Otcovia – choďte na materskú „dovolenku“ v piatky

Flexibilná rodičovská „dovolenka“ – skĺbenie rodinného a pracovného života pre oboch rodičov. Aby starostlivosť o deti nezostala len na pleciach matiek.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Súčasné nastavenie materskej a rodičovskej dovolenky na Slovensku je do veľkej miery rigidné a nevyhovujúce potrebám jednotlivých rodín, najmä v prípade, že by sa obaja rodičia chceli aj zapájať do starostlivosti o deti, aj naďalej rozvíjať svoj pracovný život (napríklad rozdeliť si pracovný týždeň tak, že 3 dni v týždni by bol s deťmi doma otec a dva dni matka). V tomto blogu si stručne opíšeme súčasnú úpravu materskej a rodičovskej dovolenky a predstavíme si nami navrhovanú úpravu materskej a rodičovskej dovolenky, ktorá predstavuje riešenie, ktoré má pozitívny dopad, tak na ženy, ako aj na mužov, keďže umožňuje zapájanie oboch rodičov do starostlivosti o deti, ako aj do pracovného života, a to podľa ich vlastného uváženia a voľby, nie podľa obmedzených možností zastaraného systému platného v súčasnosti. Súčasné nastavenie materskej a rodičovskej dovolenky má za následok, že jeden z rodičov (na Slovensku vo väčšine prípadov matka) zostane doma s deťmi na úkor svojho pracovného života a druhý z nich (vo veľkej väčšine prípadov otec) zas naďalej naplno pokračuje v práci na úkor väčšieho zapojenia sa do starostlivosti o deti. Sme si vedomí toho, že starostlivosť o deti nie je možné považovať za dovolenku, avšak pre prehľadnosť textu budeme používať tento zaužívaný legislatívny pojem.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materská a rodičovská dovolenka sú na Slovensku upravené v § 166 až 170 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce. Materská a rodičovská dovolenka sú 2 rozličné inštitúty, ktoré však na seba nadväzujú. Materská dovolenka je bezprostredne spojená s pôrodom a prvými týždňami starostlivosti o novonarodené dieťa. Štandardná dĺžka materskej dovolenky u jednoičiek je 34 týždňov (spravidla začína 6 týždňov pred samotným pôrodom). V prípade, že sa rozhodne muž nastúpiť na materskú dovolenku, nazýva sa takýto typ dovolenky už od začiatku rodičovská dovolenka (pričom tu platí obmedzenie nástupu na rodičovskú dovolenku až po uplynutí 6 týždňov od pôrodu). Materská dovolenka je dlhšia v prípade osamelej ženy a v prípade ženy, ktorá porodila dve a viac detí zároveň.

SkryťVypnúť reklamu

Po uplynutí materskej dovolenky nastupuje matka alebo otec na rodičovskú dovolenku, ktorá slúži na prehĺbenie starostlivosti o dieťa. Tá trvá až do mesiaca, kedy dieťa dosiahne 3 roky. V prípade dieťaťa, ktorého zdravotný stav si vyžaduje osobitnú starostlivosť, majú rodičia nárok na rodičovskú dovolenku, kým dieťa dosiahne 6 rokov. Zákon (§ 166 ods. 4 Zákonníka práce) pozná aj možnosť dohodnúť sa so zamestnávateľom na dlhšom čerpaní rodičovskej dovolenky do dňa, v ktorom dieťa dovŕši 5 rokov (8 rokov v prípade dieťaťa, ktoré vyžaduje osobitnú starostlivosť), avšak len v prípade, že nebola celá rodičovská dovolenka vyčerpaná, t. j. že rodič si rodičovskú dovolenku počas prvých troch rokov života svojho dieťaťa prerušil, a tak ju teda celú (v trvaní 3 roky mínus materská dovolenka) nevyčerpal. Ani toto ustanovenie však nerobí materskú a rodičovskú dovolenku dostatočne flexibilnou, keďže ostatné podmienky nástupu na rodičovskú dovolenku ostávajú zachované.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná úprava materskej a rodičovskej dovolenky nereflektuje skutočné potreby rodín. Na materskej a rodičovskej dovolenke môže byť v danom období vždy len jeden z rodičov (napr. otec 2 roky a matka rok), pričom častejšie striedanie rodičov na rodičovskej dovolenke je vzhľadom na súčasnú právnu úpravu nemožné (napr. v priebehu jedného týždňa). Je to tak jednak z dôvodu zákonnej požiadavky oznámenia odchodu na materskú alebo rodičovskú dovolenku zamestnávateľovi mesiac dopredu, ako aj z dôvodu zákonom stanovenej minimálnej dĺžky rodičovskej dovolenky v trvaní 1 mesiac (§ 166 ods. 2 Zákonníka práce).

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti tvoria veľkú väčšinu rodičov na rodičovskej dovolenke matky. To má za následok napr. diskrimináciu žien určitého veku pri prijímaní do povolania z dôvodu, že zamestnávateľ predpokladá, že zamestnankyňa si v blízkej dobe založí rodinu, a preto mu niekoľko rokov bude v práci chýbať. Okrem toho dlhá rodičovská dovolenka môže mať za následok stagnáciu žien v ich kariérach, nižšie platy a stratu niektorých schopností a zručností z dôvodu niekoľkoročného pobytu na rodičovskej dovolenke (nehovoriac o nižších dôchodkoch). Keďže za súčasnej právnej úpravy môže byť len jeden z rodičov na materskej alebo rodičovskej dovolenke, druhý z rodičov, spravidla otec, nemá možnosť slobodne si určiť, koľko času by chcel tráviť starostlivosťou o deti, keďže sa aj z finančných dôvodov predpokladá jeho plné zapojenie do pracovného života, čím môže trpieť jeho vzťah s deťmi.

Ako sa striedať na materskej

V súčasnosti de iure nie je možné, aby (napríklad) jeden z rodičov bol s deťmi pondelok až stredu (a v práci štvrtok a piatok) a druhý opačne. De facto to možné je, len jeden z rodičov sa musí tváriť, že sa o dieťa stará celý týždeň (a ak má materskú a nie rodičovskú, tváriť sa, že nechodí do roboty alebo aspoň nerobí to, čo doteraz). Ak má legálne zamestnanie, musí mať príjem vyšší ako 60 % priemernej mzdy, inak na to doplatí na dôchodku. Druhý rodič sa asi vie so zamestnávateľom dohodnúť, aby niektoré dni do roboty nechodil.

Navrhovaná flexibilná materská a rodičovská dovolenka poskytuje rodičom oveľa väčšiu slobodu pri rozhodovaní o tom, ako si rozdelia starostlivosť o deti. Na obrázku nižšie je možné vidieť porovnanie situácie v rodine za súčasnej úpravy materskej a rodičovskej dovolenky a v prípade flexibilnej rodičovskej dovolenky. Takáto úprava materskej a rodičovskej dovolenky má benefity pred oboch rodičov, ich deti, ako aj zamestnávateľov. V prípade pre Slovensko bežného usporiadania rodiny umožňuje flexibilná rodičovská dovolenka matke naďalej sa zapájať do pracovného života, udržať sa v pracovnom kolektíve a využívať svoje schopnosti a zručnosti a otcovi zas tráviť viac času s deťmi (pričom, samozrejme, rozdelenie rolí môže byť aj opačné). Deti trávia viac času s rodičom, ktorý by za súčasnej právnej úpravy trávil každý pracovný deň mimo domu a v neposlednom rade zamestnávatelia ani jedného z rodičov úplne neprídu o svojho zamestnanca/zamestnankyňu na dobu niekoľkých rokov (flexibilnú rodičovskú dovolenku je potrebné zaviesť s niekoľkými ďalšími opatreniami na trhu práce, jedným z nich je väčšia podpora čiastočných úväzkov, ktorých počet je na Slovensku dlhodobo veľmi nízky).

Hlavným cieľom je, aby otcovia boli na materskej dovolenke aspoň piatky.

Michal Páleník

Michal Páleník

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som expertom na zamestnanosť, sociálne veci a regionálny rozvoj. Venujem sa najmä dlhodobej nezamestnanosti, súbehu dávok a práce, dôchodkovému systému a inkluzívnemu trhu. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu