reklama

Novinky a zaujímavosti zo sveta spravodajských služieb – Január 2015

Kde inde začať tému spravodajských zaujímavostí ako v Paríži. Okrem informácií ktoré odzneli v médiách, stojí za to si útoky na redakciu Charlie Hebdo pripomennúť aj z iného uhla. Začínajú sa množiť hlasy, či nešlo o tzv. intelligence failure, resp. či Francúzske tajné služby útočníkov zo 7. januára nepodcenili. CNN a USA Today citovali zdroj, ktorý hovoril, že obaja bratia sa zúčastnili bojov v Sýrii, odkiaľ sa aj vrátili minulé leto. Iné zdroje si poskladali obraz z informácií, že jeden z bratov, keď cestoval do Jemenu, sa dokonca stretol s Anwarom al-Awlakim, ktorý okrem toho, že bol prepojený na Jemenskú bunku al-Káidy (ktorá je súčasťou tzv. AQAP), stal sa pred pár rokmi po svojej smrti ešte slávnejší tým, že bol prvým americkým občanom, ktorý bol popravený strelou Hellfire počas útoku z dronu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
James Hart Dyke
James Hart Dyke (zdroj: M.S.)

Je však dôležité mať na pamäti, že tisíce ľudí mohlo byť prepojených na týchto komplexných pavučinách stretnutí a komunikačno-cestovných uzloch, z ktorých viaceré údaje sú viac ako desať rokov staré, nekompletné a teda aj možné byť ponechaným na rôzne druhy náhodných interpretácií a domnienok. Aj napriek tomu však, čísla hovoria jasne: viac ako 1,200 francúzskych občanov cestovalo do Iraku a Sýrie, aby sa zapojilo do bojov na strane Islamského štátu. Vie sa, že približne 200 sa vrátilo naspäť, ale aj napriek tomu, že Francúzsko má nezvyčajne kvalitné spravodajské služby, žiadna tajná služba na západe nemá kapacity na to, aby mohli 24 hodín nonstop sledovať niekoľko tisíc záujmových osôb. Ako sa nechal počuť jeden francúzsky spravodajský dôstojník pre New York Times, ”museli by sme naše čísla zamestnancov ztrojnásobiť, aby sme lepšie chránili nielen Paríž”.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa píše v tomto článku, je nesmierne zložité sledovať jednu osobu 24/7, hlavne ak mení 3 mobilné telefóny za deň a ak si osvojí aj iné kontra-sledovacie návyky. Vyžaduje si to približne 30 poverených osôb v prípadoch kde sa vyžaduje neustále sledovanie jednej osoby. V poriadku, lenže mnohým nejde do hlavy, ako je možné, že osoby s pochybnou (a preukázanou) históriou džihádu, ktoré boli známe spravodajským službám, a zároveň boli na čiernom zozname ‘no-fly’ do USA a Spojeného Kráľovstva, ako si mohli zaobstarať Kalašnikov a spustiť krvavý útok na mieste pod policajnou ochranou?

Zodpovedné úrady hovoria, že jednoducho nemohli sledovať podozrivých súrodencov po celú dobu. Jednotlivé krajiny/agentúry totiž vypracuvávajú zoznamy na ktorých figurujú potencionálne najnebezpečnejšie osoby, a tí s najväčšou pravdepodobnosťou vykonania útoku, sú pod stálym dohľadom . Ostatné osoby sú sledované menej, všetko závisí od zdrojov. ”Zoznam sa neustále vyvíja, nejaké osoby/skupiny stúpnu, iní idú dole na zozname, talent je mať správne mená na správnych miestach, a to nie je jednoduché, ” hovorí anonymný francúzsky úradník pracujúci v proti-teroristickom sektore. A teda, ak zadávateľ resp. ‘politická objednávka’ z hora, nevyžadovala úplné a komplexné sledovanie všetkých osôb z čierneho zoznamu, nedá sa hovoriť o tom, že by v tomto prípade išlo o zlyhanie tajnej služby. Jednoducho nebola na to poverená a nemala na to ani kapacity. Netreba zabudnúť ani na právne veci, ktoré sú so sledovaním spojené a to, že povolenie sa udáva časovo obmedzene, a teda ak sa v časovom horizonte neobjavia nové údaje, ktoré by potvrdili opodstanenosť pokračovania v sledovaní, v danom termíne musí byť ukončené. V prípade Chérifa a Saida Kouachi, bohužiaľ, v danom momente neexistovalo podozrenie, že útok je bezprostredný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

§

Aj pod rúškom udalostí z Paríža sa v Spojenom Kráľovstve začínajú objavovať hlasy, ktoré žiadajú viac právomocí pre tajné služby. Nedávno sa k nim pridal aj premér David Cameron, ktorý sa nechal počuť, že sa zaslúži o to, aby nová legislatíva ktorá rozšíri odpočúvacie právomoci a zároveň spôsoby ich kontroly, bola prijatá v roku 2016.

§

Krátky profil čerstvo menovaného námestníka riaditeľa CIA priniesol Washington Post, kde sa píše okrem iného, že David S. Cohen má síce za sebou silné skúsenosti (ako napríklad, že je architektom sankcií pre Irán a Rusko), avšak čo je pre niektorých prekvapujúce, doterajší post zastával na Ministerstve Financií, čo nebýva zvykom pre osobu č.2 v CIA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

§

Pozoruhodný príbeh ako CIA niekoľkokrát prišla vlastným pričinením o Khalida Sheikha Mohammeda – samozvaného orchestrátora útokov z 11. septembra 2001, a zároveň absolventa 183 sedení (ak sa to tak dá nazvať) waterboardingu - sa dá prečítať na tomto odkaze. Aj táto príhoda ktorá sa nachádza v posledom paragrafe, svedčí o tom, že realita je niekedy ťažšie uveriteľná ako keby malo ísť o fikciu.

§

Týždenník The Economist priniesol skvelý článok o tom koľko miliónov investujú nielen americké vládne agentúry do analyzovania pohybov a mimiky svetových politických predstaviteľov. Podľa zdrojov, interpretácia reči tela 30 minútového videa zahraničného lídra môže trvať aj 20 hodín. Príklad, ako aj ten najmenší prejav emócie resp. výrazu môže skúsenému odborníkovi povedať oveľa viac ako celý verbálny obsah, bol v dannom článku poukázaný aj Ruskom prezidentovi Putinovi, ktorého držanie tela na začiatku ukrajinskej krízy v minulom roku, pohyb očí a nonverbálne stopy vykazovali, že sa necítil tak sebaisto v porovnaní ako vystupoval predtým, resp. neskôr keď začalo byť jasné, že mu Západ cestu na Krym neskríži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

§

O tom ako CIA riadila tzv. ‘Marshallov program pre hlavy’ počas Studenej vojny v našom regióne, resp. ako tajne pašovala zakázané knihy a periodiká cez Železnú oponu (dokopy sa vraj podarilo preniesť vyše 10 miliónov kusov), sa dá pozrieť na tomto videu panelovej debaty pochádzajúcej z Wilsonovho centra.

§

Na tomto videu, bývalý námestník riaditeľa CIA Mike Morell, utrúsil pre CBS program Charlieho Rosa nelichotivú štatistiku, ktorá hovorí o tom, ako Al-Kaidá je zatiaľ víťazom v tejto zdanlivo nekonečnej asymetrickej vojne, keďže ”v roku 2001 fungovala len v jednej krajine – Afghanistan, zatiaľ čo dnes je to približne v 30-40 krajinách” - aj keď, treba povedať, že to nie je celkom pravda, keďže už aj pred 9/11 fungovala Al-Kaidá aj v Afrike…

§

Pre tých, ktorí by radi nazreli ako to vyzerá vo vnútri slávnej budovy prezývanej ‘venček’ (‘doughnut’) v ktorej sídli Britská tajná služba s abreviáciou GCHQ, máte možnosť to tak urobiť po prvýkrát vďaka doteraz nepovolenému prístupu pre verejnosť alebo médiá. GCHQ, ktorá má v portfóliu SIGINT, a teda je akýmsi britským ekvivalentom americkej NSA, sa pravdepodobne aj takýmito PR aktivitami snaží zmierniť účinky nedávnej búrky, ktorú spustil Ed Snowden. 

§

Potrebujete si posvietiť online na svoju (ne)vernú polovičku? Poprípade potrebujete vymazať zverejnené fotky vašej osoby na ktoré nie ste hrdý/á na FB účte do ktorého nemáte prístup? Najmite si hackera online! Táto stránka s názvom Hacker’s List vám umožní aj iné kybernetické kúsky. Jednoducho anonymne zadáte objednávku a operátor web stránky si od vás po splnení zákazky vypýta poplatok, ktorý sa rôzni poďla typu zákazky. Tento portál už stihol vybaviť za tri mesiace približne 500 objednávok. Vyzerá to teda tak, že outsorcing spravodajských informácií ktorý sa udial dávnejšie vďaka privatizácii bezpečnostných agentúr sa nezastavil, a že sa sféra posúva ďalej do nazvem pojmom pre tieto potreby ‘crowds-based intelligence’.

§

Nemáte problém so stereotypným sedením a vyčkávaním, a náhodou máte aj britské občianstvo? MI5 má pre vás prácu! Pretože práve tieto ‘zručnosti’ si britská tajná služba vytipovala pri jednom z náborov. Inzerát hovorí, že presne tieto požiadavky sú potrebné pre mobilných dôstojníkov, ktorých modus operandi je sledovanie. Avšak má to aj nejeden háčik – nemôžete mať na viditeľnom mieste žiadne tetovanie, a aby ste náhodou doslovne nevytŕčali z davu, maximálna výška u muža musí byť 1.86m (u žien dokonca max. 1.72 metra). Kde sú časy kedy Sean Connery bol ‘agentom’ aj napriek tetovaniu “Scotland Forever”…

Aby toho nebolo málo, MI5 sa rozhodla, že kúzlo tajných služieb začne pestovať už u tých najmenších, a tak v spolupráci s detským kanálom CBBC sa dohodli, že vytvoria program so súťažnými kvízmi a hrami, ktoré budú šité na mieru nielen tým najmenším fanúšikom Jamesa Bonda. Do sídla MI5 bude teda poprvýkrát vpustený televízny štáb s bezprecedentným vstupom pre širokú verejnosť. Vie si niekto predstaviť podobné PR aktivity smerom k spoločnosti zo strany našej zabetónovanej SIS?

§

Chcete sa zahrať na hru ‘nájdi Wallyho‘ na obrázku, ale tentokrát to bude skrývajúci sa nemecký ostrelovač v lesnom poraste, ktorý má namierenú zbraň piamo na vás? Skúste to na tejto stránke, či sa vám podarí aspoň si tipnúť… 

§

Záverom ešte jedna pikoška, Ministerstvo obrany Litvy vydalo brožúru, ktorá má slúžiť ako ‘survival guide’ v prípade napadnutia ich východným susedom. Príručka ako sa správať v prípade ak by začali ruské tanky rolovať ulicami Vilniusu radí, “nepanikárte, nestraťte zdravý úsudok, streľba pred vaším oknom, ešte neznamená koniec sveta“, ale aj napríklad, že v prípade invázie, občania by sa mali organizovať cez sociálne siete a snažiť sa uškodiť nepriateľovi aj pomocou kybernetických útokov.

§§§

(Obrázok k článku je odfotený obraz od Jamesa Hart Dyke s názvom Waiting in the hotel room z roku 2011, ktorý bol súčasťou jeho exhibície ‘Rok strávený s MI6’)

Michal Styk

Michal Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

BanskoBystričan, s neuhasiteľným smädom po prehľade o dianí nielen okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  TweetBlogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu