Najstaršie písomnosti na Slovensku

Zoborské listiny sú datované do rokov 1111 a 1113. Sú považované za najstaršie zachované listinné originály na Slovensku. A to je dostatočný dôvod aby sme sa o nich, my Slováci dozvedeli viac. Každopádne toto nie je diskusia o maďarskej otázke. Je to skôr krátka informácia o našej vlastnej histórii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
10 Eur Zoborské listiny PROOF
10 Eur Zoborské listiny PROOF (zdroj: www.mince-numizmatika.sk)

Listina prvá z roku 1111 je v pôvodnom stave, takmer nepoškodená, čo je medzi dobovými listinami vzácnosť. Je napísaná na pergamene a jej rozmery sú 56x32 cm. Dovolím si tvrdiť, že jej téma je aktuálna aj dnes. Však posúďte sami: Je to rozsudková listina v spore Zoborského opáta Gaufreda a vyberačmi kráľovských daní o tretinu z mýtnych poplatkov v hradnom obvode Nitry a pri rieke Váh až po Trenčín, ktoré zoborskému kostolu udelil kráľ Štefan I. V spore vystupuje viac ako dvadsať svedkov, predstaviteľov svetských i cirkevných inštitúcií v Nitre. Aj vám to pripomína dnešné súdy alebo myšlienky na útek keď na nás doľahne povinnosť zaplatiť dane?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Listina druhá z roku 1113 je poškodená a časť z nej dokonca chýba. Obsahuje súpis majetkov Zoborského opátstva. Rozmery tejto listiny sú 46x62 cm. Spomína sa v nej asi 200 miestnych názvov. Dôležité je, že tieto miestne názvy nie sú len dokladom rozsiahleho včasného stredovekého osídlenia na našom území, sú zároveň dôkazom príslušného územia ako slovanského územia na začiatku 12. storočia. Na listinách sa nezachovali pečate ani znaky spečatenia, ale to nevadí. Obe listiny sú uložené v Nitrianskom biskupskom archíve.

Prečo o tom vlastne píšem, keď nie som historik? Pretože som ako SLOVÁK hrdý na minulosť svojho národa. A aj preto, že ako partner mincovne v Kremnici a tvorca blogu o minciach ktorým sa snažím popularizovať "kráľovský koníček", chcem krátko informovať, že aktuálne vyšla strieborná zberateľská minca ktorá Zoborské listiny pripomína. Minca je pomerne veľká, má priemer až 34 mm a váži 18g. Kvalita striebra použitého na výrobu mince je vysoká, Ag 0,900 (90% obsah striebra v kove).

SkryťVypnúť reklamu

A prezradím vám ešte jedno tajomstvo. Banková kvalita (bola razená v náklade len 7.300ks) je už takmer všade vypredaná. Kto ju nestihol kúpiť včas, smolka, túto mincu v bankovej kvalite zoženie len ťažko. Alebo si ju budete musieť zaplatiť vyššou cenou v nejakej aukcii.

Obrázok blogu

Minca v kvalite PROOF sa ešte predáva, ale len preto, že bola razená v náklade o 1.650ks vyššom. Autorom mince je Mgr. Art. Peter Valach a rytec Dalibor Schimdt. Kvalita PROOF obsahuje certifikát vydaný Národnou Bankou Slovenska. Z hľadiska investície je táto zberateľská minca šikovným a relatívne lacným predmetom. Na hrane mince je nápis „Najstaršie zachované listiny na Slovensku". Vydanie tejto mince ma veľmi potešilo. Je dôkazom, že aj na Slovensku vieme raziť moderné a pekné mince.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

posledné PROOF MINCA a MINCA V BANKOVEJ KVALITE.

Ak sa chcete dozvedieť o tom ako si sami vyhodnotíte kvalitu mincí ktoré máte doma, alebo ak chcete zistiť aký je rozdiel medzi bankovou kvalitou a kvalitou Proof, pozrite si môj prvý blog v sekcii mince-numizmatika.sk TU.

Michal Latta

Michal Latta

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  22x

Som človek, ktorý neustále hľadá a skúša niečo nové. Nedokážem sedieť na mieste a nič nerobiť. Zoznam autorových rubrík:  Naše obľúbené receptymince-numizmatika.skČriepky z ciestNázorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu