Služby, ktoré Google ponúka, sú na vynikajúcej úrovni, no nie sú nenahraditeľné. I keď niektoré alternatívne služby nie sú na takej úrovni, stoja za vyskúšanie.
Článok som napísal vo forme súbojov služieb. Nie je to výpis toho najlepšieho, sú to tie veci, ktoré používam ja a ktoré mi vyhovujú. Pridal som aj pár screenshotov, ktoré sa po kliknutí zväčšia. Ak poznáte niečo lepšie, môžete sa realizovať v diskusii.
Google Search vs. Yahoo! Search
Najpoužívanejšia služba Googlu je samozrejme vyhľadávanie. To je jeho primárna úloha. Ja som začal používať Yahoo a nemôžem sa zatiaľ sťažovať. Jediný problém, na ktorý som narazil je slovenčina. Budem presnejší. S Googlom sa spája slovo "vygúgliť". Vygúglil som toto, vygúgli si to. Ale čo s Yahoo ? Vyyahúval som si to? To znie tak blbo, že radšej používam staré známe - vyhľadať. Popisovať tieto služby je asi zbytočné, všetci vedia o čo ide. Naťukáme to čo hľadáme a vyhľadávač nám to podá aj s podnosom. Jedna nula pre mňa.
GMail vs. Yahoo! Mail
GMail spôsobil revolúciu v mailoch. Všetky ostatné služby sa potom predbiehali, kto ho dobehne. No čo sa dizajnu a ovládania týka, tak ho nedobehol asi nik. Ale aj tak má aj GMail svoje muchy. Je to síce veľmi dobrý mail, ale aj ten sa dá nahradiť pomocou konkurenta od Yahoo! . Okrem toho má Yahoo! neobmedzenú kapacitu schránky (čo je síce nepodstatné, keďže GMail svoju stále zvyšuje) a lepšie vie narábať s ďalším poštovým účtom. U Googlovcov sú síce ďalšie účty podporované, no horšie je to s kontrolou pošty na týchto účtoch. V samotnom prostredí neexistuje tlačítko na kontrolu pošty z iného účtu, tá sa kontroluje sama, v neprimerane dlhých intervaloch. Toto tlačítko je dobré skryté v nastaveniach pošty, odkiaľ sa dá kontrola spustiť automaticky. U Yahoo! takéto tlačítko existuje, čo je veľká výhoda. Dá sa to však aj spustiť pomocou čarovnej kombinácie Shift+M.
Okrem Yahoo! som skúšal aj poštového klienta od Zoho . Ten je síce stále v "private beta", ale svojim konkurentom sa približuje míľovými krokmi. Kapacita je tam však obmedzená na 1GB, takže z pohľadu "veľkokapacitných" žrútov mailov, je nevyhovujúci.
Google Reader vs. Bloglines βeta
Google Reader je spolu s Bloglines jednotkou medzi on-line agregátormi RSS. Inak z môjho pohľadu je obrovská výhoda mať RSS kanály uložené on-line ako ich sťahovať pomocou nejakéh softu do počítaču. Predsa len si chcem prečítať nové články aj inde ako doma, či v práci a takéto služby sú na to ako stvorené. Google Reader je vzhľadom podobný samotnému GMailu, za čo vďačí vydarenému dizajnu v AJAX prostredí. Bloglines v súčasnosti ponúka dva vzhľady. Obyčajný základný a beta vzhľad, ktorý momentálne používam aj ja. Obidve čítačky sú defaultne podporované aj Firefoxom, takže si môžte nastaviť, ktorú službu po kliknutí na oranžovú ikonku chcete použiť. Tu osobne nevidím rozdiel medzi týmito službami, ale keďže som sa rozhodol žiť bez Googlu, tak Bloglines vyhral.
Google Docs vs. Zoho
V poslednej dobe začínajú byť populárne online kancelárske balíky. Google si vyrobil svoje Docs , ktoré neustále zlepšuje. No na trhu existuje jeden hráč, ktorý je v tomto pre mňa (a aj pre veľa ostatných ľudí) úplnou jednotkou. Tým je Zoho . Aplikácie od Zoho sú oveľa prepracovanejšie ako od Googlu, disponujú obrovskou funkčnosťou a flexibilitou. Zatiaľ čo Google ponúka iba textový a tabuľkový editor a tvorcu prezentácií, tak Zoho ponúka navyše databázy, chat, aplikáciu na vytváranie jednoduchých aplikácií pre internet, ankety, tvorbu wiki stránok atď. Aplikácie od Zoho som používal už dlho aj pred tým, zatiaľ čo Google Docs som používal skôr len vtedy, keď som potreboval otvoriť nejakú prílohu v pošte.
Google Apps vs. Zoho Business
Tieto dve služby slúžia podľa popisu pre menšie až stredné firmy. V jednoduchosti povedané je to balík služieb pre doménu, ktorý zahŕňa kancelárske aplikácie, kalendár, poznámky, mail atď. Tak ako v predošlom prípade, tak aj tu vyhral balík od Zoho . A to už len z toho dôvodu, že nastavenie a začatie práce s ním je oveľa jednoduchšie ako u Google. Potvrdenie domény funguje na rovnakej báze a to nahratím špeciálneho html súboru s kódom na server. Lenže ak chcete napríklad u Google používať aj mail s vlastnou doménou musíte si nastaviť aj váš DNS záznam v sekcii MX. Čo už nie je tak pohodlné. Zoho toto od vás nevyžaduje a funguje na báze POP3. Taktiež prepojenie medzi službami je u Zoho vyriešené oveľa lepšie a to nehovorím o tom, že ponúka aj oveľa služieb.
Google Notebook vs. Zoho Notebook
S "notebookom" od Google som bol nadmieru spokojný. Má svižný dizajn, ktorý by pochopil aj hlupák a je veľmi dobre a hlavne kompaktne spravený. Poznámkovač od Zoho je však znovu prepracovanejší a aj toto je dobrý príklad, že Google nie je nenahraditeľný. Notebook od Zoho zvláda okrem pridávanie textu aj rôzne iné úkony. A to napríklad nahranie videa, alebo nahranie hlasu priamo do poznámok. Takisto môžete do týchto poznámok vkladať aj súbory kancelárskeho typu od Zoho, čiže tabuľky, databázy, prezentácie, html súbory, obyčajné súbory či dokonca celé stránky.
Picasa vs. Flickr, Photobucket a Facebook
Ja viem, že som neférový. Tento súboj Picasa od Google nemohla vyhrať. Pretože súťažiť proti trom dosť silným hráčom na poli fotiek je nemožné. Picasa ani zďaleka nie je aplikácia, ktorou by sa Google mohol chváliť a tak je aj málo používaná. Ja sám som ju tiež veľmi nepoužíval a ani som necítil potrebu používať ju. Flickr od Yahoo! je síce platený, ale aj ako free program je vcelku dobrý. Photobucket je klasikou v zdieľaní fotiek a okrem toho umožňuje kopec iných "sránd", ktoré ostatné služby neumožňujú. Takisto existuje aj jeho platená verzia, ktorá vám napríklad zvýši kapacitu z 1GB až na 10GB. Facebook nie je stránka primárne určená na zdieľanie fotiek, to vie hádam každý. Ale ich aplikácia Photos patrí medzi špičku. Síce je obmedzený počet fotiek na jeden album na 60 kusov, za to albumov môžte mať koľko chcete.
Google Maps vs. Yahoo! Maps
Google je s mapami spojený. Má skvelú aplikáciu Google Earth, ktorá by mohla byť v USA zaradená medzi povinné učebné pomôcky, aby amíci vedeli, že Európa nie je krajina pri Iraku. Svoje mapy ponúka Google aj na webe. A ponúka ich dobre. No aj Yahoo! ich ponúka celkom dobre a podľa mňa ich ponúka krajšie. No keďže mapy sa akosi nemôžu od seba líšiť, tak sa nelíšia ani tieto mapy, ale tie od Yahoo! nie sú od Google takže ich používam celkom veselo. Inak čo sa máp týka, tak kľudne môžme používať aj mapy na Atlase či na Zozname.
Ďalšie aplikácie
Existuje jedna služba od Google, ktorú som nevedel dostatočne nahradiť a priznám sa, že je asi najlepšia. Je to Google Analytics . Služba, ktorá analyzuje vaše stránky, ich náštevnosť a všetko čo k tomu patrí. Podľa mňa neexistuje lepšia služba ako táto.Sú aj iné, napríklad Sitemeter , ale tie sa Google Analytics nepribližujú, takže tu som ostal nahratý.
Ešte tu je YouTube . Ten tiež patrí pod Google, ale človek sa mu nevyhne nikde, keďže je to najväčšia zberňa videí na webe. Ale ak chcem nejaké vlastné video nahrať, tak YouTube nepoužívam. Radšej využívam Viddler , alebo Vimeo .
Takže dokopy mi vyšlo, že väčšinu bežných služieb, ktoré Google ponúka, je možné nahradiť vo veľa prípadoch oveľa kvalitnejšími službami. Či už to je Zoho, alebo Yahoo!, obidva sú zdatnými konkurentmi. Tým však nechcem povedať, žeby Google bol zlý. Google je revolúcia v internete. Ale ja sa snažím žiť aj bez neho a sústavne hľadať nové riešenia. A preto budem v tomto pokračovať aj ďalej.