reklama

Novinky a zaujímavosti zo sveta spravodajských služieb – Február 2015

Na začiatok sa vráťme k nepríjemnej udalosti ktorá prekvapila viacerých, a to k úkladnej vražde ruského opozičného politika Borisa Nemtsova. Veteráni CIA sa pre týždenník Newsweek pozreli bližšie na tento atentát a konštatujú, že išlo o vraždu v ktorej viaceré okolnosti boli viac ako len zvláštne. Pozastavili sa napríklad nad tým ako je možné, že na tak frekventovanom mieste - sto metrov od Kremľa - a navyše v krajine ktorá dosť využíva kamerové systémy ktoré fungujú na princípe detekcie tvárí (hodia sa najmä pri proti-vládnych demonštráciách), boli viaceré z nich práve v ten deň nefunkčné alebo práve prebiehali na nich opravy, a jediná ktorá zaznamenala bola stovky metrov od miesta činu. ‘Moskovská obdoba Zapruderovho filmu‘, taktiež poukazuje na ďalšie zaujímavé perfektné načasovania, napríklad prechádzanie snehového pluhu, alebo fakt, že bol zastrelený len Nemtsov a nie jeho družka – čo samo o sebe hovorí o profesionálnej akcii, atď. Bol vodič odhŕňača snehu zapojený do akcie, alebo nebodaj Nemtsova priateľka, ktorej ako hlavnému svedkovi vraždy bol povolený len dva dni po udalosti návrat do Ukrajiny…?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: MS)

§

O tom či-a-aké zastaralé taktiky používajú spravodajské služby zoči-voči narastajúcemu domácemu teroru (homegrown terrorism resp. radicalization) sa kriticky pozreli redaktori Guardianu. Zamerali sa na prípad Mohammeda Emwaziho, Brita o ktorom sa predpokladá, že je to osoba ktorá na videách popravuje zajatcov brutálnym spôsobom. V článku sa síce hovorí, že ešte predtým ako Emwazi rozhodol odtíňať hlavy v mene Alaha pre ISIS, mal veľmi nepríjemné skúsenosti s britskou MI5, ktorá mu stŕpňovala život nielen na domácej pôde. Nepoznáme síce detaily prečo bol Emwazi sledovaný ešte roky pred udalosťami kedy začal pobehovať s mačetou a v maske, rozhodujúca teraz je opodstatnenosť a prezrievavosť tajnej služby. Je pravda, že mu bol zamietnutý vstup na dovolenkové letovisko (ak naozaj išlo o dovolenku, kedže Tanzánia susedí s Keňou, kde operuje aš-Šabáb); že jeho svadba bola aj vďaka zastrašovaniu zo strany MI5 zrušená; alebo fakt, že bol vystavený ‘grilovaniu‘ na letislu a výsluchy prešli aj do fyzického nielen zastrašovania – ale, otázka sa núka, či to stačí na fanatické zradikalizovanie sa až to takej miery, že začnete odsekávať hlavy? Kde leží čiara ktorá človeka úplne zmení na vraždiace monštrum? Možno existuje v každom z nás, a niekomu ako Emwazi, stačilo oveľa menej faktorov a nepríjemných situácií na stratu integrity a ponechaniu dať voľný priebeh resentimentu, ale určite to neospravedlňuje jeho činy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

§

Pomimo nosnej témy tajných služieb, ak by niekoho zaujímalo ako Google indexuje stránky, vyčítate to z infografiky na tomto odkaze. Čo je indexovanie? Mnoho ľudí prekvapí fakt, že keď vyhľadávate cez Google, v skutočnosti nevyhľadávate priamo v internete, ale v indexovanom katalógu istej časti internetu ktorý bol vyhotovený priamo v Googli. Že prečo len ‘istej časti’? Vedeli ste o tom, že indexovaných stránok je z celého internetu len 1 z 10, čo znamená, že až 90 percent internetu je neprístupných keď vyhľadávate nejaký výraz? Tej nezindexovanej, nedostupnej časti internetu sa hovorí aj ako neviditeľný internet, alebo inak aj deep resp. dark web, a ide približne o 450 miliárd stránok…

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mimochodom, sumárum spôsobov akými policajné a tajné zložky štátu monitorujú túto obrovskú časť skrytého internetu nájdete na tomto odkaze. Samozrejme, že pozícia len monitorovať deep web nestačí minimálne americkým tajným službám, a aj z tohoto dôvodu sa rozhodla americká výskumná agentúra DARPA (patriaca pod ministerstvo obrany), cez kontraktorov vytvoriť vyhľadávací software ktorý by fungoval aj v tomto nedostupnom kyberpriestore, ako píše magazín WIRED.

§

O tom ako CIA zneškodnila teroristu Imada Mugniyaha, sa dočítate obsiahlejšie na tomto odkaze. Že vám to meno nič nehovorí…? Netrucujte, patríte k väčšine populácie, ktorá začala brať terorizmus vážne až po super-zmedializovanom útoku známeho pod abreviáciou 9/11. Mugniyaha bol hľadaným teroristom v 80ich rokoch, keďže bol architektom viacerých masových teroristických útokov, vrátane aj toho z roku 1983 v Bejrúte, ktoré stálo život 300 Američanov a Francúzov, ale má na svedomí aj únos a vraždu šéfa Libanonskej CIA stanice Williama Buckleyho, plus aby toho nebolo málo, bol podozrivý z zorganizovania bombových útokov v Buenos Aires a únos lietadla letu TWA č.847. Odplata na neho síce dlho čakala, ale odišiel z tohto sveta do iného (kde na neho určite čaká min. 72 nepoškrvnených tínejdžeriek) priam symbolicky – odišiel zo sveta tak isto ako aj v ňom žil, a teda bombovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V článku sa podrobne píše čo a ako samotnej akcii prebiehalo, napríklad aj to, ako popri nastraženej bombe v aute prechádzal terč operácie desiatky krát a bomba nebola odpálená, kedže sa čakalo vyše mesiaca aby bol v momente odpálenia Mugniyaha sám. To hovorí samo za seba, o akú čistú akciu šlo, kedže vrchné velenie CIA sa osobne angažovalo na tom aby sa zabránilo zbytočným úmrtiam civilistov. Škoda, že to tak vždy nefunguje.

To, že išlo operáciu CIA, priznal v rozhovore pre Newsweek bývalý spravodajský dôstojník, plus aj to, že akcia bola osobne autorizovaná bývalým prezidentom G.W. Bushom. Operácia bola vykonaná v roku 2008 pod priamym dohľadom vtedajšieho riaditeľa Michael Haydena, ktorého úloha vydať rozkaz niekoho zlikvidovať veľmi nenadchla. Keď si vraj prišiel po súhlas do Bieleho domu, Bush len pár sekúnd po oboznámení sa so situáciou povedal: "V poriadku. A prečo si to ešte urobil? Máš moje požehnanie. Choď s Bohom." Záverom len ostáva dodať, že približne dvadsať tisíc ľudí prišlo na pohreb Mugniyaha v Bejrúte, za neustáleho skandovania davu: "Smrť Izraelu!"

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Len pre doplnenie, terajší minister zahraničných vecí Mohammad Javad Zarif, patrí k tým nadšencom tohoto ‘martýra teroru’, ktorý neodolal pokušeniu mu zaniesť veniec na jeho hrob.

§

Keďže znovuzvoleným premiérom Izraela sa stal Benjamin Netanyahu, patrí sa mu pogratulovať k histrorickému štvrtému víťazstvu, avšak ako tento článok dokumentuje jeho výroky z minulosti vo vzťahu k Iránskemu jadrovému programu, z ‘Bibiho’ by nebol veľmi dobrý analytik. Jeho nepresné prognostikovanie toho, že Irán bude mať do 3-4och rokov jadrovú zbraň pochádza až do roku 1995, a neskôr znova a znova, s tým istým časovým rozmedzím. To, že sa tieto poplašné správy (a mnohé iné vo vzťahu aj napr. k Iraku) ukázali ako falošné, bolo dokázané dávno, aj napríklad keď sa dotazovali médiá bývalého šéfa Mossadu, ktorý podobné strašenie dal na pravú mieru. Žeby Netahyahu mal zlé informácie pochádzajúce z jednej z najkvalitnejších spravodajských organizácií na svete? Ťažko, skôr išlo o iné politické ciele. Viac osobnejšie.

§

O tom, ako si Nemecká tajná služba BND (Bundesnachrichtendienst) užila neslávne-preslávený moment svojej vlastnej verzie ‘Watergate’, hovorí správa z BBC o tom ako značná časť staveniska jej novej budovy bola zatopená z neznámych príčin. Vie sa len, že dôvodom boli chýbajúce kohútiky na viacerých miestach (žeby Gastarbeiteri v akcii?). Incident sa okamžite stal terčom posmechu, keďže škandál v jednej z najviac strážených budov resp, stavenísk v Nemecku bude stáť milióny na opravu, a doteraz sa nevie kto to urobil. Viacerí však nechápavo dotazovali, že ak dokáže niečo zmiznúť bez povšimnutia, kto vie čo všetko mohlo byť nainštalované bez vedomia…

§

Do zbierky už aj tak dosť premnožených ‘INTov’ (HUMINT, SIGINT, GEOINT, MASINT, OSINT, TECHINT,SOCMINT, FININT atď), nedávno pribudol neoficiálne aj ďalší. RIPped INTelligence, je podľa správy The CEO Report definovaná ako "schopnosť vidieť interakcie obchodných kontextov, ako vlnky pohybujúce sa cez rybník." Správa bola založená na 152 hĺbkových rozhovorov (nepíše sa do akej miery...) s generálnymi riaditeľmi z celého sveta a rôznych odvetví, vykonaných Saïd Business School z Univerzity v Oxforde spoločne s vychýrenou firmou Heidrick & Struggles. Správa sa zameriava aj na to ako riaditelia firiem s globálnym vplyvom vopred reagujú na butterfly effect situácie (ako napríklad vojna na Ukrajine, Ebola atď) pomocou predikcií a trendov ktoré fungujú v tomto prípade pre nich ako včasný systém varovania.

Ripple intelligence, podľa správy, "umožňuje riaditeľom si predstaviť, ako sa trendy a súvislosti môžu pretínať a zmeniť smer, aby mohli predvídať výpadky, urobiť si čas na plánovanie, a chrániť ich pred neprehľadnými a neočakávanými udalosťami. Ripple intelligence tiež robí CEOs vedomích ich vlastných dopadov a ako to môžu ovplyvniť kontexty, ktoré by inak mohli zdať vzdialené a nesúvisiace."

§

V Anglicku vyniesol rozsudok nezávislý tribunál ktorý mal na starosti vyšetriť podozrenia týkajúce sa (ne-)legálneho masového odpočúvania. Uznesenie je, že počas posledných 7 rokov, britská a americká tajná služba GCHQ resp. NSA si počínala nelegálne pri plošnom sledovaní emailov a telefonických dát. V uznesení sa píše: "Zriadením ktoré riadi vyžiadanie, prijímanie, ukladanie a prenášanie súkromných komunikácií jednotlivcov britskými orgánmi nachádzajúce sa v Spojenom kráľovstve, boli získané od amerických úradov...v rozpore článku 8 alebo 10" Európskeho dohovoru o ľudských právach. Že o tomto sa už dávnejšie vedelo? Teraz boli tieto dohady a nejasnosti v post-snowdenovskom svete poprvý krát podrobené súdnym orgánom.

O aký tribunál presne ide? Investigatory Powers Tribunal (IPT) bol zriadený v roku 2000, a má špeciálnu úlohu dozerať na spravovanie britskej trojky tajných služieb MI5, MI6 a GCHQ a hlavne preverovať všetky sťažnosti voči ich konaniu, ktoré veľakrát môže balansovať na tenkej hranici legálnosti. Všetkých desiatich členov orgánu je menovaných na 5 ročné obdobie jej veličenstvom, samotnou kráľovnou. Spomínam to len na margo pripravových zmien resp. pokusoch o reformu SIS u nás doma…

Britská obdoba nášho ministerstva vnútra Home Office pripravila materiál ktorý má slúžiť ako hackerská smernica pre vládne agentúry, resp. akýsi morálny kódex správania sa v kyberpriestore. Symbolické gesto ako po rozliatom mlieku ktoré sa dostalo aj do hardwéru...

§

Chcete vašu komunikáciu aspoň do istej miery a na isté časové obmedzenie ukryť (dovtedy pokiaľ nebude backdoor key vyžiadaný od firmy zo strany štátnych dozerateľov nad bezpečnosťou)? Viacero odborníkov to neodporúča, keďže tým len prilákate pozornosť tajných, ktorí sa riadia aj nepísanými pravidlami, ako napríklad že ‘len ten ukrýva čo má čo ukrývať’, ale ak ste sa to aj napriek tomu a iným veciam rozhodli urobiť, skúste si vybrať z tohto článku ktorý recenzuje 5 rôznych druhov enkrypcie počítača. Tento článok, pre zmenu radí 5 rôznych druhov enkrypcie správ pri použití aplikácií v telefóne...len na vlastné (ne-) bezpečie. 

§§§

(Obrázok k článku je odfotený obraz od Jamesa Hart Dyke s názvom GCHQ z roku 2010, ktorý bol súčasťou jeho exhibície ‘Rok strávený s MI6’)

Michal Styk

Michal Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

BanskoBystričan, s neuhasiteľným smädom po prehľade o dianí nielen okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  TweetBlogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu