O červených oslavách SNP

Bývalo zvykom, že výročné oslavy SNP boli kradnuté na svoj vlastný výklad dejín a povstanie bolo veľakrát deinterpretované. Tentokrát bolo 70. výročie ukradnuté pre iný účel. V jednej vete išlo o najvýraznejšie prilievanie si politického kapitálu na aké sa dá spomenúť na takej podobnej celonárodnej akcii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Prejdime rovno k prejavom. Prejav českého prezidenta sa zdal, že má cieľ odovzať nejaké posolstvo, ktoré sa však nepodarilo preložiť resp. ho vstrebať. Prejav predsedy NR SR bol akoby ho písal na kolene po ceste z BA do BB. Bol zo všetkých najukričanejší a priamo-nepriamo sa snažil vrátiť prehratú bitku o predsedu samospávneho kraja svojho straníckeho kolegu tým, že bystrickým voličom vyčítal ich voľbu. 

SNP
SNP 

Predseda vlády, ktorý sa mal venovať SNP zvolil prejav, ktorý bol ako sa hovorí ‘all over the place’ (v jednom slove ‘neučesaný’) aj vďaka tomu, že splietal čin dvoch 15-ročných dievčin z minulého týždňa, popretkávaný ráznym (a viacnásobne opakovaným!) odmietnutím kontroverzných sankcií. Škoda, že si pôdu svojho farizejského a dvojtvárneho postoja na prebiehajúcu situáciu okolo Ukrajiny vybral pódium osláv výročia – a nie okrúhly stôl Európskej rady, kde posledné kolo sankciovania sám odsúhlasil. Pomýlené, z cesty a falošné. Predseda vlády teda venoval svoj prejav účelovo svojim voličom a nie pamätníkom a účastníkom povstania. Ešte, že tam bol prezident SR a zachránil to jediným štátnickým príhovorom. Akoby svoju funkciu zastával 15 rokov. Presný opak hore vyššie uvedených.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celkový dojem zostal teda rozpačitý, čo sa týka prejavov. Jednofarebnosť bola však jednoznačnejšia všade okolo pódia. Hneď pri vstupe do areálu sa nedalo nevšimnúť si skupinku dinosaurov s červenými zástavami a plagátmi, na ktorých figurovali bývalí americkí prezidenti a súčasný prezident, doplnenými nejakými hanlivými pikoškami. V poriadku, ide sa ďalej. Kto vstupoval do areálu cez námestie, určite si všimol, že na úrade VÚC (plus ďalší na Urpíne) boli asi z trucu nepozvaného predsedu BB SK vyvesené transparenty, ktoré vyzývali zastaviť NATO a zároveň vyzývali na to, aby američania išli domov. Do doby písania tohto blogu sa autorovi nepodarilo zistiť ktorej americkej vojenskej jednotke/základni sídliacej na území SR to bolo adresované, keďže je ich tu také obrovské množstvo...však?

SkryťVypnúť reklamu

Keď už sa teda oslavy spolitizovali, najsilnejší odkaz nakoniec preposlal ‘meškajúci‘ poľský prezident spolu s následným U-turn lietadla, v ktorom sedel minister obrany Ruskej federácie, ktorému naopak dav oslavujúcich SNP vyslúžil spomedzi všetkých predstaviteľov najväčší potlesk, nezainteresovaný by povedal, že na pódium vystúpila nejaká superstar. To, že stará láska nehrdzavie sa dalo presvedčiť v priamom prenose aj napriek tomu, že je to celé na popukanie.

Súhrne teda išlo o najčervenejšie oslavy SNP akých sa autor zúčastnil. Mení sa Slovenská republika na Červenú republiku mieru a selektívnej pamäte, alebo je to len úkaz podobných masových akcií? Najsmutnejší dojem však nastal, keď sa mala spievať hymna – dav sa nezmohol na nič iné ako na mumlanie popod nos, akoby sa za ňu/seba hanbil. Aké vystihujúce a symbolické.

Michal Styk

Michal Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

BanskoBystričan, s neuhasiteľným smädom po prehľade o dianí nielen okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  TweetBlogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu