Nápady, ktoré inšpirujú svet

Písmo: A- | A+

S geniálnymi nápadmi je to tak, že ich sila, ktorá by prispela ku všeobecnému blahu ľudstva, trvá približne prvých pár sekúnd, minút, hodín, no žiaľ potom sa dostavia pochybnosti, ktoré majú tendenciu všetko zruinovať.

Samozrejme, sú svetlé výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo. Občas sa stane, že človek principiálne trvá na neohrozenosti svojej myšlienky. Sú to veční tvrdohlavci narodení v znamení barana, ktorí majú tendenciu hlavou  ísť proti múru, no nanešťastie sa medzi nimi nájde aj množstvo takých, ktorých geniálne myšlienky sa rodia len v stave opitosti, no zámer v takomto prípade udierania hlavou o múr, prevláda.

Avšak, ak by ste mali možnosť obísť všetky pravidlá patentu, čiže zabudnúť na to, že patentovať si môžete len nové výrobky, technológie, chemicky vyrobené látky, liečivá, priemyselne produkčné mikroorganizmy, biotechnologické postupy a produkty získané ich potrebou, čo by to bolo? Ktorou svojou geniálnou myšlienkou by ste obšťastnili tento svet? Zabudnite na pochybnosti, pretože v tejto chvíli neexistujú, jednoducho sa nechajte uniesť svojou fantáziou.

Bol to jeden z tých dní, ktoré nemajú ani hlavu, ani pätu. Skrátka pondelok. Zrodila sa vo mne myšlienka, že by bolo neskutočné si niečo patentovať, hoci len tak pre seba, vo svojich myšlienkach. Tak som začala premýšľať nad tým, čo by to bolo. V posledných dňoch, týždňoch, ba priam mesiacoch mi neustále behajú po rozume medzinárodné konflikty. Nielen na Ukrajine, ale aj o tých, ktoré zostali tak trochu v tieni napr. Sýria, Afganistan a vôbec. Uvedomila som si, že by som si nechala patentovať mier. Je to jednoduché rozhodnutie. Nie je to síce nič nové a teda to ani utopicky nespĺňa znaky patentu, ale moja myseľ sa už nedá zastaviť, a tak by som mala právo na tento môj vynález. Bez môjho rozhodnutia by ho nikto nemohol využívať, ale tu sa skrýva to čaro. Ja by som ho voľne poskytla každému. Povedala by som: ,,Je váš.“ Na nikoho by som tento môj patent nepreviedla a zostal by teda v rukách všetkých a ako osobné vlastníctvo by naň nikto nemohol človeku siahnuť.

Aké jednoduché, šialené a nerealizovateľné. Nemám pochybnosti, lež možnosti ani právo, len myšlienky. Máte aj vy nápady  a myšlienky, ktoré ste kvôli pochybnostiam alebo realite nemohli zrealizovať? Nevadí, človek predsa stále môže snívať, pokiaľ má inšpiráciu.

 

 

 

Skryť Zatvoriť reklamu