Je to moja pravda a je úplne bezvýznamná

Písmo: A- | A+

Na zasadnutí medzinárodného diskusného klubu Valdaj (2014) Vladimír Putin hovoril aj toto: ,,čo sa týka nášho správania na Kryme, hovoril som už o tom mnohokrát, ale môžem to zopakovať. Jedná sa o článok 1 odstavec 2 Charty OSN právo národov na sebaurčenie. Všetko je to tam uvedené a nielen ako právo národa na sebaurčenie, ale priamo ako cieľ OSN. Nerozumiem, prečo ľudia z Krymu nemajú mať rovnaké práva ako povedzme ľudia z Kosova. Je to hlúposť, s ktorou nikdy nebudeme súhlasiť. To bolo po prvé, po druhé, čo je veľmi dôležitá vec, o ktorej nikto nehovorí a ja by som na to chcel upozorniť. Čo sa stalo s Krymom? Po prvé, v Kyjeve sa odohral štátny prevrat. Nech si kto chce, hovorí, čo chce, ale podľa môjho názoru došlo k ozbrojenému uchopeniu moci. Ľudia v mnohých regiónoch krajiny sa potešili, pretože netušili k čomu to dovedie. V niektorých regiónoch sa zľakli, že sa k moci dostali ľudia s postrannými úmyslami, nacionalisti s pravicovým a neonacistickým presvedčením. Ľudia sa zľakli a v Kryme vyhlásili referendum...“

Samozrejme, systém otázky – odpovede pokračuje, no v týchto vetách je vyjadrených zopár skutočností, ku ktorým by som sa rada vyjadrila. Tvrdí, že v niektorých regiónoch sa zľakli, že sa k moci dostali ľudia s postrannými úmyslami, nacionalisti s pravicovým a neonacistickým presvedčením. Existujú rôzne taktiky propagandy, tak napr. démonizovanie nepriateľa, čo Putin príliš často využíva vo svojich prejavoch (čo sa týka Ukrajiny) slová ako fašisti, neonacisti, čo sa napokon ľahko zaužíva a človek si na Ukrajinu nepomyslí inak ako na krajinu plnú nacistov. Myslím, že tieto slová využíva účelne a zámerne. Ukrajina prehrala informačnú vojnu.

Taktiež sa musíme zamyslieť nad samostatnosťou a právom na sebaurčenie. Nejdem rozoberať ani Krym, ani Kosovo. Avšak nezabúdajme na Novorusko, ktoré je medzinárodne neuznaný konfederatívny štát. Je spojením Doneckej ľudovej republiky a Luganskej ľudovej republiky. Oba ,,štáty“ sa odtrhli od Ukrajiny, hoci od roku 1991 bola jednotná a jej súčasť tvorili i tieto dve časti. Toto dlhé obdobie bola krajina jednotná a áno, vo východnej časti sa hovorilo po rusky, no ruštinu začujeme aj v najukrajinskejšom meste Ukrajiny- Ľvove. Z vlastnej skúsenosti potvrdzujem, že keď som rozprávala po rusky v Ľvove, všetkým to bolo rovnako ukradnuté ako keby som hovorila po mongolsky. Ruštinu na západe počuť rovnako často ako ukrajinčinu. Je to v poriadku.

No potom vznikli nepokoje, ktoré priniesli vznik tejto tzv. konfederácie, ktorá v podstate existuje len pri vyššom transcendentálnom snívaní. Kde je potom právo na sebaurčenie ľudí, ktorí žijú v týchto pseudorepublikách a chcú zostať Ukrajincami? Vari si i oni majú vytvoriť svoje štáty, kde počet obyvateľstva sa bude rovnať jednému človeku? Nerozumiem, prečo sa tak drobia národy. Nedáva to zmysel. Netýka sa to len Novoruska. Prečo sa stále ozývajú hlasy, že všetko to spôsobili Američania, počnúc majdanom. Ak na tom trváte, prečo je potom pre vás také náročné, vziať do úvahy, že Krym, Novorusko má na svedomí Rusko?

Bohužiaľ, nie je to koniec, medzi kategóriu neuznaných štátov patrí aj Podnestersko, je medzinárodne neuznaný štát vyhlásený začiatkom roku 1992 v Moldavsku na území s ruským obyvateľstvom. Podnesterská vláda je úzko spätá s organizovaným zločinom. Ochranu nad týmto ,,štátom“ drží Rusko, ktoré chráni svojich obyvateľov. Áno, áno, zostaňme pri znaku propagandy, opakovaní slov do nemoty. Vy ste sa nepresýtili tej večnej ochrany?

Kto potrebuje ničiť štáty? Je predsa samozrejmé, že dôjde k ich oslabovaniu. Komu sú potrebné novovzniknuté neuznané štátiky, tzv. mestečká. Predsa tým, kto ich bude ochraňovať a bude v nich vidieť zdroj ďalších nepokojov, pretože ak bolo už raz do nich zasiate zrnko vzbury, mier sa tam nastolí len ťažko, ak vôbec niekedy.

Je to tak, Putin dokáže zapôsobiť, rozpráva presvedčivo, občas teatrálne. Netreba však zabúdať, že každé divadielko sa raz skončí a diváci až na záver pochopia, že na scéne sú herci a v reálnom živote nenosia masky.

Je to všetko moja pravda a len moja, nemusíte s ňou súhlasiť, viem, že máte milión vlastných právd...

Skryť Zatvoriť reklamu