O zdravotníctve-tak to vidím ja
Nová vláda predoslala zrušenie poplatkov v zdravotníctve.Jej vládny program dáva tejto myšlienke zelenú.Zastavuje transformáciu zbývajúcich štátnych poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti na akciové spoločnosti.Predpokladá sa a prvé kroky tomu naznačujú, výmena manažmentov minimálne na úrovni riaditeľov nemocníc v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.
Iste,aj Zajacova reforma nebola ideálom.Osobne mi chýbal (aspoň viac verbalizovaný) ľudský či niektorými zdravotníkmi medicínsky rozmer zmien v zdravotníctve.Všetko zaváňalo ekonomikou.Mnohí dotknutí aparátnici v rezorte to označovali za začiatok privatizácie aj veľkých poskytovateľov.Samozrejme v prostredí otvoreného Slovenska takto vedená transformácia výrazne zužovala priestor na privatizáciu mečiarovského typu a otvárala skôr priestor ekonomickým žralokom už etablovaným na trhu.
Zastavilo sa to.Čo to spravilo s reprodukciou kapitálu v rezorte?Predpokladá sa absencia určitého balíku zdrojov ako sú hotovostné poplatky ale aj predpokladané investičné zámery akcionárov (ak by vôbec nejaké boli).
Ostávajú len finančné zdroje z Európskej únie,nazvyme ich pracovne eurofondy.
Na takýto zdroj však treba mať predpoklady ako na projekty kompatibilné z dikciou európskej administratívy.Tie však nebudú smerovať do prejedania,teda do bežnej spotreby poskytovateľov , ale do vizionárskych projektov reformy.
Má dnešná vládna garnitúra vizionárov?Kroky ma presvedčujú,že skôr pohrobkov bolševika,kde slovo bezplatnosť je priam zaklínadlom.
Nič proti solidarite!Tú v sebe nesie každý zdravotník,inak by nemohol dôstojne vykonávať svoju prácu.Ale prečo práve trubúni bezplatnosti v zdravotnictve o solidarite , charite,kresťanskej láske neuplatňujú podobný rozmer či rukopis vo svojom s[kromnom živote?
Vráťme sa k eurofondom.Dať na stôl projekty,ktoré by vyfinancovala Únia nebude tak jednoduché.Tým skôr,keď vládna garnitúra má už dnes problém so zrkadlovými stranami v európskom parlamente a lídri ďaľších koaličných strán sú v európskej agende vedení ako neprijatelní či odmietaní.
Niet sa čo diviť!Jednoducho v slušnej spoločnosti, kde sa obeduje príborom a používa diplomatický jazyk ,zápach siláckych borovičkových rečí a slovník dedinského pohoniča volov nedrží ako „úradná reč“.
“Úradná“ reč aj preto,že tento termín mi síce v slovníku dnešnej garnitúry chýba,ale čoskoro, po čistke v štátnej administratíve, očakávam jeho renesanciu.
Aj predchádzajúca vláda zatvárala oči pred menovaniami odborne nespôsobilých alebo menej spôsobilých bez prirodzenej súťaže. Hlavne do postov podľa politického kľúča.Navonok sa prezentovala ako demokratická (politicky možno,ale odborne v rezorte často krívala hlavne v národnostne zmiešaných regiónoch).
Teraz sa predpokladá,že odborárske úderky budú mať zelenú.
Narovná sa dodržiavanie zákonnnika práce podľa predstáv lekárskych odborárskych predákov,alebo to vyriešia trafiky v štátnej administratíve?O platoch zdravotníkov sa nebudem zmieňovat,lebo tie neboli nosné v slovníku očakávaných zmien v zdravotníctve.Každopádne, exodus zdravotníkov do neštátnej praxe alebo do zahraničia trvá.
Mnohé nemocnice (obzvlášť teraz v lete aj kvôli dovolenkám)kolabujú.Operačné sály stoja,chronické lôžka liečia podľa kalendára a výnosov z objednaných hospitalizácií poisťovňami .
Ceny energií sa neúprosne šplhajú nahor a prípadná devalvácia koruny alebo odloženie zavedenia eura môže zakývať a poriadne predražiť aj nákupy liekov či techniky.
Aj preto,že tá lukratívna ťažká technika je už v rukách eseročiek a neštátnych poskytovateľov.
Čo na záver? Predchádzajuca vláda sľubovala ,ale efekt sa nedostavil (aspoň na úrovni môjho levelu štátneho lekára,zamestnanca).Mala síce víziu,ale očakávam,že dnešná garnitúra ju bude strihať( pekseso to nebude,skôr skartácia).Čarovný prútik neexistuje a ani únik do iného (neštátneho či zahraničného) priestoru to nerieši...Alebo konečne áno?