Denný režim v seminári

(uverejnené v časopise Gorazd - časopis bohoslovcov Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, Vianoce 2012)Milí naši verní čitatelia. Z Vašich dopisov, ale aj osobných stretnutí vieme, že Vás veľmi zaujíma, ako my, bohoslovci, trávime čas tu v seminári. Preto sme sa rozhodli uviesť v tomto čísle veľmi stručne denný režim seminára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Týždeň sa pre nás (možno podľa niektorých z Vás neobvykle) začína v nedeľu. Je to bezpochyby najkrajší deň týždňa. Ráno začíname o siedmej hodine rannými chválami, ktoré sú v tento deň spievané. Po nich nasledujú raňajky (v nedeľu je to tradične vianočka, alebo bábovka s jogurtom) a o deviatej hodine sme účastní slávnostnej svätej omše v katedrále - Bazilike sv. Emeráma.

Po omši a krátkom voľne sa spoločne stretávame v srdci seminára - Kaplnke sv. Gorazda na parciálnom spytovaní svedomia a modlitbe napoludnie. Po nej spoločne odchádzame do jedálne. Po obede, ktorý začína o dvanástej hodine máme vychádzku až do piatej. Tento čase radi využívame na relax, rekreáciu, prechádzky, výlety, šport (hokejbal, tenis, plávanie, mnoho iných), odpočinok, čítanie kníh, družné rozhovory a podobne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O pol šiestej začína v Kostole sv. Petra a Pavla adorácia, po ktorej o šiestej hodine nasledujú spoločné spievané vešpery. Po nich sa odoberieme na večeru, po ktorej máme opäť krátke osobné voľno. To trávime či už na internete, pri biliarde, v telocvični, alebo osobnými a gratulačnými návštevami spolubratov.

O 20.45 nám začína spoločná modlitba pred spaním - kompletórium, po ktorej ideme do svojich izieb. Tam po vykonaní večernej hygieny, po prípade prečítaní si nejakého zamyslenia, si líhame do svojich postelí.

Denný režim v pracovné dni sa pochopiteľne líši od toho nedeľného. Deň nezačíname, inak než modlitbou - a to invitatória a ranných chvál v seminárskej kaplnke o šiestej hodine. Potom nasleduje čas na rozjímanie nad evanjeliom toho dňa. V piatky toto rozjímanie máme možnosť robiť v skupinkách na izbách. O 6.45 slávime svätú omšu.

SkryťVypnúť reklamu

Po duchovnom nasýtení sa odoberieme sa nasýtiť aj telesne do jedálne. O ôsmej hodine nám začínajú prednášky, ktoré zväčša trvajú do 12.25. Potom strávime 15 minút v Kaplnke sv. Ladislava spytovaním si svedomia a sumarizovaním si času prežitého dovtedy v ten deň.

O 12.40 sa odoberáme na obed, po ktorom máme až do 15.15 vychádzku, ktorú trávime podobne ako v nedeľu plus nakupovaním. O pol štvrtej je podľa seminárskeho poriadku čas určený na skriptúru - t.j. čítanie Svätého Písma. Čítaniu Písma sa samozrejme venujeme aj mimo týchto desiatich minút predpísanej skriptúry. Potom až do pol siedmej prebieha osobné štúdium, či už študijných materiálov, duchovnej literatúry, jazykov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

O pol siedmej máme večeru, po ktorej až do kompletória o 20.45 máme osobné voľno, ktoré môžeme tráviť len v rámci areálu seminára a hradného nádvoria. O pol desiatej je už všade pozhasínané a my v posteliach čerpáme sily do nového dňa.

Štvrtok je tiež nazývaný dňom osobnej zodpovednosti. Znamená to pre nás, že ranné rozjímanie, skriptúra a osobné štúdium nie sú striktne predpísané a tak je ich vykonávanie zverené do našej zodpovednosti. Svätá omša v tento deň je až večer o 17.45. Hoci máme v našom seminári kedykoľvek podľa potreby možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia, každý druhý štvrtok sa robí takzvaný kajúci večer, kedy zvykneme pristupovať k tejto sviatosti v hojnejšom počte a sú nám plne k dispozícii všetci štyria spovedníci určení pre spovedanie seminaristov.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem už vyššie spomenutej nedeľnej adorácie mávame v seminári adoráciu každý utorok a štvrtok večer o ôsmej hodine. Je to čas, kedy na kolenách tvárou v tvár Pánovi predkladáme svoje vďaky, chvály, prosby a odovzdávame mu svoje žiale a bolesti.

Neodmysliteľnou súčasťou života v seminári sú mnohé služby a brigády. Okrem pravidelných týždenných liturgických služieb a služieb umývania riadu v tzv. „myčke" mávame aj rôzne príležitostné brigády. Či už je to vynášanie a spratávanie vriec so zemiakmi, prenášanie postelí a nábytku, .... a mnoho iného. Bohatým obdobím na takéto brigády je jeseň, kedy nám denne prichádzajú hmotné milodary od vás. Tie však treba naložiť, odviezť, vyložiť a roztriediť. Všetky takéto brigády a brigádičky má pod palcom naša milovaná sestrička Žofia.

Okrem svojej intelektuálnej stránky, ktorú rozvíjame štúdiom, a osobnostnej stránke nezabúdame ani na tú najpodstatnejšiu stránku - duchovnú. Preto okrem denných spoločných modlitieb a adorácií mávame každú druhú sobotu v mesiaci duchovnú obnovu. Je to čas, kedy sa naozaj chceme v živote zastaviť, v tichu nahliadnuť do svojho vnútra a zhodnotiť ako sa nám darí duchovne napredovať za uplynulý čas. Okrem našich špirituálov nám duchovné cvičenia prichádzajú dávať mnohí odborníci či už od nás, alebo i zo zahraničia.

Kaplnka svätého Gorazda
Kaplnka svätého Gorazda 
Michal Tichý

Michal Tichý

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

katolícky kňaz Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu