Zoberte si rok dôchodku už teraz, nie až po šesťdesiatke

Populistické strany stále tlačia naratív, že dôchodok je akési vykúpenie od muklovania v robote a že odchodom do dôchodku sa magicky všetky problémy človeka vyriešia. Je veľmi smutné, ak by mal byť celý aktívny život väzením.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

V koalícii Progresívneho Slovenska a Spolu veríme, že dobre spravovaná spoločnosť je táka, kde čo najviac ľudí baví ich práca. Ekonomika dokáže generovať dostatok pracovných príležitostí, kedy práca rozvíja človeka. A ak človeka práca baví, dôchodok nie je spasenie, na ktoré sa teší celý život. V mnohých prípadoch si však musí občas odpočinúť, a týždenná dovolenka nestačí, prospelo by častokrát aj niekoľko mesiacov oddychu od rutiny. Progresívne Slovensko je presvedčené, že by pomohol sabatikal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo si treba oddýchnuť od každodenného stereotypu? Práve preto, aby sa nám nezdalo, že nás spasí už len dôchodok. Veď gro našej pracovnej činnosti vykonávame počas aktívneho života. Tvoríme, učíme, pomáhame. Na niektorých ale číha vyhorenie, vykonávame zodpovednú, na komunikáciu s ľuďmi náročnú prácu, máme psychicky zaťažujúce a stresujúce povolanie.

Sabatikal chápeme ako oddych od rutinnej práce, nie však záhaľku. Navrhujeme ho tak, aby si človek mohol vziať rok dôchodku už teraz a nie až po šesťdesiatke.

Nie je to populistický návrh. Sabatikal neurobí dieru do verejného rozpočtu ako dôchodkový strop. Ak niekto desať rokov pracoval, môže ísť na niekoľko mesiacov na sabatikal. Človek si len predčasne vyberie časť dôchodkových dávok a o to neskôr pôjde do starobného dôchodku.

SkryťVypnúť reklamu

Počas sabatikalu bude dostávať dávky vo výške cca 70 % čistej mzdy. Môže ho absolvovať aj niekoľkokrát, to je už na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Otvára sa možnosť, aby si človek zobral niekoľko mesiacov až rok dôchodku, na ktorom bude aktívne riešiť dlhodobé veci, zbaví sa stereotypu a môže rásť, byť činný, zamestnávateľovi prospešný iným spôsobom ako doteraz. Získa pocit zadosťučinenia, dokončí roky odkladanú knihu, absolvuje vysnívanú stáž, osobnostne porastie.

A vráti sa s novým elánom, lebo o to ide, chceme žiť spokojne a plnohodnotne.

Michal Páleník

Michal Páleník

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som expertom na zamestnanosť, sociálne veci a regionálny rozvoj. Venujem sa najmä dlhodobej nezamestnanosti, súbehu dávok a práce, dôchodkovému systému a inkluzívnemu trhu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu