Róbert Fico nahral emotívne video v prírode a vravel, že 400 000 držiteľov hypotekárnych úverov bude mať v najbližších mesiacoch až dvoch rokoch výrazne problémy so splácaním svojich úverov.
Práve vo volebnom roku 2023 dosiahli úrokové sadzby svoj strop. Z kampaňového hľadiska to bola výborne zvolená téma. Covidová a energetická kríza priniesla v posledných dvoch rokoch rekordný rast inflácie a Európska centrálna banka musela zatiahnuť všetky ručné brzdy a zvýšiť základnú úrokovú sadzbu na 4,5%. Smer-SSD medzičasom vyhral parlamentné voľby, zostavil vládu a čakali sme, kedy príde a aký bude vládou sľubovaný zákon o pomoci s hypotékami.
Schválenie zákona
Parlament napokon koncom roku 2023 schválil zákon, ktorý pomôže tým, ktorým v roku 2024 po refixácii hypotéky skokovo narastú úroky a tak aj splátka. Vyplácať ho má Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny formou špeciálneho príspevku. Podobne ako v roku 2023, štát klientovi preplatí 75 % z nárastu splátky a to do maximálnej výšky 150 € mesačne (1 800 eur ročne). Tieto financie už nebudú vyplácané formou daňového bonusu (ako pri žiadateľoch v roku 2023), ale priamo príspevkom na mesačnej báze.
Ako požiadať a aký je postup sa dočítate na stránke Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Aká je dnes realita? Málo žiadostí a diskriminácia
V pondelok na tlačovej konferencii v rámci kontrolného dňa na ministerstve financií práve Róbert Fico konštatoval, že do dnešného dňa o vládnu pomoc požiadalo asi 15 tisíc ľudí. Je to veľmi prekvapujúce číslo vzhľadom k tomu, že pred voľbami sa tu spomínali státisíce ľudí, ktorých sa daný problém dotkne. Zarazilo ma tiež, že časť z týchto žiadateľov nedostane pomoc vôbec. Aký je dôvod? Práve veľká časť z týchto ľudí, ktorým sa skončila fixácia úrokovej sadzby, sa rozhodla preniesť svoju hypotéku do inej banky (refinancovať), aby dostali lepšiu úrokovú sadzbu. Chovali sa finančne zodpovedne. A to je ten problém, na ktorý zákon nemyslel. V tomto prípade sa mení účel hypotéky (akceptovaný zákonom je účel kúpy, rekonštrukcie alebo výstavby) na refinančnú hypotéku. A všetci, ktorí požiadali a doložili novú zmluvu, ktorá sa už ale zmenila na refinančný úver, tým bola žiadosť posúdená a zamietnutá. A keďže veľké množstvo ľudí je vlastne mimo hry, stavia celý tento zákon do role babráckeho.
Oprava zákona
Ako informoval Denník N, štátny príspevok na zvýšené splátky hypoték by mali dostať aj dlžníci, ktorí v minulosti refinancovali svoju hypotéku v inej banke. „Vláda ide opraviť zákon, v ktorom prenesené úvery z pomoci vylúčila poznámkou pod čiarou - ak nešli na kúpu, rekonštrukciu alebo výstavbu. Na to by doplatili desaťtisíce klientov,“ píše portál.
Podľa štátnej tajomníčky ministerstva financií Daniely Klučkovej o pomoc doteraz požiadalo 16 až 17-tisíc dlžníkov, pričom nevyhovovala tretina až polovica. „Štátny príspevok, na ktorý vláda v rozpočte vyčlenila 64 miliónov eur, dostalo za január menej ako štyritisíc ľudí. Už začiatkom roka ju pritom mohlo využívať zhruba 50-tisíc ľudí, ktorým banky refixovali hypotéku vlani,“ pripomína Denník N.
Pomoc je sama o sebe diskutabilná, zákon mesiace fungoval ako fungoval, tak nech je aspoň fér ku všetkým.