svojích vlastníckych práv a obráti sa na súd. Celý prípad sa bude tak ako sa na Slovensku patrí naťahovať, veľa politikov na ňom bude parazitovať, až sa nakoniec nájdu peniaze a niekto postaví osadníkom byty alebo zabezpečí iné náhradné bývanie. Osadníci sa budú brániť, veď nové byty neposkytujú luxus porovnateľný s luxusom chatrče obitej plechom ale nakoniec sa na veľa presťahujú a z novej bytovky si urobia novú osadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celé by to tak nemuselo byť, pokiaľ by sme sa správali podľa pastelkovej teórie. Tento model správania sa hovorí o tom, že je potrebné veci pomenovať správnym menom. Požičajte si od vašich detí pastelky a začnite si kresliť. Prvé čo si všimnete je farebná variabilita, ktorou pastelky disponujú. Máte tam žltú, čiernu aj bielu, ale tú na bielom papieri nie je vidieť. Povieme si: "sme bieli", ale dieťa by nás nenakreslilo bielych, ale ružových. Vlastne byť biely v živote znamená mať zdravotný problém a ak ste biely aj po živote, je pravdepodobné, že ste duch. Farba pleti sa umyť nedá, márne sa o to snažil aj hnedý Michael Jackson. Môže za to pigment melanín, ktorý máme v tele všetci. Tá mrcha je zodpovedná aj za to, že niekto má modré oči, niekto zelené, iný hnedé...

SkryťVypnúť reklamu

Keď niekto kradne, je správne povedať: "si zlodej". Keď je niekto nevzdelaný, je slušné odhadnuť miernu jeho nevzdelanosti a povedať: "si analfabet", alebo "si hlupák" a pokiaľ nemáte pred sebou imbecila, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa s ním dá pracovať. Takého človeka je možné vzdelávať. Môžete ho minimálne naučiť vykonávať nejaký manuálny pracovný úkon. Pokiaľ má takýto človek občiansky preukaz, môžete povedať: "si svojprávny a teda musíš si byť vedomý následkov svojho konania".

Ide len o to, naučiť sa pomenovať veci tak ako sú. Demokracia nie je anarchia, to si len niektorí pletú tieto dva pojmy. Aj napriek názorovej voľnosti by mali byť v spoločnosti rozvíjané modely správania sa, ktoré rešpektujú vlastnícke práva tak Mariána, tak práva každého človeka k jeho vlastníctvu. Rovnako by mal byť zažitý model správania sa politikov, ktorým sme dali vo voľbách hlas nie preto aby zbohatli oni a ich rodiny, ale preto, aby svojím správaním boli vzorom nám ostatným. Dôvera, ktorú politikom prejavujeme by mala okrem iného smerovať aj k tomu aby svojími činmi znižovali sociálne napätie v spoločnosti. Preto súhlasím aby peniaze, ktoré štátu platím na daniach sa investovali napríklad do rozvoja vzdelanosti jeho obyvateľov ale nie do vecí typu byty zadarmo, kde prax ukazuje, že to nefunguje. Prvý čierny prezident USA Barack Obama, ktorý vlastne nie je čierny ale skôr karamelový, by sa nestal prezidentom, keď by nesplnil základný predpoklad. Tým predpokladom nie je farba jeho pleti, ale jeho vzdelanie. Podľa pastelkovej teórie keď chcete kresliť farby, vezmite si pastelky. Ak chcete začať žiť, vypnite TV. Keď chcete dať niekomu šancu zmeniť svoj život, dajte mu vzdelanie.

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
SkryťZatvoriť reklamu