reklama

O smiešnom Sulíkovi

Včera večer ako som si prečítal posledný newsletter od strany SaS (www.strana-sas.sk/ako-sa-chranit-pred-krizou/1017, - hneď nato požiadal aby ma vyškrtli od doručovania ďalších v budúcnosti - som sa rozhodol napísať krátky blog prečo som tak urobil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hlavným dôvodom je, že celý ten pochybný článoček sa pokúša niesť v duchu ako vševed Sulík (a.k.a. bojovník proti finančníkom a konšpiráciám), nám ide pre dobro všetkých občanov radiť ako si zachrániť peniaze. Jeden z jeho pokusov radiť, je si vybrať správnu banku kde si ukladať peniaze, kde nám dokonca dobročinne pridá aj link na stránku kde figurujú ratingy bánk od takých ratingových agenúr ako Moody's alebo Fitch. Ja sa ale pýtam, či to nebola práve ratingová agentúra Moody's ktorá rozmachu krízy z roku 2008 viac ako len napomohla? Napríklad aj tým, že dala Lehman Brothers rating A2 dva dni pred jej bankrotom. AIG dostala Aa, a to isté bolo aj v prípade CitiGroup a Merrill. 'Freddie & Fannie' si dokonca vyslúžili (doslovne) najlepšie hodnotenia so žiadnym rizikom. Príbeh ako to dopadlo so všetkými aktérmi si pamätáme, a dozvuky pociťujeme dodnes. Ale naspäť k Sulíkovcom. A teda na jednej strane sú Barroso a van Rompuy zlí lebo ich domokraticky nik nezvolil (co tiež nie je pravda keďže boli zvolení tými ktorých sme si zvolili my a teda klasická zastupiteľská demokracia - veď je normálne že si ani na Slovensku jednodlivo nevyberáme kto bude presne minister vnútra), ale na druhej strane ratingové agentúry ktoré preukazateľne v nedávnej histórii nielenže spackali ich modus operandi, ale tým že nepresne zavádzali a skresľovali údaje, zároveň napomohli ku rozšíreniu krízy. A presne 'týmto' máme podľa Sulíka dôverovať kde máme vložiť svoje peniaze. Mimochodom (a s použitím rajskej hudby pre ucho voliča SaS), šéfov ratingových spoločností sme si tiež nezvolili - ale naopak si ich zvolili ako dôveryhodnú oporu pre svoj business ojebandi spoločnosti, ktoré za poplatok boli odmenené protislužbou, najvyšším ratingom. Je zaujímavé že SaS-ka odporúča ako dôveryhodných 'tých', a nie oných, ktorí sa (aj keď zatiaľ neúspešne), snažia po 'tých druhých' hasiť oheň.Poznámka: Ako ďalší vtip v tom istom pamflete kričí odporúčanie aby si občania zriadili devízový úcet v cudzej mene krajiny ktorá "nie je v Európe, je politicky stabilná, a má nerastné bohatstvo". Škoda že v tomto prípade bol pán Sulík skúpy na príklady:)

Michal Styk

Michal Styk

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  1x

BanskoBystričan, s neuhasiteľným smädom po prehľade o dianí nielen okolo seba. Zoznam autorových rubrík:  TweetBlogSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu