Čo je to solidarita?

V poslednej dobe čoraz viac rezonuje v spoločnosti pojem "solidarita". Politici, úradníci a im podobní používajú toto slovo, ako keby vedeli o čo ide. Pokúsim sa uviesť dva príklady, ktoré mylne interpretujú slovo solidarita.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prvým príkladom je solidarita v súvislosti s nepristúpením Slovenska na pôžičku zadĺženému Grécku. Politici Európskej únie, kritizujú slovenský postoj práve preto, lebo týmto krokom Slovensko podľa nich nie je solidárne.

Povedzme si teda, čo je vlastne solidarita. Solidarita znamená dobrovoľnú spoluprácu alebo pomoc niekomu, kto je v núdzi. Treba zdôrazniť slovo dobrovoľnú. Z toho jednoznačne vyplýva, že odmietnutie pôžičky nemohlo byť "nesolidárne", keďže túto pôžičku odmietlo dobrovoľne. Naopak to , že sa niekto snaží túto pôžičku nanútiť nie je ani solidárne a ani demokratické. Navyše Grécko nebolo v núdzi. Bankrot nie je smrť. Bankrot znamená reštrukturalizáciu dlhu. Druhou možnosťou bolo vystúpenie z EMU. To znamená, že malo najmenej dve možné východiská zo svojej situácie. A to, že SR je neporovnateľne chudobnejšie ako Grécko, je už len čerešničkou na torte toho, že solidarita ostala nepochopená logicky aj mentálne. Následné pokusy o trest, že SR príde o milióny z eurofondov znejú komicky, a zaváňajú diktátom z dôb nie až tak minulých. Je hanbou, že predstavitelia EU nepoznajú definíciu slova solidarita a snažia sa používať svoju vlastnú, naviac úplne mylnú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhým príkladom sú vyhlásenia politikov o solidarite medzi chudobnými a bohatými. Politici hovoria, že solidaritou je, ak sa schváli zákon, ktorý berie od vyšších príjmových skupín viac peňazí ako od nižších. Toto je však opäť typickou ukážkou nepochopenia solidarity, alebo úmyselná zmena zmyslu tohto slova. Ak sa totiž niečo prikáže zákonom, nie je to dobrovoľné. To znamená, že sa to v žiadnom prípade nemôže ospravedlňovať slovom solidarita. Je to totiž iba obyčajná krádež, posvätená zákonom. Z toho vyplýva, že v takýchto prípadoch môžeme označiť solidaritou, len ak sa bohatšia príjmová skupina dobrovoľne vzdá časti svojich príjmov v prospech niekoho iného.

Skryť Vypnúť reklamu

Z týchto príkladov je jasné, že mnoho ľudí nepochopilo absolútne zmysel tohto slova. O to smutnejšie je, že sú to vysoko postavení politici, ktorí by práve mali rozumieť tomuto slovu. Preto by som poprosil , aby si to ľudia v budúcnosti uvedomili až sa bude v televízii opäť niekto ohánať slovom "solidarita".

Michal Turoň

Michal Turoň

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Momentalne student na FIT VUT v Brne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu