Americká riviéra: South Beach

Skloňovaná vo všetkých pádoch, ospevovaná najbáječnejšími superlatívmi, prototyp dovolenkového “Amerického sna”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Nešla by som až tak ďaleko a tvrdila, že je to najkrajšia pláž v Spojených štátoch amerických (hoci takou bola vyhlásená v roku 2008), aj keď priam neskutočná tyrkysová farba mora, biely piesok, cukríkové plavčícke búdky, pastelové historické mini-hotelíky, a to všetko ovievané kokosovými palmami, je bez preháňania naozaj super. Čo však robí South Beach dovolenkovou destináciou, o ktorej snívajú ľudia na celom svete je jej kultový status.

South Beach
South Beach (zdroj: Alena Miklošová)

Krátke dejiny pláže pripomínajú šialene divokú jazdu na obrovskej horskej dráhe: Miami Beach začala písať svoju históriu okolo roku 1910 ako kokosová a avokádová plantáž, ale milionári-investori poškuľujúci po raketovom rozvoji mesta Miami, sa rozhodli zmeniť plantáž na turistické stredisko.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netrvalo dlho a z bývalej plantáže sa stalo rozprávkové farebné mestečko, plné rozkošných, butikových hotelíkov postavených v štýle Art Deco, kam chodili za zábavou a odpočinkom bohatí a slávni ako Rita Hayworth, Clarke Gable a im podobní.

South Beach
South Beach (zdroj: Alena Miklošová)

Druhá svetová vojna však urobila škrt cez plány investorov a hoteliérov. Po vojne sa do prázdnych a chátrajúcich malebných hotelíkov nasťahovali chudobní dôchodcovia. Nádherné ihrisko milionárov plné života sa zmenilo na čakáreň na smrť. Vládu v uliciach ostrova prevzali kokaínoví kowboji, kubánski emigranti a kriminálnici každého druhu. Vtedajšiu situáciu dokonale vystihuje legendárny film Scarface s Al Pacinom v úlohe Tonyho Montanu, kubánskeho emigranta, ktorý sa stal kokaínovým kráľom. V 80-tych rokoch bola South Beach už v tak úbohom stave, že mestská rada videla len jednu možnosť - zrovnať štvrť so zemou a postaviť nové výškové budovy s bytmi na predaj. Päť minút pred dvanástou vstúpili do hry pamiatkári a s veľkou biedou sa im podarilo zachrániť hotelíky, ktoré sa dnes považujú za svetovú raritu. Vyše 800 budov tvorí najväčší Art Deco historicko-umelecký dištrikt na svete. Do obnovených hotelov sa pomaly začal znovu vraciať život.

SkryťVypnúť reklamu
Typické hotelíky Art Deco historického dištriktu.
Typické hotelíky Art Deco historického dištriktu. (zdroj: Alena Miklošová)

Pred pár rokmi mi jeden veľmi úspešný architekt dal zaujímavú radu: “Ak chceš výhodne investovať do real estate, kúp si byt v štvrti, kde sa usádzajú gayiovia. O pár rokov to bude veľmi trendová a drahá štvrť.” Možno je to náhoda, možno nie, ale jeho slová sa potvrdili v prípade South Beach.

Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia sa taliansky módny návrhár Gianni Versace vybral na Kubu so zastávkou v Miami. V Miami poprosil taxikára, aby mu ukázal, kde by sa mohol v Miami zabaviť. Taxikár ho zaviezol na South Beach a bola to láska na prvý pohľad. Legenda vraví, že Versace nielenže nedošiel na Kubu, ale keďže celková atmosféra miesta mu pripomínala Saint-Tropez a Capri, namieste kúpil The Villa, Casa Casuarina za necelé tri milióny.

SkryťVypnúť reklamu
The Villa Casa Casuarina - bývalý dom Gianni Versaceho
The Villa Casa Casuarina - bývalý dom Gianni Versaceho (zdroj: Alena Miklošová)

Do renovácie vrazil Versace neuveriteľných 32 miliónov dolárov a zmenil vilu na super luxusný domov s ôsmimi spálňami, dvoma kuchyňami, desiatimi kúpelňami, barom, knižnicou a siedmimi obývačkami. Dom mal iba jednu chybu, chýbal mu dvor alebo záhrada, a tak Versace to vyriešil po svojom. Za ďalších 3.7 milióna dolárov, kúpil susedný hotel, len aby ho okamžite zbúral a na jeho mieste dal postaviť bazén, ktorého mozaika je prekladaná s 24-karátovými zlatými kachličkami a pri bazéne sa nachádzajú sochy z francúzskeho paláca zo 16. storočia. Versace nielenže mal vo svojom novom dome vždy dvere otvorené pre svojich priateľov ako Princezná Diana, alebo Madonna, ale Gianni pritiahol do South Beach mnohé slávne mená z hereckej, hudobnej a samozrejme módnej branže. O tragickom konci Gianni Versaceho ste určite všetci počuli - v jedno ráno v roku 1997, keď sa vracal z News Café, kde si bol kúpiť noviny, na vchodových schodoch svojej vily ho zastrelil sériový vrah Andrew Cunanan.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho vila je dnes luxusným hotelíkom. Pokiaľ ubytovanie v ňom je trochu nad pomery bežného smrteľníka (cena za noc a izbu nejde pod $ 1000, skôr sa štverá opačným smerom), drinka, prípadne večeru si tu môžete dať, aj keď nie ste hotelovým hosťom.

The Villa Casa Casuarina - stolovanie pri bazéne vykladanom kachličkami z 24 karátového zlata.
The Villa Casa Casuarina - stolovanie pri bazéne vykladanom kachličkami z 24 karátového zlata. (zdroj: Alena Miklošová)

Čo sa týka geografických parametrov, South Beach je najstaršou časťou Miami Beach a tiahne sa zhruba od 1. po 23. ulicu. Jej jadrom je popri oceáne sa tiahnuci bulvár Ocean Drive, ktorý je jedným z najznámejších bulvárov nielen v krajine, ale aj na svete a ulice Collins Avenue, Washington Avenue a veľmi populárna pešia zóna Lincoln Road, kde sa nachádza množstvo obchodov a reštaurácií.

Špičkou turistickej sezóny sú Vianoce, kedy sa počet turistov a výška cien šplhajú ku hviezdám. Ako už správne tušíte Vianoce tu sú trochu iné ako na Slovensku. Presnejšie povedané, poriadne iné. Samozrejme, mesto je vianočné vyzdobené, z obchodov a reštaurácii sa ozývajú vianočné koledy. Hostesky a čašníci sú oblečení ako sv. Mikuláši v kraťasoch. Špičkoví šéfkuchári špičkových reštaurácií sa predháňajú, kto pripraví kreatívnejšie vianočné menu. Kombinácie jedál sa od seba líšia tak veľmi, až je takmer nemožné opísať typicky vianočné menu.

Keďže Miami Beach a Miami sú viac kubánske ako americké, tak len pre ilustráciu uvediem, čo jedia Kubánci na Vianoce: Aperitív: Mojito - kubánsky rum s mätou, hlavné jedlo: Lechon Asado - pečené prasiatko a ako príloha vyprážaný plantain a yuca s cesnakom. Zákusok: Ryžový puding

Vianoce v South Beach.
Vianoce v South Beach. (zdroj: Alena Miklošová)

Na pláži stoja snehuliaci z piesku a hlava pri plávaní v mori o teplote 25C akosi neberie, že je Štedrý deň. Ak mám byť brutálne úprimná, mne to skôr pripomína paródiu na Vianoce, ale to neznamená, že sa človek dobre nezabaví.

V prípade, že ste ale veriaci a Vianoce si bez kostola neviete predstaviť, odporúčam rímsko-katolícky Kostol sv. Patricka, ktorý sa síce nenachádza priamo na South Beach, ale trochu severnejšie od nej. Ja som tam bola na vianočné aj veľkonočné bohoslužby a neviem si ich vynachváliť. 

Miami Beach je jedna z turistických destinácii na svete, kde dovolenka nikdy nekončí. Priemerná teplota vzduchu i mora je takmer rovnaká v júli i decembri, dobrá nálada vládne na uliciach 365 dní do roka a hudba trhá steny klubov 365 nocí do roka.

Na South Beach sa jazdí vo veľkom štýle :-)
Na South Beach sa jazdí vo veľkom štýle :-) (zdroj: Alena Miklošová)

Isto dovolenka na South Beach nepatrí k najlacnejším, ale to nech vás neodradí. Nemusíte predsa tam ísť v špičkovej sezóne, či bývať priamo na Ocean Drive. Hotely v Middle a North Beach (24. ulica a vyššie) sú novšie, modernejšie, a lacnejšie. Tiež majú vyhradené vlastné pláže, a ak už vám ide len o to, aby ste deň strávili priamo na South Beach, k tej sa dá bez veľkej námahy dostať prenajatým bicyklom, alebo chutným historickým trolejbusom, ktorý premáva bez prestania po celej Miami Beach a je zdarma.

Jednoducho, ak sa niečo chce, spôsob sa vždy nájde. A dovolenka na South Beach určite stojí za pár hodín googlovania a hľadania, čo najlepšieho dealu.

Cukríkové plavčícké búdky, charakteristické pre South Beach.
Cukríkové plavčícké búdky, charakteristické pre South Beach. (zdroj: Alena Miklošová)
Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu