Ako správne vybrať obal pre svoj mobil

Máte nový mobilný telefón (MT) a chcete, aby ostal ako nový čo najdlhšie? Dávate kopu peňazí servisom za opravu rozbitej obrazovky? Alebo len túžite oživiť vzhľad svojho mobilu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Máte nový mobilný telefón (MT) a chcete, aby ostal ako nový čo najdlhšie? Dávate kopu peňazí servisom za opravu rozbitej obrazovky? Alebo len túžite oživiť vzhľad svojho mobilu? Podnety, pre ktoré si ľudia zaobstarávajú obaly, môžu byť rôzne. Rovnako pestrá je aj samotná ponuka obalov: tzv. silikónové, knižkové, vsuvky, atď.. Podľa čoho teda vyberať?

Začneme tým, že by ste mali vedieť, akú značku a model vlastníte. V dnešnej dobe plnej veľmi podobných dizajnov dotykových telefónov je celkom bežné že nikto vlastne nevie, aký model vlastní. Okrem označenia na balení MT či na záručnom liste, zvykne byť názov modelu uvádzaný na zadnom kryte, prípadne v menu MT v časti nastavenia-informácie o zariadení. Najobľúbenejšie obaly sú totiž práve tie typizované, teda také, ktoré sú určené výlučne na váš model. Existujú však samozrejme aj obaly univerzálne. Platí pravidlo, čím máte rozšírenejší model a drahšiu značku, tým väčšie je portfólio obalov a naopak. Ak celý názov vášho zariadenia nenájdete, nezúfajte, špecializovaní predajcovia vám budú vedieť hravo poradiť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším aspektom, ktorý treba zvážiť je miesto a spôsob používania:

Vodeodolné/vodotesné obaly – zväčša vyzerajú ako obyčajné, uzatvárateľné, priesvitné vrecko. Nie sú teda veľmi estetické, avšak ak ste vášnivý rybár, alebo sa práve chystáte na pláž k moru, takýto obal môže neraz zachrániť vaše zariadenie pred nechceným vytopením, pieskom a prachom.

Opaskové – vyrábajú sa z pravej, alebo umelej kože, od čoho sa odvíja aj ich cena. Sú elegantné, prevažne tmavej farby, prispôsobené na uchytenie za opasok alebo na nohavice. Zvrchu sú zatvárateľné prackou s magnetom, ktorý drží obal uzavretý. Bývajú dostupné v niekoľkých rozmeroch, ideálne je si vyskúšať MT priamo vložiť do obalu. Nevýhodou je fakt, že v momente ako zariadenie z obalu vyberiete, ostáva nechránené.

SkryťVypnúť reklamu

Vsuvky – najjednoduchšia a často aj najlacnejšia forma ochrany MT. Vyrobené bývajú z textilu, pravej aj umelej kože, v rôznych farbách a rozmeroch. Zariadenie do nich jednoducho vsuniete zvrchu, prípadne zboku. Niekedy je možné tento obal aj uzatvoriť pomocou pracky alebo zipsu. Sú vhodné ako ochrana pred poškriabaním v kabelke alebo vo vrecku nohavíc, rovnako ako opaskové obaly však nechránia zariadenie v každej chvíli, keďže z nich musíme MT pri používaní vyberať.

Vyklápacie / knižkové – patria medzi najobľúbenejšiu formu ochrany prevažne medzi dotykovými zariadeniami. Pravá aj umelá koža, rôzne farby, vzory, povrchové úpravy. MT sa vkladá do silikónovej alebo plastovej vaničky, v ktorej pevne drží. Vrchná, výklopná časť zvyčajne drží zatvorená pomocou magnetu, niekedy býva ešte poistená prackou. Otváranie môže byť zhora dole, alebo ako knižka, sprava doľava. MT nie je potrebné pri obsluhe z obalu vyberať a preto je chránený po celý čas. Hrubší materiál dobre chráni pri pádoch. Niekomu však môže prekážať potreba neustále odklápať vrchnú časť obalu a tiež fakt že zariadenie v takomto obale značne naberie na rozmeroch.

SkryťVypnúť reklamu

Silikónové/plastové (light) – tiež veľmi rozšírený typ obalov. Ide o vaničky, ktoré sa navlečú alebo nacvaknú na zadnú časť a boky zariadení. Keďže obrazovka ostáva nekrytá, zvyknú sa kombinovať s ochrannými sklami. Najväčšími výhodami je široká ponuka farieb, vzorov, obrázkov aj použitých typov a hrúbky materiálu. MT opäť nie je potrebné vyberať z obalu a tak ostáva chránený po celý čas. Pri použití tohto druhu obalu sa zariadenie zväčší iba nepatrne. Ide teda o najpraktickejšie obaly, najmä pre ľudí, ktorí do mobilu „ťukajú“ každú minútku. Pri pádoch však neochránia tak, ako vyklápacie a tiež si treba dávať pozor na zrnká piesku a iné nečistoty, ktoré sa dostanú medzi obal a kryt MT a môžu poškriabať zadný kryt zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Rada na záver. Ak ste doteraz obal na MT nepoužívali, alebo používali iný druh, zájdite si na kamenné predajne a nechajte si poradiť. V prípade že už máte predstavu o tom, aký typ obalu vám najviac vyhovuje, môžete zase využiť nakupovanie cez internet, ktoré ponúka širší výber a často aj výhodnejšie ceny. V každom prípade pamätajte že dnešné mobily sú často veľmi krehké a opravy/výmeny obrazoviek a krytov nie sú najlacnejšie. Vhodne zvolený ochranný obal vám tak môže ušetriť peniaze, starosti a navyše vyčariť úsmev na tvári.

Michal Petrenka

Michal Petrenka

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tento blog je ako malý náhľad do mojej duše, môj pomocník pre upratanie myšlienok. Ak si však nájde čo i len jedného fanúšika, stojí za to :)Tiež sa venujem písaniu z oblasti v ktorej pracujem, t.j. mobilné telefóny a príslušenstvo. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu