Aj naši seniori majú špeciálne mobilné telefóny.

Ďalšia osobitná kategória mobilov, určených pre staršie osoby alebo ľudí so slabším zrakom. Aké sú a čo ponúkajú?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Mladí ľudia dnes hľadajú v mobilnom telefóne veľký displej, kvalitný fotoaparát, podporu 4G sietí a mnoho ďalších funkcií. Ponuka tzv.smartphone-ov je bohatá, spektrum cien a parametrov široké. Kto potrebuje mobil iba na telefonovanie, prípadne textové správy, väčšinou končí pri klasických tlačidlových telefónoch, ktoré sa vyznačujú jednoduchým ovládaním a väčšou výdržou batérie. Dobrodruhovia a manuálne pracujúci ľudia majú možnosť vybrať si niektorý z odolných telefónov. V súčasnosti však už výrobcovia myslia aj na staršie generácie, pre ktoré sa stal mobilný telefón dôležitým spoločníkom či už pre kontakt s rodinou, alebo pre vlastnú bezpečnosť. Poďme sa teda bližšie pozrieť práve na mobilné telefóny pre seniorov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Medzi jednotlivými modelmi sú iba nepatrné rozdiely, vyberať teda môžete prevažne podľa dizajnu či farby. Aké sú spoločné vlastnosti týchto mobilov?

 Dizajn je zameraný predovšetkým na funkčnosť. Všetky tlačidlá sú väčšie, zväčša sú medzi nimi dostatočné medzery. Displeje nebývajú veľké, sú však dobre čitateľné a zobrazujú väčšie písmo. Po stranách bývajú umiestnené tlačidlá na jednoduché ovládanie hlasitosti, zamykanie klávesnice či spustenie rádia alebo svietidla. Na zadnej strane býva umiestnené SOS tlačidlo, pre ktoré je možnosť navoliť si konkrétne číslo, na ktoré sa v prípade potreby jednoduchým stlačením odošle SMS správa alebo hovor. Väčšina modelov si na zadnej strane našla miesto dokonca aj pre fotoaparát.

SkryťVypnúť reklamu

 Ako som už vyššie načrtol, seniorské telefóny obsahujú niekoľko základných funkcií, okrem telefonovania a textových správ tu teda nájdeme aj fotoaparát (zväčša v slabšom rozlíšení, na fotografiu vnúčaťa pre radosť však postačí), ľahko spustiteľné svietidlo, FM rádio (fungujúce aj bez pripojených slúchadiel) a podobne. Menu telefón je pomerne strohé, rozdelené do pár základných kategórii medzi ktorými sa užívateľ pohybuje šípkami + 2 až 4 tlačidlami. Nie je teda náročné sa v ňom v prípade potreby orientovať.

 Nechýba ani podpora pamäťových kariet, na ktoré môžete starým rodičom uložiť cenné fotografie alebo nahrať obľúbenú melódiu, ktorú je možné nastaviť ako vyzváňací tón. Keď už spomínam zvuky, tieto telefóny sa vyznačujú vyššou hlasitosťou vyzváňania, aj počas hovoru.

SkryťVypnúť reklamu

 Niektoré, lepšie vybavené telefóny môžu mať v balení aj stojan na nabíjanie. Klasickú nabíjačku (prevláda najbežnejší typ konektorov – Micro USB) jednoducho zapojíte do stojanu a vaša babička či dedko sa nemusí snažiť trafiť do nabíjacieho konektoru, jednoducho položí telefón do stojanu. Výdrž batérie týchto mobilných telefónov sa zväčša pohybuje okolo jedného týždňa, čo tiež starší ľudia nepochybne ocenia.

 Ceny telefónov pre seniorov sa pohybujú v rozmedzí 25-60 eur, teda sú rovnako cenovo dostupné ako bežné, tlačidlové telefóny.

 Vďaka jedinečnej koncepcii pomáha táto kategória mobilných telefónov ľudom so slabším zrakom, sluchom či jemnou motorikou. V pokročilom veku môže byť včasné a ľahko dostupné privolanie pomoci otázkou zdravia a života. Hoci telefonát či správa nikdy nenahradia osobný kontakt, pre starých rodičov či rodičov, ktorí často žijú sami, s obmedzenými možnosťami dopravy a pohybu, môže byť takýto mobilný telefón veľkým pomocníkom.

Michal Petrenka

Michal Petrenka

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tento blog je ako malý náhľad do mojej duše, môj pomocník pre upratanie myšlienok. Ak si však nájde čo i len jedného fanúšika, stojí za to :)Tiež sa venujem písaniu z oblasti v ktorej pracujem, t.j. mobilné telefóny a príslušenstvo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu