Čo mi odkázal žilinský primátor

V polovici októbra spúšťali v Žiline portál na komunikáciu so samosprávou. Chameleónsky postoj žilinskej radnice celú snahu priviedol do rozpakov. Čo ma to naučilo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Portál Odkaz pre starostu, ktorý vytvoril a ďalej šíri Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), najskôr žilinská radnica prijala. Keď sa to však malo spustiť, odrazu sa od toho dištancovala. Skvelá myšlienka bola odhodená. A postoj mestskí úradníci zalepili fúrou výhovoriek.

Nuž som napísal list priamo pánovi primátorovi, ktorého text na webe odvtedy visí. Po týždni som ešte pridal prídavok:

Vážený pán primátor,
dovoľte mi prosím, kým čakám na Vašu odpoveď, ešte doplniť môj list spred týždňa o jednu okolnosť, ktorú som zabudol okomentovať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán Liška tiež podotkol, že podnety môžu občania posielať cez poslancov svojich obvodov. To je pravda, avšak je to opäť o tom, že si treba vyhľadať ich kontakty (nepočítame, že by členovia našej cieľovej skupiny chodili na osobné stretnutia s poslancami) voľakde, často navyše aj zistiť, kto vlastne je "mojím" poslancom... V porovnaní s pár kliknutiami na portáli Odkazprestarostu.sk je to priveľa.

Uvedený námet však viedol tvorcov portálu k zamysleniu a rozhodnutiu, že podnety sa môžu posielať nielen pracovníkom mestského úradu, ale aj poslancom za mestskú časť, v ktorej podnet vznikol. Títo potom môžu sledovať vyriešenie podnetu. Technická realizácia tohto nápadu by mala prebehnúť v dohľadnom čase.

SkryťVypnúť reklamu

Ako teda vidíte, podporovatelia portálu sú schopní a ochotní pružne reagovať na diskusiu smerom k vylepšeniu vzájomnej spolupráce samospráva-občan, aj na pripomienky zo strany Vás a Vašich spolupracovníkov. Veríme, že podobnú pružnosť a ochotu nám preukážete aj Vy a celý Mestský úrad Žilina.

S pozdravom a želaním všetkého dobrého
Michal Žarnay, Žilina

Na to už pán primátor Igor Choma do jedného dňa zareagoval:

Pán Žarnay, obdivujem Vašu úpornú snahu u využívanie "Vášho" portálu.

Myslím, že sa dostatočne jasne vyjadril k téme už pán Čorba pred časom. Preto Vás prosím, aby ste predchádzajúce stanoviská mesta rešpektovali.

SkryťVypnúť reklamu

S úctou
Igor Choma, primátor mesta Žilina

Pod stanoviskom mesta myslel zrejme vyjadrenia, ktorú sú aj v tomto článku na SME. Nuž, rešpektovať budeme, ale aj si na to spravíme svoj názor, keďže chýba konštruktívna, transparentná diskusia s vecnými argumentami.

1) Mesto Žilina si vyberá s kým bude spolupracovať a ak nie ste medzi vyvolenými, máte smolu. - zbytočné politikárčenie typické pre mnohých ľudí pod nálepkou SMER po nástupe súčasného vedenia na radnicu pociťujú viaceré progresívne združenia a občianski aktivisti v meste. Síce naoko s nimi mesto komunikuje, ale svojimi činmi im preukazuje pramálo úcty.

SkryťVypnúť reklamu

2) Ak raz niečo primátor Choma sľúbi, ešte to neznamená, že sa toho aj isto zastane. - to sa stalo aj SGI teraz, aj iným organizáciám predtým.

3) Vedenie mesta sa bojí. - Bojí sa priamej diskusie s argumentami. Bojí sa nových riešení. Schováva sa za výhovorky, vyhlásenia. A pritom často ani nie je čoho sa báť.

Nuž, predchádzajúce volebné obdobie primátora Harmana (SDKÚ) nás namaškrtilo. Úroveň vzájomnej spolupráce s Mestským úradom bola minimálne o dva rády vyššia. Patrí im za to ešte raz naša vďaka.

Ale my chceme mať taký prístup od všetkých, bez ohľadu na politické tričko. A preto zopakujem každému, komu to ešte nie je jasné:

Ja chcem úradníkov, ktorí sú tu pre všetkých a do práce pre mesto nemotajú politiku.
Za primátora chcem chlapa, ktorý si vopred dobre rozmyslí, než vypustí nejaký sľub. A keď ho už vypustí, tak nech si ho aj zastane.
Chcem takú reprezentáciu mesta, ktorá sa nebojí, ktorá chce spolupracovať naozaj a ktorá rešpektuje aktívnych ľudí v prospech mesta.

Ak si to Mesto Žilina rozmyslí, tak sme na spoluprácu pripravení.

A my ostatní, radoví občania mesta Žilina, používajme portál na nahlasovanie podnetov. To bude asi najlepšia odpoveď na chameleónsky postoj mesta.

Michal Žarnay

Michal Žarnay

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dosiaľ hlavne učiteľ dospelých ľudí a občiansky aktivista. Píšem o tom, na čo práve najviac myslím. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťŠpanielskoNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu