5 miliónov v Martine na cesty nepôjde.

Martinčanom boli sľúbené opravy 33 mestských komunikácií v havarijnom stave, no z projektu nič nebude. Škoda, nakoľko keby mesto nerozfrckalo peniaze po nútenej správe, dnes sa už mohli cesty opravovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

 Mesto Martin dnes môžeme pokojne označiť za mesto bez vedenia. Primátor Hrnčiar to má už len „za pár“. Viceprimátor Žigo je už v ošiali volebnej kampane a strihá pásky o „106“. Druhý viceprimátor Malík sa snaží aspoň tváriť, že niečo riadi. Šéf poslaneckého klubu Kašuba, ktorý ovláda zastupiteľstvo cez nezávislých poslancov, rieši svoj pocit moci. No a posledná záchrana, ktorá držala mesto ako tak nad vodou, v osobe p.Grajciarovej -šéfky ekonomického oddelenia končí.

 Takto vyzerá Martin, mesto s obrovským potenciálom, mesto s bohatou históriou, mesto, ktoré bude centrom osláv 100.výročia vzniku Československa, mesto, ktoré 12 rokov spravuje „transparentný“ primátor.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Chodím na zastupiteľstvá už dlho a dnes som mal opäť v pláne ponúknuť voleným zastupiteľom pomocnú ruku, nakoľko naposledy prijali uznesenie, ktoré nie je v súlade so zdravým hospodárením a nie je v súlade so zákonmi. No vzhľadom na vedenie zastupiteľstva a nerešpektovanie vlastného rokovacieho poriadku musím ako občan napísať tento blog, aby zastupitelia mohli okamžite konať.

 Na poslednom mestskom zastupiteľstve, ktoré sa konalo 28.5.2018 (http://tvturiec.eu/mestske-zastupitelstvo-mesta-martin-28-5-2018/ ), prijali poslanci návrh na rekonštrukciu mestských komunikácií. Zbrklo a bez verejnej diskusie. Človek by čakal, že v meste, ktoré len pred pár mesiacmi vyskočilo z nútenej správy a zaplatilo takmer 10 miliónov EUR, budú volení zastupitelia obozretní pri prijímaní niekoľkomiliónového záväzku. Záväzku, ktorý už pri predstavení navrhovateľom (viceprimátorom mesta) smrdel ako olomoucké syrečky. Na podobnom návrhu stroskotali napríklad aj v meste Svit ako uvádzam nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

 No osobne som zrejme prílišným idealistom a spomínaný návrh prešiel takmer bez diskusie. Niektorí namietali, že tam chýbajú ulice v ich mestskej časti (Sekerková), iní riešili filozofické otázky (Mikula) a jedine jedna poslankyňa (Gallová) sa pozastavila nad podstatou veci. A podstatou veci je argumentácia, že úver nie je úver a dlh nie je dlh.

 Viceprimátor Malík, druhý najvyšší predstaviteľ mesta Martin, vysvetľoval, že nakoľko existuje zákon o dlhovej brzde pre samosprávy (§ 17 zákona č.583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy) je potrebné ho obísť a navrhovaným spôsobom verejného obstarávania ho mesto aj obíde. Pripadalo mi to akoby daňový podvodník obhajoval svoje konanie tým, že zákon musel obísť, lebo by musel zaplatiť dane. Lenže daňový podvodník je zodpovedný sám za seba, za svoje konanie a za svoje peniaze. Volení predstavitelia mesta však hospodária s peniazmi obyvateľov Martina a podľa zákona majú nakladať s verejnými zdrojmi hospodárne a ekonomicky.

SkryťVypnúť reklamu

 Čo vlastne poslanci naposledy prijali? Uznesením č. 147/18 schválili vypísanie verejného obstarávania na opravu 33 mestských komunikácií v predpokladanom objeme ca. 5 miliónov EUR. Okrem bežných podmienok ako cena za opravu, kvalita a termín dodania do dvoch rokov pridali aj podmienku financovania. Takú podmienku, aby platba za vykonanie diela bola realizovaná dodávateľovi v splátkach v nasledujúcich 5-10 rokoch, a to tak, že obídu vyššie uvedenú dlhovú brzdu. A práve posledná podmienka smrdí a smrdí riadne. Ak by to bolo také jednoduché, prečo to nerobia aj v iných mestách?

 A čuduj sa svete dnes držím v ruke rozhodnutie Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) v takmer identickej súťaži v meste Svit z 15.6.2018 (číslo konania 6335-6000/2018-OD). Toto uznesenie je záväzné pre rovnaké alebo podobné súťaže v SR. A aké je jeho rozhodnutie? ÚVO nariaďuje verejné obstarávanie okamžite zrušiť vzhľadom na to, že:

SkryťVypnúť reklamu

 Súťažné podmienky je možné považovať za diskriminačné a obmedzujúce hospodársku súťaž

  • V súťažných podmienkach je podmienka zákazu postúpenia pohľadávky, ktorá je zmluvnou podmienkou s odradzujúcim účinkom

  • Postupom mohlo dôjsť k porušeniu princípu hospodárnosti a efektívnosti

  • Stanovením zmluvných podmienok bol porušený aj princíp proporcionality (tj. neboli použité najmenej obmedzujúce kritériá pri súťaži)

  • Atď.

 (Rozhodnutie obsahuje desiatky námietok s finálnym konštatovaním a rozhodnutím o zrušení verejného obstarávania)

 Za všetko hovorí jeden citát z tohto uznesenia – „Zároveň možno konštatovať, že dôvodnosť tohto záveru úradu potvrdzuje aj skutočnosť, že v predmetnom verejnom obstarávaní z 11-tich záujemcov (o ktorých je záznam v dokumentácii) ponuku do predmetného verejného obstarávania predložil len jeden uchádzač.“

 Nie náhodou sa odvolávam na toto rozhodnutie. Ten jediný uchádzač, ktorý predložil ponuku v meste Svit, je rovnaká firma aká presvedčila vedenie mesta Martin spustiť tento projekt. Naši volení predstavitelia sadli na lep firme, ktorá chcela po Slovensku realizovať množstvo takýchto projektov a jedným z nich bolo aj mesto Svit. Existujúce rozhodnutie ÚVO neguje uznesenie prijaté zastupiteľstvom a preto by mesto Martin malo okamžite zastaviť prípravu verejného obstarávania.

 Podobných nelogických a nekompetentných rozhodnutí v meste Martin pribúda a osobne mám obavu kam to až zájde, nakoľko martinčania majú stále v pamäti kauzu martinské hole a jej trpké miliónové finále. Moja obava je o to intenzívnejšia, že za uznesenie o oprave ciest hlasovali aj traja ľudia (Maťovčík, Žigo, Vons), ktorí sa budú uchádzať o post primátora v jesenných voľbách. Smutné a zároveň výstižné.

 Realita zastupiteľstva a vedenia Martina je katastrofálna a preto treba len dúfať, že sa niektorí ľudia so zdravým rozumom a srdcom na mieste prebudia a budú sa uchádzať o posty poslancov s cieľom obmeniť dnešné zastupiteľstvo tak, aby sme nestratili po 12 premárnených rokoch ďalšie štyri s nekompetentným primátorom a poslancami vo vedení.

 No a na záver? Dnes som mohol vystúpiť na zastupiteľstve, keby ho viedli podľa vlastného rokovacieho poriadku. No evidentne v meste bez pána je možné všetko a preto dnes mesto, resp. poslanci, nedisponujú dokumentom ÚVO, ktorý potvrdzuje omyl, ktorý na predošlom zastupiteľstve prijali a nemohli sa dnes popasovať s nápravou svojho hlasovania. Pevne verím, že tento článok si prečíta niekto, kto dokáže zastaviť prípravu verejného obstarávania na meste, čím predíde ďalšej blamáži, hroziacim pokutám a prípadným sankciám za zrušenie verejného obstarávania.

Michal Uherčík

Michal Uherčík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V profesnej oblasti som prešiel od logistu, cez konzultanta pre priemysel v štíhlej výrobe, až k podnikaniu.V osobnej oblasti mám blízko k športu a športovaniu detí a najväčší relax a psychohygienu mi prináša práca vo vinohrade.Aktívne sa venujem aj politike (hlavne miestnej), jej obsahu a forme, som zakladajúcim členom SaS a môj blog bude hlavne o oblasti komunálnej politiky a to hlavne tej v Martine a Turci ako takom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu