Od riadenej strely ku globálnemu fenoménu: Kettering Bug a vývoj prvého dronu

Objavte Kettering Bug, vôbec prvý dron, ktorý spôsobil revolúciu vo vedení vojny a položil základy moderných UAV.

Od riadenej strely ku globálnemu fenoménu: Kettering Bug a vývoj prvého dronu
https://www.nationalmuseum.af.mil/ (Zdroj: https://www.nationalmuseum.af.mil/)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Premýšľali ste niekedy, ako sa zrodil úžasný svet dronov, ktorý poznáme dnes? Drony, ktoré sa používajú na všetko od leteckého snímkovania, svetelnej show až po doručovanie balíkov sú súčasťou každodenného života a je ťažké predstaviť si dobu, keď tieto pozoruhodné stroje neexistovali. Vráťme sa však späť v čase do začiatku 20. storočia a pozrime sa na zrod jedného z prvých dronov, leteckého torpéda Kettering, známym ako „Kettering Bug“.

Počas vrcholiacej prvej svetovej vojny v roku 1917 spolupracoval americký vynálezca Charles Kettering s americkou armádou, aby vytvorili zbraň, ktorá navždy zmení spôsob vedenia vojny. Kettering Bug bola skorá riadená strela navrhnutá tak, aby zasiahla nepriateľské pozície bez toho, aby riskovala život pilota. Netušili však, že ich vynález bude základným kameňom pre budúce pokroky UAV (pozn. bezpilotné lietadlá) a spôsobí revolúciu nielen vo vojne, ale aj v mnohých iných odvetviach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je na Kettering Bug skutočne fascinujúce, je jeho jednoduchosť. Bol postavený zo základných materiálov, ako je drevo a papierovej drte, disponoval rozpätím krídel 4,6 metra a bol poháňaný malým motorom s výkonom 40 koní. Napriek svojim skromným parametrom mohol Kettering Bug dosiahnuť rýchlosť až 80 km/h a prekonať vzdialenosť 120 km. Pri navigácii po vopred stanovenej trase sa Bug spoliehal na integrovaný gyroskop a výškomer na udržanie stability a nadmorskej výšky. A hoci jeho navádzacie a riadiace systémy boli podľa dnešných štandardov veľmi jednoduché, dômyselnosť jeho dizajnu bola skutočne pôsobivá. 

SkryťVypnúť reklamu
https://www.nationalmuseum.af.mil/
https://www.nationalmuseum.af.mil/ (zdroj: https://www.nationalmuseum.af.mil/)

Zaujímavý fakt o Kettering Bug je, že bol postavený podobne ako model lietadla, čo umožňovalo jednoduchú prepravu a rýchlu montáž na bojisku. Táto praktická vlastnosť zdôrazňuje zameranie dizajnérov na to, aby sa stal funkčnou a rýchlo nasaditeľnou zbraňou počas vojny. Hoci Kettering Bug nikdy nevidel skutočný boj, keďže prvá svetová vojna skončila skôr, ako mohol byť nasadený, jeho vývoj znamenal dôležitý zlom v histórii UAV. Kettering Bug nielenže demonštroval potenciál dronov vo vojne, ale inšpiroval aj ďalšie generácie vynálezcov a inžinierov, aby pokračovali v posúvaní hraníc toho, čo tieto úžasné stroje dokážu.

SkryťVypnúť reklamu

Takisto stojí za zmienku, akým výzvam museli prví vývojári dronov čeliť. Zatiaľ čo moderné drony možno jednoducho ovládať pomocou GPS a sofistikovaného softvéru, navádzací systém Kettering Bug fungoval skôr na prístupe „nastaviť a zabudnúť“. Inžinieri museli pred jeho vypustením precízne vypočítať dráhu dronu pomocou mechanického systému, ktorý odpojí motor po vopred určenom počte otáčok motora. Kettering Bug potom kĺzal smerom k svojmu cieľu a nakoniec zhodil náklad výbušnín. Aj keď táto metóda bola vynaliezavá, chýbala jej presnosť a ovládanie v reálnom čase, ktoré sú pri súčasných UAV bežné.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek týmto výzvam bol potenciál Kettering Bug pre prieskum a zameranie nepriateľskej infraštruktúry uznávaný už vo svojej dobe. Môžeme len uvažovať o tom, ako sa mohla vyvinúť technológia dronov, keby bol Kettering Bug úspešne nasadený počas prvej svetovej vojny. Záujem armády o bezpilotné lietadlá sa mohol zintenzívniť oveľa skôr, a tak zrýchliť vývoj dronov počas 20. storočia.

Vplyv Kettering Bug siahal aj za hranice Spojených štátov. V rokoch po prvej svetovej vojne si ďalšie krajiny všimli potenciálne aplikácie UAV, čo podnietilo ich vlastný výskum a vývoj. Napríklad Veľká Británia experimentovala v 20. rokoch 20. storočia so strojom Larynx, podobným leteckým torpédom.

Ďalším zaujímavým aspektom Kettering Bug je aj to,  že jeho základné konštrukčné princípy zotrvali v modernej technológii dronov. Zatiaľ čo materiály a komponenty výrazne pokročili, základný koncept bezpilotného vzdušného systému, ktorý možno ovládať na diaľku alebo sledovať vopred naprogramovanú dráhu, zostáva rovnaký. To dokazuje dlhodobú hodnotu inovatívneho dizajnu Kettering Bug, aj keď sa technológia dronov za posledné storočie vyvinula. 

https://www.nationalmuseum.af.mil/
https://www.nationalmuseum.af.mil/ (zdroj: https://www.nationalmuseum.af.mil/)

V posledných rokoch sú drony čoraz dostupnejšie pre širokú verejnosť. Tento nárast popularity viedol k prudkému zvýšeniu kreatívnych aplikácií pre UAV, od umeleckého uplatnenia, ako sú svetelné show, až po praktické využitie, ako pátracie a záchranné operácie. Je fascinujúce, že Kettering Bug so svojou nenáročnou konštrukciou z jednoduchých materiálov pomohol vyvolať túto revolúciu v technológii, ktorá sa teraz dotýka mnohých aspektov nášho každodenného života.

Aká je teda budúcnosť dronov? Keďže technológia neustále napreduje, môžeme očakávať, že drony budú ešte sofistikovanejšie a všestrannejšie. Nové trendy ako umelá inteligencia, strojové učenie a rojová inteligencia (Swarm intelligence) posúvajú hranice toho, čo môžu drony dosiahnuť. Nebude to dlho trvať a uvidíme, ako drony preberajú úlohy, ktoré boli kedysi považované za sci-fi, od autonómneho doručovania balíkov až po komplexné monitorovanie životného prostredia.

Na záver, Kettering Bug slúži ako dôkaz sily ľudskej vynaliezavosti a našej schopnosti vytvárať prelomové technológie, ktoré obstoja v skúške času. Od svojich skromných začiatkov ako experimentálnej zbrane počas prvej svetovej vojny prešli drony dlhú cestu a odkaz Kettering Bug naďalej inšpiruje vývoj nových a vzrušujúcich aplikácií UAV, ktoré nepochybne formujú budúcnosť. Takže, keď nabudúce uvidíte letieť dron, nájdite si chvíľku a zamyslite sa nad neuveriteľnou cestou, ktorú začal Kettering Bug – jednoduchý, no prevratný vynález, ktorý pripravil pôdu pre svet dronov, ako ho poznáme dnes.

Michal Pavlovič

Michal Pavlovič

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Blog, ktorý zaoberá témami o dronoch, nových technológiách a virtuálnej produkcii. Tvorbe kreatívneho digitálneho obsahu sa profesionálne venujem niekoľko rokov a aktívne sledujem novinky v tejto sfére. Certifikovaný pilot UAV - www.skyworks.sk Producent - 360.ithedesign.com Zoznam autorových rubrík:  DronyVirtuálna produkcia

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu