Nemôžeš kritizovať a potom načahovať ruku!

Už niekoľko mesiacov v poslaneckých kuloároch v Martine prebieha diskusia o tom, kam „nasypať” 5 miliónov eur, ktoré sme„ušetrili” počas nútenej správy tak, aby poslanci boli pred voľbami za „fešákov”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Naše mesto sa dva roky vyslovene trápilo v nútenej správe - za ktorú Martinčania ani náhodou nemohli, iba ňou trpeli. A dnes sme svedkami toho, že naše mesto sa nachádza v jednom veľkom neriadenom chaose, jeho poslanci nemajú pripravené žiadne priority ani plán rozvoja. Jeho rozpočet naopak pripomína trhací kalendár, z ktorého si každý „pri koryte” snaží odtrhnúť pre seba čo najväčšie sústo.

Pokým však príde medzi poslancami k súťaži o predvolebné zlato, posuňme sa o poschodie nižšie k dotáciám pre rôzne projekty, ktoré boli predmetom hlasovania na poslednom zastupiteľstve. Žasol som, ako hladko a jednoducho zástupcovia nás všetkých odkývali všetky dotácie. Rýchlo a bez diskusie. Odklepli ich bez záujmu o hospodárne nakladanie s peniazmi všetkých Martinčanov. Bez záujmu o to, čo vlastne tieto projekty Martinu prinesú. Najvypuklejšie sa to ukázalo pri dotáciách z komisie pre cestovnýruch a regionálny rozvoj, kde poslanci odhlasovali, že až 77% vyčlenených dotácií (10 700 eur) poputuje na 2 žiadosti, ktoréboli označené za osobné projekty dvoch členov danej komisie, ktorí sú zároveň poslancami mestského zastupiteľstva. Okrem nich boli „úspešné” len žiadosti 3 iných žiadateľov a peniaze pre zvyšných 11 projektov skrátka „nezvýšili”. To, že daný poslanci za dané projekty ešte aj hlasovali je aj v rozpore so všetkými mravnými zásadami, ku ktorým sa zaviazali v etickom kódexe poslanca

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa na to majú dívať ostatní žiadatelia a verejnosť? Veď sú to peniaze pre nás všetkých určené pre rozvoj nášho mesta. Navyše neexistujú verejnosti prístupné zápisnice, aby sa Martičania dozvedeli, podľa akých kritérií sa takto poslanci rozhodli (v deň písania tohto článku). Bežní obyvatelia nemajú potuchy, kto o dotácie žiadal a prečo uspel tento a nie iný žiadateľ. A aký osoh z týchto projektov občania, rodičia, deti alebo dôchodcovia vlastne budú mať. Hoci práve to je účelom dotácií. Zlepšovať kvalitu života obyvateľom mesta.

V akom meste to vlastne žijeme, ak je prideľovanie peňazí postavené iba na lojalite a kamarátšafte? Alebo musíte byť poslancom, aby ste si sami hodili pár tisíc eur pre svoju aktivitu?

SkryťVypnúť reklamu

To, akým zvláštnym spôsobom funguje v Martine prideľovanie peňazí, ktoré držia v moci naši poslanci - hoci im tie peniaze ani náhodou nepatria - som pocítil aj na vlastnej koži. V mene klubu Turčianskej hádzanárskej akadémie (THA Martin) sme opakovane mesto žiadali o dotáciu pre 300 športujúcich detí na našich základných školách. THA Martin sa už viac ako 3 roky stará o voľnočasové aktivity pre žiakov na ôsmich základných školách, poskytuje im pravidelnú pohybovú aktivitu, turnaje v minihádzanej medzi školami každý mesiac, turnaje po Slovensku i v zahraničí. Vďaka tejto organizácii stovky detí nesedia doma pred televízorom, ale majú zmysluplne vyplnený voľný čas. Do dnešného dňa však klub venujúci sa deťom od mesta v rámci podpory nedostal jediný cent. Hádzaná pritom patrí medzi prioritné športy, ktoré si mesto Martin dalo za cieľ podporovať, spolu s futbalom, hokejom a atletikou. A rovnako má mesto vo svojej kompetencii podporu športovania detí a mládeže. Dotáciu sme žiadali pre tri stovky športujúcich detí, pretože klub narástol do takých rozmerov, že pokladáme účasť mesta na aktivite ako samozrejmú, nakoľko napĺňame priority mesta, ktoré si samo stanovilo.

SkryťVypnúť reklamu

Financie sme nežiadali pre seba, pre svoje osobné záujmy. Napriek tomu mi bolo od istého vplyvného poslanca z istého poslaneckého klubu nedávno odkázané, že je trúfalosťou najhrubšieho zrna žiadať dotáciu pre športový klub, keď ja osobne chodím na zastupiteľstvo pánom poslancom hovoriť pravdu do očí. Povedzte mi, ako k tomu prídu tie deti? Ako k tomu prídu ich rodičia, občania a voliči, že peniaze na rozvoj by sa aj našli, ale bohužiaľ sa stali obeťami žabo-myších vojen na mestskom zastupiteľstve? Pretože presne taká je aktuálna situácia vo vedení nášho mesta: neexistujú jasne a transparentne stanovené pravidlá, nefunguje systém.

SkryťVypnúť reklamu

Martin a transparentné mesto? Tento prívlastok je iba smutnou fraškou. V našom meste sa všetko odohráva za zatvorenými dverami a o jeho smerovaní nerozhoduje dnes len vedenie mesta, ale hlavne poslanecký klub tzv. „občianskych poslancov“. Títo poslanci v našom mestskom zastupiteľstve sa správajú ako feudáli. Akoby za tie roky, čo sedia v poslaneckých laviciach, zabudli, že peniaze, o ktorých rozhodujú a ktoré rozdeľujú, nie sú ich peniaze. Nepatria im. Oni majú stanoviť len pravidlá na ich rozdelenie a nie určiť komu tie peniaze dajú. Majú stanoviť také pravidlá, aby úžitok slúžil čo najväčšiemu počtu Martinčanov.

Všetko zaklincoval návrh ďalšieho poslanca, aby každý poslanec disponoval určitou čiastkou a tú prideľoval na projekty on. Vnímam to ako absolútnu stratu súdnosti. Akoby volení predstavitelia vôbec nepochopili, čo je naozajstná úloha volených zástupcov, ktorými sú. Rozdeľovanie peňazí v našom meste by konečne malo začať podliehať jasne stanoveným pravidlám fér hry. Dotácie treba čím skôr oslobodiť od svojvôle poslancov a pri ich získavaní zaviesť jasné, verejne dostupné a zrozumiteľné kritériá. Žiadatelia by sa v žiadnom prípade nemali stať predmetom politických hier poslancov a ich vnímania sveta. Každý by mal mať právo o dotáciu požiadať a po splnení kritérií ju aj získať. Je to predsa pre nás všetkých a v podobnej situácii sa môže ocitnúť ktorýkoľvek občan, ktorý sa rozhodne robiť nejakú zmysluplnú aktivitu pre Martinčanov.

Máme dve možnosti: Budeme za poslušných a budeme si aj naďalej zakrývať oči pred nehoráznosťou a krivdou voči nám aj mestu, v ktorom žijeme. Budeme ďalej trpieť akékoľvek excesy poslancov či vedenia mesta, tichučko budeme šúchať nohami a na oplátku nám možno schvália nejakú tú dotáciu. Alebo sa rozhodneme, že už stačilo a že naše mesto naozaj nie je trhací kalendár. A o pár mesiacov sa rozhodneme múdro, nedáme sa opiť rožkom, keď nám pred voľbami narýchlo opravia lavičku, chodník alebo nedajbože po 30 rokoch konečne zrekonštruujú Vajanského námestie lebo zhodou náhod 2 roky mesto neriadili poslanci a konečne je pár EUR na investície do mesta.

Michal Uherčík

Michal Uherčík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V profesnej oblasti som prešiel od logistu, cez konzultanta pre priemysel v štíhlej výrobe, až k podnikaniu.V osobnej oblasti mám blízko k športu a športovaniu detí a najväčší relax a psychohygienu mi prináša práca vo vinohrade.Aktívne sa venujem aj politike (hlavne miestnej), jej obsahu a forme, som zakladajúcim členom SaS a môj blog bude hlavne o oblasti komunálnej politiky a to hlavne tej v Martine a Turci ako takom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
SkryťZatvoriť reklamu