Nebudeme sa rozprávať o pravdepodobnosti takejto situácie (pretože je prakticky nemožné, aby všetci nábožní ľudia na zemi naraz zahodili svoje presvedčenie). Ide o čisto hypotetickú otázku. Napriek tomu je užitočné popremýšľať nad ňou, pretože tak môžme prísť na to, akú obrovskú rolu a dôležitosť má náboženstvo v živote ľudí a tým pádom aj v živote celej civilizácie.
Najprv si určím podmienky. Budem rozprávat o súčasnej civilizácii. Nejakým spôsobom táto civilizácia zistila, že žiadny Boh neexistuje. Takmer všetci jej obyvatelia zahodili svoje celoživotné presvedčenia. Neprešli na iné náboženstvo, zanevreli na náboženstvo všeobecne.
Hromadná nezamestnanosť
Cirkvi a náboženstvá zamestnávajú obrovské množstvo ľudí. Kňazi, kostolníci, predavači cirkevných potrieb - všetci by šmahom ruky prišli o svoju prácu. Ľudia, ktorí vyštudovali teológiu alebo iné náboženské vedy, by museli znovu ísť na vysokú školu a vyštudovať iný odbor, pretože ich pôvodné vzdelanie by bolo úplne zbytočné.
Skupinky odporu
Napriek tomu, že by sa existencia Boha vyvrátila, by určite ostala skupinka ľudí, ktorí by naďalej vyznávali svoje náboženstvo. Vidíme to už v súčasnosti - mnoho ľudí vyznáva náboženstvo bez toho, aby sa nad ním reálne zamýšľali, alebo rozumeli jeho podstate - naučili ich to tak ich rodičia, ich viera je “automatická”. Ďalšou skupinkou ľudí by boli ľudia, ktorí by neverili ľuďom, ktorí by dokazovali neexistenciu Boha. Mysleli by si, že títo ľudia sú podplatení a nedá sa im veriť. Aj táto skupinka by naďalej vyznávala svoje náboženstvo.
Morálka ľudstva
V tejto civilizácii by došlo k obrovskému morálnemu rozpadu. Náboženstvá sú totiž inštitúciami, ktoré mnohým ľuďom hovoria, ako správne a morálne žiť. Je preto pravdepodobné, že by po zániku náboženstiev mnohí ľudia prišli o svoju motiváciu slušne žiť. Zákony majú na nábožných ľudí menší vplyv, ako morálne zákony. Niektorí ľudia by preto napríklad prestali rozumieť tomu, prečo by nemohli len tak niečo ukradnúť susedovi. Okrem toho, náboženstvo mieri aj na také morálne prečiny, ktoré sekulárne zákony nezahŕňajú.
Depresia
Veriť v Boha (alebo v ľubovoľnú vyššiu bytosť) je človeku prirodzené dané. Mnohí ľudia sú ateistmi preto, pretože majú pocit, že ich náboženstvo zväzuje a chcú žiť svoj život bez obmedzení. Keď sa nábožný človek pozrie na ateistov, môže mať z času na čas pocit, že sa viac zabávajú a sú šťastnejší. Ja si ale myslím (pozor, prichádza subjektívny názor!) že šťastnejší sú tí ľudia, ktorí majú pevne zakorenené hodnoty (v čom im pomáha práve náboženstvo) a ľudia, ktorí majú akúsi nádej na posmrtný život. Vidina ničoho po smrti by teda viedla k rozšíreniu hromadného smútku, čo by sa samozrejme prejavilo aj na počte samovrážd, celosvetovej ekonomike či umení.
Umenie
Svet by prišiel o množstvo umelcov. Či už sa jedná o spevákov, maliarov či spisovateľov, na svete je ohromné množstvo ľudí, ktorí svojím umením rozprávajú o náboženstve (chvália svojho boha). Niekto by možno oponoval, že by prešli na sekulárne umenie. Nie je to pravdepodobné, pretože náboženstvo nie je len obsahom diel takýchto umelcov, je to taktiež ich motiváciou a inšpiráciou.
Veľa pamiatok z minulosti má náboženskú podstatu. Ateistická spoločnosť by už žiadne takéto náboženské pamiatky pre budúce generácie neprodukovala.
Sväté vojny
Teraz budem rozprávať o pozitívnom jave. Na tomto svete sú bohužiaľ stále ľudia, ktorí veria, že náboženstvo nie je o jednote a láske. Takíto ľudia cítia silnú potrebu dokazovať, že ich náboženstvo je lepšie a zabíjať príslušníkov iného náboženstva. Tým nemierim na jedno náboženstvo, vo svete totiž zrejme neexistuje ani jedno náboženstvo, ktoré by bolo úplne čisté. Takéto sväté vojny by zrejme skončili a to by zastavilo úplne zbytočné krviprelievanie.
AIDS
Áno, znie to zvláštne. Ale keď sa nad tým bližšie zamyslíte, mnoho náboženstiev (z väčších náboženstiev konkrétne hinduizmus, judaizmus, kresťanstvo a islam) nejakým spôsobom reguluje sexuálny život ich členov. Zoberme si napríklad kresťanstvo, ktoré kategoricky odmieta spolužitie pred svadbou či striedanie partnerov. Tieto činnosti vedú k rozširovaniu pohlavných chorôb. Pokiaľ spočítame počet ľudí, ktorí sú ovplyvnení “sexuálne čistými náboženstvami” zistíme, že spolu tvoria 70% populácie. A to je veľmi veľa. Obzvlásť, pokiaľ sa rozprávame o veľmi agresívne sa šíriacich chorobách. Populácia by preto zrejme klesla.
Politika
Pokiaľ chcete vidieť vzorku národa, pozrite sa do parlamentu. Pokiaľ by náboženstvo zaniklo, politikom by už nestačilo len vykrikovať heslá o tradičnej rodine a hrať sa na nábožných ľudí. Náboženský populizmus by úplne vymizol. Konzervatívne strany by zanikli alebo by zo svojich programov vyškrtli všetko súvisiace s náboženstvom.
Svet bez náboženstva by vyzeral rozhodne úplne inak. Ateisti si možno myslia, že náboženstvo neovplyvňuje ich život, no v skutočnosti náboženstvo ovplyvňuje život úplne všetkých obyvateľov zeme. A veriaci ľudia majú slobodnú vôľu v rozhodovaní o tom, či budú žiť reálnu podstatu svojho náboženstva, alebo si náboženstvom budú ospravedlňovať hrozné činy.