Občan s veľkým O, resp. Buďme radi, že nám niečo chcú opraviť

Predstavte si, že bývate v centre mesta, v nízkej tehlovej bytovke, ktorá lemuje vnútroblok plný stromov. Vaši susedia si vytvorili medzi nimi rôzne posedenia, po krajoch sú nejaké tie parkovacie miesta.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

 Blok je križovaný chodníkom, ktorým chodia decká do a zo školy, ľudia na prechádzky s kočíkom, či so psom. Samozrejme po desiatkach rokov táto plocha nie je v najlepšej kondícii, no stačilo by málo, aby opäť spríjemnila bývanie všetkým na ďalšie desiatky rokov.

 Keď by tento vnútroblok bol majetkom vlastníkov bytov, tak s najväčšou pravdepodobnosťou by ľudia časom dospeli k riešeniu, že si to dajú celé dokopy. Dohodli by sa na tom, ako by to malo vyzerať a ako by to spravili. Zložili by sa na obnovu alebo prípadne dostavbu parkovacích miest. Vyriešili by výrezy a ošetrenie stromov, prípadne dosadenie nových. Sedenia by si obnovili, pracháre namaľovali, detské ihrisko opravili a doplnili. Vidíme, že to ľuďom ide pri spoločenstvách bytov, keď si menia strechy, vchody, balkóny, zvončeky, fasády, ...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Pravda je však taká, že väčšinu plochy vnútroblokov vlastnia mestá a obce. Zvykli sme si, že sa o ne postarajú, niekde lepšie, niekde horšie inde vôbec. Je to prirodzené, lebo pri kosení, oprave chodníkov, či starostlivosti o zeleň vznikajú úspory z rozsahu a tým pádom sú naše dane efektívne využívané. Veď na to sme si historicky vytvorili samosprávy.

 No a keď to celé s tou samosprávou nefunguje, časom sa nájdu „blázni“, ktorí sa to snažia napraviť. Občania s veľkým O. Sú to ľudia, ktorí urobili krok navyše a ich život nekončí kľučkou ich dverí. Jednoducho Občania.

 V Martine si ľudia už pomaly zvykli, že v meste to ide od desiatich k piatim a mnoho vecí chátra a upadá. Väčšina poslancov sa sústredí len na to, aby hovorili pekné slová, sľubovali (lebo pamäť voliča je krátka) a hlavne nič problematické neriešili. Veď chcú byť znova zvolení a čokoľvek negatívne by im neprospelo. Urobíme chodník, ktorí všetci vidia. Urobíme pár parkovacích miest, navaríme nejaký ten guľáš, venujeme knižky alebo urobíme deň mestskej časti, zavoláme dychovku na námestie a opäť budeme mať možnosť si užívať našu svetskú slávu a dôležitosť nasledovné 4 roky. A samozrejme toto všetko v poslednom roku pred voľbami (lebo tá voličská pamäť je fakt krátka). Keby boli voľby každý rok, tak sa nestačíme diviť, koľko vecí by sa každý rok stihlo urobiť.

SkryťVypnúť reklamu

 Nakoľko už viac než rok otváram v Martinskom zastupiteľstve mnohé témy, tak sa na mňa začínajú obracať Občania, ktorí urobili krok navyše. Raz parkovanie, inokedy zeleň, potom šport, ... rád si všetkých vypočujem. Jedným z nich je aj mladík, ktorému nie je ľahostajné to, že kvôli 3 parkovacím miestam navyše, príde jeho vnútroblok o 9 stromov, ktoré tam rastú už desiatky rokov. Priznám sa, sám som ako školák pred desiatkami rokov cez tento blok chodil do školy a už vtedy boli tie stromy vysoké. S Občanom som sa stretol, ukázal mi všetky dokumenty, ukázal miesto, porozprávali sme sa.

 Tento mladík urobil nielen krok navyše, on urobil všetko, čo sa dalo, aby zachránil nezmyselný výrub ďalších deviatich stromov. Oslovil mesto, vyžiadal si posudky od Útvaru hlavného architekta, spísal petíciu, pod ktorú sa podpísala vyše polovica všetkých dotknutých obyvateľov (76), oslovil poslancov vo svojej mestskej časti, pýtal sa na životnom prostredí, ... no a keďže oslovil nakoniec mňa, viete si tipnúť, aký je výsledok jeho aktivity. Dnes napriek všetkým odborným a vecným argumentom nie je rešpektovaný projekt na 12 parkovacích miest so šikmým státím a výrubom 4 stromov ako bolo pôvodne navrhnuté. Nie je rešpektovaný územný plán a zásady pre zeleň (viď. Príloha) a ani záväzné regulatívy územného plánu. Načo má potom mesto vlastné odborné zložky (ÚHA), keď ich samo prostredníctvom poslancov a Útvaru hlavného inžiniera nerešpektuje? Kto je zodpovedný za zmenu projektu na kolmé státie s 15 parkovacími plochami a s výrubom 13 stromov? Navzdory občanom, navzdory zásadám pre zeleň v územnom pláne daného územia, navzdory vyjadreniu ÚHA, navzdory ... zdravému rozumu.

SkryťVypnúť reklamu

 Dnes sú stromy označené na výrub, žiadosť o stavebné povolenie je napriek rozhodnutiu Útvaru hlavného architekta, ktorý trvá na pôvodnom parkovisku so šikmým státím s 12 parkovacími miestami, žiadaná na kolmé státie s 15 parkovacími miestami a výrubom 13 stromov (o 9 viac ako pri šikmom státí). Napriek petícii, napriek množstvu krokov navyše, ktoré Občan urobil, napriek osloveniu poslancov a kompetentných. Dnes pod tlakom výrokov poslankyne smerom k obyvateľom sa mienka obyvateľov obracia, keďže sa mohlo stať, že zazneli slová ako napr. - buďte radi, že sa niečo postaví, inak Vám tu nabudúce nič nespravíme. Smutné? Áno, je to však realita a občania sa dnes dívajú na Občana pomedzi prsty, lebo vystúpil z radu a obhajuje správnu vec. Netrpí syndrómom malomeštiactva a malosti pred svetskou mocou, nedostatkom občianstva. Bude to asi tým, že dlhšiu dobu strávil za hranicami, nie je zviazaný našou malosťou a, čuduj sa svete, rozmýšľa nad vecami namiesto toho, aby ich len prijímal.

SkryťVypnúť reklamu

 Sám nemám kapacitu momentálne tento problém riešiť. Sú tu kompetentní. Poslanci, vedenie mesta, odbory a útvary. Sľúbil som však Občanovi, že dám o tomto probléme vedieť a že zaznie na zastupiteľstve. Sám to však nezvládnem a preto som chcel túto tému posunúť na niekoho, kto má záujem ísť do volieb v tejto mestskej časti a má záujem riešiť veci pre občanov a nie pre obhájenie svojej pozície. Idú voľby a našiel som takého Občana, ktorý má záujem riešiť veci verejné a chce kandidovať. A možno nahradí tých, ktorí nestoja o službu občanom, ale o svetskú slávu. Zoznámil som Občanov a dúfam, že túto situáciu to posunie v prospech riešenia veci. Ak nie, vrátim sa sám k tejto téme niekedy neskôr. Zatiaľ plním aspoň polovicu sľubu - problém je zverejnený.

 No a na záver. Možno by stálo na zamyslenie, aby sme začali podobné veci v Martine riešiť tak, že dáme dokopy celý vnútroblok, podobne ako som uviedol vyššie – parkovanie, zeleň, mobiliár, chodníky, cesty, ... . Zorganizujeme stretnutie všetkých zainteresovaných – útvarov, odborov, občanov, odborníkov, ... Na to tu totižto mesto je. Mesto má spravovať a nie opravovať, mesto má zveľaďovať a nie lepiť, mesto má plánovať investície a nie riešiť veci ad hoc, mesto je tu pre ľudí - občanov. Tak, aby sa nám všetkým lepšie žilo. Moju predstavu dám dokopy v niektorom ďalšom blogu a verím, že časom padne na úrodnú pôdu.

 Nižšie prikladám pár fotiek na dovysvetlenie. Dokumenty mi Občan poskytol, no dohodli sme sa, že ich nezverejním celé. Čísla na niektorých dokumentoch sú rôzne, niekde sa uvádza 18 parkovacích miest, niekde len 11 stromov, snažil som sa byť maximálne objektívny podľa jednotlivých dokumentov a reality. Verím, že zverejnenie problému pomôže vec vyriešiť v prospech veci.

Predmetné parkovisko.
Predmetné parkovisko. (zdroj: Uherčík Michal)
stromy sú už označené na výrub.
stromy sú už označené na výrub. (zdroj: Uherčík Michal)
Záväzný regulatív a zásady pre zeleň pre ÚP danej lokality.
Záväzný regulatív a zásady pre zeleň pre ÚP danej lokality. (zdroj: Časť vyjadrenia ÚHA k petícii č.1)
Vyjadrenie ÚHA Martin a trvanie na pôvodnom pláne so šikmým státím.
Vyjadrenie ÚHA Martin a trvanie na pôvodnom pláne so šikmým státím. (zdroj: Vyjadrenie ÚHA k petícii občanov.)
Vyjadrenie mesta Martin k petícii a optimalizácia riešenia ÚHA.
Vyjadrenie mesta Martin k petícii a optimalizácia riešenia ÚHA. (zdroj: Časť vyjadeenia mesta Martin k petícii.)
Michal Uherčík

Michal Uherčík

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

V profesnej oblasti som prešiel od logistu, cez konzultanta pre priemysel v štíhlej výrobe, až k podnikaniu.V osobnej oblasti mám blízko k športu a športovaniu detí a najväčší relax a psychohygienu mi prináša práca vo vinohrade.Aktívne sa venujem aj politike (hlavne miestnej), jej obsahu a forme, som zakladajúcim členom SaS a môj blog bude hlavne o oblasti komunálnej politiky a to hlavne tej v Martine a Turci ako takom. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu