V starovekej Číne bolo feng shui (feng šuej) uznávané ako univerzálna filozofia bytia postavená na piedestál najhlavnejších folklórnych zvykov. Pomocou neho boli Číňania v užšom kontakte s prírodnými zákonmi a tým, že dodržiavali prírodné zákonitosti, viedli za odmenu duchaplný a harmonický život.
V Európe, ešte za čias pohanských rituálov, panovalo rovnaké presvedčenie, že si treba prírodu vážiť. Vznikali prírodné kulty, ľudia vedeli načúvať „hlasu“ krajiny,vedeli na základe vnútorných pocitov, ktoré môžeme nazvať intuíciou, kde majú postaviť príbytok, menhír, obelisk, neskôr chrámy. Vedeli, na ktorom mieste je lepšie uložiť hlavu na spánok, ako sa zbaviť zlých neduhov, ako si žiť vo všeobecnej prosperite.
Neskôr sa kultúrnou disperziou národov poznanie dostávalo z jedného svetadielu na druhý a upravovalo sa v závislosti od kultúrnych zvyklostí a intelektuálneho vzostupu populácie. Ľudia začali pomenúvať veci dosiaľ nepomenované. Zaužívaním matematických a astronomických poznatkov vznikla niekdajšia numerológia, astrológia. Vypracovali sa postupy a techniky, ktoré platia i dodnes.
Bohužiaľ, toto univerzálne poznanie sa stalo výsadou mocných a učených, čo bolo na druhej strane logické, lebo poznanie sa uchovávalo vo zvitkoch a knihách, ktoré nie každý vedel prečítať. Do 19-20.st. sa v Číne dodržiavali staroveké rituály, feng shui bolo súčasťou každodenného života. V Európe fungoval v tom čase obdobný princíp zvaný geomancia (nie geomancia ako ju poznáme dnes). V časoch industrializácie a rýchlych fiančných obratov sa však pozabudlo na zákony prírody,ktoré platia neustále a s vidinou veľkých ziskov sa rozbehla etapa masívneho úpadku planéty, čo sa odrazilo aj na kvalite životov ľudí. Riešenie ktoré sa ponúka, ako pomôcť sebe, svojim blízkym a planéte je opäť sa napojiť na liečivé sily univerza a začať sa riadiť večnými zákonmi.
Feng shui je jedna z mnohých techník ktoré nám môžu v tomto pomôcť. Zharmonizovaním prostredia okolo nás sa náš mikropriestor stáva presnou kópiou makropriestoru, ktorý vytvorila príroda sama a energia qi (čchi) môže začať prúdiť.
Feng shui dokáže vyriešiť mnohé problémy, ktoré sú spôsobené aj vnútorným postojom človeka. Platí tu jedna formulka: „Ako hore tak aj dole, ako dole tak aj hore.“ Postuloval ju významný čínsky mysliteľ Lao-c` a dá sa aplikovať a vysvetliť všemožnými spôsobmi. Treba ju chápať hlavne tak, že všetko čo sa deje, sa deje v kontexte s našim vnútrom. Žiadne zmeny, ktoré sa v živote človeku udejú, nie sú náhoda. Všetko si človek sám riadi a vonkajší svet je len projekcia jeho vnútorného sveta. Zjednodušene povedané, obraz, ktorý máme zavesený nad posteľou, nám môže z hľadiska feng shui ovplyvniť náš život, ale ten obraz sme si dali nad posteľ, pretože sme vnútorne cítili, že sa nám páčil a tým pádom sme zviditeľnili obrazom naše vnútro. Čiže inak povedané, predmety okolo nás a naše prostredie na nás pôsobia ako tvarový žiarič a ovplyvňujú nás v každej oblasti nášho života, ale rovnako i my si zariaďujeme naše okolie podľa toho, ako je nastavené naše vnútro. Je to forma spätoväzobnej akcie a reakcie, interakcia nášho vnútra a vonkajším prostredím. Ale už len tým, že si prestaviame byt podľa feng shui, ktorý bude následne na nás priaznivo pôsobiť, dávame samému sebe jasne najavo, že túžime po zmene. A tá zmena príde. V interiéri zladenom podľa feng shui dochádza časom zákonite k zmene vnútorných postojov človeka, ktoré sú častokrát skreslené a zharmonizovanie vonkajšieho sveta má za následok zharmonizovanie vnútorného.
Feng shui však nie je iba o interiéri a skrášľovaní záhrady. Je to komplexná filozofia, ktorá berie v úvahu numerologické, astrologické, energoinformačné aspekty, životosprávu, psychologický profil jedinca a iné faktory. Je to životný štýl vychádzajúci z taoizmu, do ktorého zapadá aj holistická medicína, akupunktúra a je v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami z kvantovej fyziky.
Princípom feng shui je ovplyvnenie toku „energie“ qi (čchi) v priestore preusporiadaním tvarových žiaričov (usmerňovače energie- každý jeden predmet v byte má vzhľadom na svoj tvar, konzistenciu a farbu určité fyzikálne vlastnosti, ktoré sú zodpovedné za reorganizáciu toku energie), čo má priamy vplyv na človeka a jeho okolie. Pojem „energia“ sa ťažko vysvetľuje. Cirkuláciu qi- energie možno objasniť aj na fyzikálnej úrovni, kde reštrukturalizáciou nábytku a doplnkov zmeníme optické a akustické pomery v miestnosti a tým celkový psychologický charakter obydlia (vieme, že inak na nás pôsobí červená farba a inak žltá). Avšak vo svete sú neustále objavované skutočnosti, ktoré je ťažko racionálne vysvetliť a veľakrát je veda bezradná (samoliečiteľské schopnosti, telepatia, telekinéza). Preto nechajme pojem „energia“ naďalej zahalený rúškom tajomstva a ťažme z toho, že nech už je akákoľvek fyzikálna vlastnosť zodpovedná za deje, hlavné je, že harmonizácia priestoru zákonite povedie k zlepšeniu kvality nášho života.
Feng shui nám pomôže zlepšiť postavenie v spoločnosti, získať blahobyt a štastie, zdravie v rodine a zmysluplný vzťah. Pomôže nám odhaliť naše vnútro a nájsť seba samého. Neraz sa to prejaví až bizarnými a nečakanými zmenami v našom živote, čoho sa však netreba báť, lebo je to niečo, čo nás v konečnom dôsledku posunie ďalej. Neznamená to ale, že keď si zharmonizujeme oblasť bohatstva, tak na druhý deň vyhráme v lotérii. Zmeny sa dejú pomaly a v závislosti od toho, ako sme na ne pripravení. Možno vyhráme milión, ale možno si konečne nájdeme prácu, ktorá nás bude baviť a napĺňať a získame tým nemalý finančný obnos. To isté platí vo vzťahoch a iných oblastiach nášho života. Možno sa po dôkladnej analýze a naprojektovaní nášho priestoru rozídeme so svojim terajším partnerom, aby sme vzápätí našli vhodnejšieho kandidáta. Zmeny sa budú diať. A budú to zmeny, ktoré od základov zmenia náš život. Lebo zmena, pozitívna zmena, je to najdôležitejšie čo nás môže v živote stretnúť. Zmena je samotná podstata života. Človek žije vtedy, keď sa mení.
C`est la vie.