Otec ľudu – kriesiteľ vlasti
Obdobie rokov 1140-1240 bolo dobou lokálnych vojen, kde sa strácali a dobývali územia späť. Belo III. (1173-1196) tým, ktorí v šiatroch bývali, prikázal, aby si domy vystavali, orbe, remeslám a kupectvu napomáhali.
Prišiel rok 1235 a na trón nastúpil Belo IV. Kráľ súhlasil s usídlením kočovných Kumánov na území Uhorska. Títo utekali pred Tartarmi. Na jar roku 1241 vpadli Tartari do Uhorska. V bitke pri rieke Slanej utrpel Belo IV. veľkú porážku.
Tartari ničili krajinu a zanechali za sebou spúšť. Územia boli sfarbené krvou a tiel bolo po zemi toľko, ako keď step zaplavia pasúce sa stáda dobytka. Voda bola plná mŕtvych tiel, ktoré požierali ryby, červy i vodné vtáky. Rýchly odchod hord zapríčinil súboj o nástupníctvo v Tartarii. Keď sa kráľ Belo IV. vrátil domov, zostal pri pohľade na svoju krajinu veľmi zronený. Spustošená krajina, vyľudnené oblasti a zničené pevnosti. I začal premýšľať: „Nikto zo šľachty mi nepodal pomocnú ruku v boji proti Tartarom. Kto mi vlastne pomôže? Na koho sa mám obrátiť? Ako začať?“ Zadumaný stál a pozeral sa na okolitú krajinu. Ani si neuvedomil a stál pred ním malý chlapec. „Ako Ťa volajú synak?“, spytoval sa kráľ. Chlapec nato: „Ondrej ma volajú.“ „A kde máš rodinu?“ Ondrej sa rozplakal a pokýval plecami. Vtom si kráľ Belo uvedomil, kto je na jeho strane. Ak pomôže svojim poddaným on, oni sa mu zato vždy odvďačia. Belo si vzal chlapca k sebe a spustošené dediny pomáhal opravovať. Obilie a potrebný dobytok pre ľud nakúpil a do pustej krajiny povolal nových obyvateľov z okolitých krajín.
Ako Ondrej u kráľa rástol a kráľ videl pri stretnutí s ním na jeho tvári úsmev, ešte s väčším odhodlaním sa Belo staral o krajinu a jej pozdvihnutie. Pritom si všimol, že je nutné vytvoriť vyššiu hospodársku produkciu cez výsady, akými boli právo trhu, skladu, či míle. V tom období vznikala vrstva s právom voľby richtára. Po nájazdoch Tartarov zistil, že hrady sa poväčšine ubránili ich spustošeniu a rozhodol sa podporovať budovanie takýchto sídiel.