Do Vrbového prišla jar, kultúra, aj Raťafák Plachta - 28.3.2009

Sobota 28. marec, svit slniečka, Ondreja, nádhernej svatožáry jasne hlási, že je tu konečne jar.. Prichádza ďalšia nádherná oslava, vítanie.. Nové CD Abusus, 4 roky nepitia alkoholu (Braňuško a Ľuboslav), Raťafák Plachta s večným svetlom, Free Varlata Angel Voices, prenádherná flautistka, maďarská kapela, na všetko z rohu pozerá pán Preceda Húpací Kón.. .. Viac? Kliklo, pozrelo, čítalo, písalo, závidelo (ak tam nebolo), spomínalo (ak tam bolo)..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Sobota, prvá skutočná jarná, nechávame sa prebudiť na pravé poludnie, tak troška stratení v Kunove pri Senici, príjemne unavení po vítaní jari.. Ležérna prechádzka Senicou, taká tradičná, smerom k nejakému bodu odkiaľ sa príjemne stopuje..

Sme traja, číslo pre stopovanie nie veľmi šťastné, preto Borisa radšej schovávame do krabice a na krajnicu sa stavia Peťka a .. .. nič, nepomohla ani veliká tabuľa, ani zlaté dukáty, nič, ideme na autobus a strašne meškáme, čo si neuvedomím až kým nie je neskoro, veľmi neskoro.. Čas na hodinkách stále v Škóckom režime (do ďabla a ešte sa aj zimný na letný menil či ako to bolo), Braňuško zúri (prepáč, prepáč).. Prichádzame na miesto činu..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

VRBOVÉ, začíname :)

28. marec je pre Braňuška Jobusa, takto pred štyrmi rokmi prestal piť a nastal veliký obrat v jeho živote. Zhodou okolností, krásnych náhod a za (azda) velikej pomoci síl vesmíru pôsobiacich na kultúrnej rovnobežke Vrbové-Prešov, prestal presne v ten istý deň piť aj Petruška Ľuboslav z kapely Chikilikitu-a. A vtedy sa začala krásna tradícia jarných koncertov, krstov a celkovo krásnych stretnutí v strede sveta, zemského plášťa a aj celého vesmíru - vo Vrbovom.

Kruhovka sa postupne zapĺňa, všetci sedia, netrpezlivo čakajú, prichádza slávnostne otvorenie, a čo by to bolo za otvorenie keby neboli fanfáry :)

SkryťVypnúť reklamu

Po krátkom úvodnom slove a zvolaní 'Hír ju ár' na pódium vstupujú hostia z Maďarska psychedelicko-funkovo-folková kapelka Trottel Stereodream Experience.. Veľmi, veľmi chrumkavé, škoda len že nikto netancuje, pridal by som sa aj ja a tak radšej sedím a s privretými očami pokyvkávam hlavou.. Stoja za to a CDčkam za 5 ojro sa nedá odolať..Po 'maďaroch' sa celá sála zatemnila, ticho, na pódium prichádza Braňuško držiac v ruke svoje nové bábo, nové CD Abusus 2, spoza dverí prichádza hlavný, najväčší, najšpeciálnejší hosť večera, ON je muž z inej planéty, Raťafák Plachta, idol mládeže (škoda že YouTube neponúka jeho relácie s Elenkou, Rukami rukatými a tým mímom veselým) s večným svetlom, ležérne sa blíži k pódiu a krstí nový album. A ako prišiel, tak sa aj vytráca, naspäť do archívu STV, za kamarátmi Kukom a Matelkom.

SkryťVypnúť reklamuNasleduje kultúrne pásmo piesní o škodlivosti alkoholu, Braňuško hrá veci zo starého CD a pár noviniek, troška aj s Marekom Minárikom a inými hudobnými hosťami. Škoda, stále sa netancuje, ale pár odvážlivcov (teší ma že hlavne s radov miestnej mládeže) sedí pred pódiom a s kofolkami v ruke pozorne počúvajú zhudobnené životné skúsenosti s démonom alkoholu..A potom prišlo prekvapenie, veľké prekvapenie o ktorom nevedel ani samotný oslávenec. Videl som po Kruhovke pohybovať sa Miška Kaščáka aj s kamarátmi, ale nepripisoval som tomu veľkú dôležitosť, veď gratulujúcich osôb a osobností bola vtedy vo Vrbovom nadpriemerná koncentrácia. Všetko sa zmenilo, keď chlapci nahodili úsmevy, saká a s kytičkou červených karafiátov vkročili na pódium.. Veď predsa štyridsiatka, to je vek, ktorý si tie karafiáty zaslúži.. Dámy a páni Free Varlata Angel Voices.

SkryťVypnúť reklamu
Ďalšími gratulantami, hudobnými hosťami a vlastne čiastočne aj oslávencami (Ľuboslav takisto prestal pred 4 roky dozadu) a vtedy to prišlo, na pódium prichádzajú páni z Prešova, legendy (aj keď neprišla Rottrová Marie, Sagvan Tofi sa ukázal), kulturisti a veľmi dobrí zabávači, Chikilikitu-a.. Neverím vlastným očiam, Vrbové tancuje, dokonca aj Juraj Kušnierik pokyvkáva nohou do rytmu.. Tradične dobré, tradične nahlas a tradične husto.. Pogo, a stovka spotených tiel.. Nádhera.. Po nich sa na pódiu predstavila flautistka Nina Sivošová (ktorá takisto svojou troškou prispela na CD Abusus 2) a ako posledná kapela večera celý festival uzavrela ďalšia domáca pecka, kapela Karpatské chrbáty z Vrbového..

Počas celého večera (tak ako minulý rok) sa kreslil obraz, tento rok, bol výsledkom Dialóg od Milana Prekopa

Dialog
Dialog 

Prišlo krásnych 365 platiacich ľudí, Vrbové a vrbovská scéna opäť troška ožila (a nebola to diskotéka plná opitej mládeže), prišlo aj množstvo zaujímavých hostí, vlastne každý jeden bol spôsobom jedinečný. Ľubošško z Írska, Bebé, Whisky, Juraj Kušnierik, Kardinál z Maroka, Tvrdé Jadro, účastníci olympiády Venkúver 2010, Houškovci, no všetci boli... Kamaráti, ďakujem aj vám, za krásny večer, ďakujem kapelkám za spríjemne a snáď najviac, ĎAKUJEM(e) BRAŇUŠKO, že si také krásne zase raz spískal :)

Vidíme sa na Vrbovských Vetroch!!

Viac fotiek v Galerií Multivrbovskej..

Michal Vojtek

Michal Vojtek

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Odišiel som hľadať sám seba. Ak by som prišiel pre tým, ako sa vrátim, povedzte mi prosím, nech sa počkám... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáS(poviedky)BásničkovoČo priniesol osúdokStopom... A inéZnovuobjavenéŠkótsko

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu