
V Sade Janka Kráľa je stále čo pozerať. Mohutné stáročné stromy filtrujú jesenné lúče do nižších poschodí, kde zlatisté listy vytvárajú farebnú mozaiku.

Ani botanická záhrada sa nedala zahanbiť. V jazierku plnom rýb vytvára jesenná paleta abstraktné scenérie.

Iba kúsok od rušnej cesty nám odraz billboardu s politikom narúša farebné zákutie v jazierku záhrady.

Keďže babie leto malo vrcholiť cez víkend, rozhodli sme sa navštíviť neďaleké Rakúsko. Za necelých 45 minút sme boli autom v mestečku Podersdorf am See. Zaparkovali sme pri pláži - hneď pri Neziderskom jazere, povinne sme sa vyfotili pri majáku, ktorý je magnetom pre turistov. Potom už sme zložili bicykle z auta a vybrali sme sa cyklotrasou popri jazere smerom na Illmitz. Cesta bola príjemná, stretávali sme veľa Slovákov, ale aj Maďarov a Čechov ktorí si taktiež prišli vychutnať babie leto.

Zastavili sme sa pri jednej z mnohých pozorovateľní v Národnom parku. Na jazere bolo vidieť množstvo plachetníc a v páse so šachorinou sa zhlukovalo vodné vtáctvo. Vo vzduchu sme zachytili aj bitku vrán. V Illmitz nebolo veľmi čo pozerať, menšie jazerá popri ceste boli temer vyschnuté a tak sme sa otočili s bicyklami naspäť. Krátku prestávku sme venovali statku Rudolf Klein, kde sme si kúpili fľašku ružového vína. Na záver vydareného výletu sme si dali neskorý obed a kávu neďaleko majáku.

Keďže babie leto pokračovalo aj v nedeľu, tak sme sa rozhodli ešte pre jednu cyklotúru do Ledníc. Cesta trvala necelú hodinu, zaparkovali sme pri Písečnom svete a vybrali sme sa opačným smerom, keďže hlavné trasy okolo Ledníc a Valtíc sme už robili na jar. Pri parkovisku začínala príjemná cyklotrasa po červenej, ktorá ide cez lužné lesy popri ramenách rieky Dyje a smeruje ďalej na Milovice.

Cestou sme sa zastavili na chvíľu pri zámockom mlyne v Nejdeku a potom sme už po hrádzi rieky Dyje prišli do vinárskej obce Bulhary. Hneď pri ceste je vinárstvo Nad sklepy kde sme okoštovali prémiový Vlašský rizling, ktorý sme si aj kúpili. Po návrate sme pobudli v prekrásnom zámockom parku .

Parkovisko bolo úplne plné a plný bol aj zámocký park. Pekné počasie vytiahlo von množstvo ľudí, ktorí si len tak vychutnávali príjemné jesenné scenérie.

Vo vode sme hodnú chvíľu pozorovali rýchlu potápku, ktorá každú chvíľu mizla pod hladinou za úlovkom.

V pozadí zámockej záhrady žiaril minaret, ktorý pekne dopĺňal kompozíciu naberajúcu jesenný nádych.

Zadná časť záhrady už hrala jesennými farbami naplno. Ešte sme si vychutnali sviečkovú v neďalekej reštaurácie, vo vinotéke sme nakúpili vzorky vín z okolitých viníc a odchádzali sme plní dojmov.

