
Existuje množstvo návodov a rád ako sa najlepšie učiť a podľa môjho názoru nikdy nepomôže to isté každému. Treba vyskúšať viac možností a podľa toho vyskúšať. Ale tu je zopár rád, ktoré radia psychológovia:
Kyslík
Mnoho ľudí zabúda na túto jednoduchú vec, a tou je dobre vyvetraná miestnosť. Pretože bez čerstvého vzduchu mozgové bunky nikdy nebudú poriadne fungovať. Mnohým ľuďom pomáha učiť sa napríklad v prírode, alebo ak ste na intráku tak na balkóne. Síce v zimnom semestri s tým je trochu problém, takže dobre vyvetraná izba je základom. Alebo si môžete kúpiť kyslíkovú bombu ako to urobil Štěpán v druhej časti básnikov.
Voda
Mozog pre svoju činnosť potrebuje dostatočné množstvo tekutín a dostatok výživy. Toto sa dá získať pitím minerálok, bylinkových čajov, ovocných štiav. Avšak treba si dať, podľa psychológov, pozor na čaje ktoré majú utlmujúci účinok. Dokonca neodporúčajú piť príliš veľké množstvá kávy. Tak kávičkári pozor na to :). Dobré je jesť oriešky(ale nie arašidy), kokos, sušené ovocie a zabezpečiť si prísun vitamínov B, C a minerálov. Určite si dajte pozor aj na to, aby ste sa neprejedali.
Miesto
Opäť aj pri otázke výberu miesta učenia vznikajú dva tábory. Prvý hovorí, že sa najlepšie učí na jednom stálom mieste a druhý, že sa im najlepšie učí vždy na novom mieste preto, lebo pri predstave že by si mali sadnúť na to isté miesto kde strávia ešte dlhé hodiny premáhania sa im býva zle. A teda ich výkonnosť klesá. Dobré je teda si uvedomiť do ktorej skupiny asi patríte a podľa toho prispôsobiť aj výber miesta učenia. Napríklad mne sa najlepšie učí tak, keď sa môžem prechádzať po celom byte :).
Ráno alebo večer
Niektorým ľuďom vyhovuje učenie ráno, iným počas dňa a ďalším zase večer a v noci. Mali by ste zistiť kedy sa vám učí najlepšie a podľa toho si prispôsobiť aj svoj denný rozvrh a plán. Každá časť dňa má svoje výhody a nevýhody. Napríklad keď sa učíte ráno, váš mozog je oddýchnutý, čerstvý a pripravený na učenie nových vecí, ktoré si ľahšie a rýchlejšie zapamätáte. Na druhej strane večer môžete zistiť, že si z rána nič nepamätáte. Učenie sa večer prináša výhodu v tom, že to čo sa naučíte sa vám ľahšie a na dlhšiu dobu uloží v hlave a v noci na vás nebudú vplývať mnohé rušivé faktory. Ale na druhej strane učenie vám pôjde pomalšie, pretože váš mozog bude z celého dňa unavený a bude potrebovať odpočinok.
Toto sú len základné záležitosti, ktoré veľmi ovplyvňujú kvalitu a náročnosť vášho učenia. Takže najlepšie je nájsť to vaše optimum a vyskúšať či ste našli to správne. V prípade záujmu rozšírim túto tému a ak máte nejaké vlastné skúsenosti ako sa najlepšie učiť, tak napíšte do komentára.