Čo nového v New Yorku?

Turistická sezóna je v plnom prúde, a ak patríte k tým, ktorí sa už balia na cestu do New Yorku, odporúčam vám navštíviť popri klasike aj tieto tri nové miesta. Všetky tri boli otvorené toho roku, sú pozoruhodné a zdarma.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

1. TWA Hotel 

Hneď vo dverách New Yorku - na letisku JFK - víta cestujúcich horúca novinka, lahôdka pre milovníkov leteckej dopravy, histórie a architektúry - TWA Hotel s najväčšou vstupnou halou na svete, ktorou je vlastne pôvodný terminál leteckej spoločnosti TWA z roku 1962.

TWA Hotel s najväčšou vstupnou halou na svete.
TWA Hotel s najväčšou vstupnou halou na svete. (zdroj: Alena Miklošová)

Nie je však terminál ako terminál. Tento nemá len historickú hodnotu z časového hľadiska, ale je umelecké dielo samo osebe. Jeho autor fínsko-americký architekt Eero Saarinen totiž nebol len architekt, ale po svojej matke zdedil aj záujem o abstraktné sochárstvo a predtým než sa stal architektom sa viac zaujímal o sochárstvo. Budova terminálu je perfektným skĺbením jeho dvoch lások.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Exteriér budovy pripomína vtáka s rozpätými krídlami a vyčnievajúcim zobákom strechy.

Interiér terminálu bol navrhnutý s cieľom vzbudiť pocit pohybu - letu, čomu je podriadený každý detail, a ak sa obzriete okolo seba, naozaj máte zdanie, ako keby sa celý vnútrajšok budovy vlnil, prelieval, chystal každú minútu vzlietnuť.

Exteriér Terminálu TWA.
Exteriér Terminálu TWA. (zdroj: Alena Miklošová)

Eero Saarinen dosiahol tento efekt takmer úplnou absenciou rovných línií a priamych uhlov. Pri pohľade na nekonečné línie prechádzajúce zo schodov, do balkónov, stien, miestnosti a pod. človeku nevyhnutne napadne prirovnanie s universálnym fungovaním existencie - nič neexistuje izolovane, všetko súvisí so všetkým, kde niečo končí niečo iné začína...

SkryťVypnúť reklamu
Terminál TWA - majstrovské dielo Eera Saarinena.
Terminál TWA - majstrovské dielo Eera Saarinena. (zdroj: Alena Miklošová)

Terminál TWA nebol iba prelomovým architektonickým klenotom, čo sa týka formy, ale takisto ním boli po prvýkrát uvedené do praxe niektoré novinky v leteckej doprave, napr. karouselový pás pre batožinu, elektronické tabule s rozpisom príletov a odletov lietadiel, či uzatvorený okruh televízie.

Tragédiou Terminalu TWA bol príliš rapídny rozvoj leteckej dopravy po roku 1962, kedy bola budova odovzdaná do užívania. Onedlho po otvorení Terminálu, budova už nezodpovedala kapacitným a bezpečnostným požiadavkám. Poslednou kvapkou boli udalosti spojené s 9/11 a jeho dôsledkami na leteckú dopravu a spoločnosť TWA. Budova bola zatvorená v roku 2001 a až do mája tohto roku neprístupná verejnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

Celý hotel je zariadený v super retro štýle z roku 1962, a aj keď sa neubytujete v hoteli, zastávka na kávu alebo koktejl je príjemným a zaujímavým spestrením cesty z alebo na letisko. Koktejlový bar je v skutočnom historickom lietadle - Connie, ktoré sa preslávilo tým, že v roku 1946 vytvorilo rýchlostný rekord v transkontinetálnom prelete z Kalifornie do New Yorku a v päťdesiatych rokoch bolo prezidentským lietadlom pre Dwighta D. Eisenhowera.

Terminál TWA. V pozadí historické lietadlo Connie.
Terminál TWA. V pozadí historické lietadlo Connie. (zdroj: Alena Miklošová)

Hotel tiež onedlho otvorí svoj strešný “infinity” bazén a vyhliadkovú terasu s výhľadom na pristávaciu plochu letiska, ktoré budú otvorené 365 dní v roku. 

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho, že TWA Hotel je (teda aspoň mne pripomína) špičkové interaktívne, živé, fungujúce múzeum, z praktického hľadiska je tiež super. Môžete sa v ňom ubytovať na štyri hodiny, čo ocenia predovšetkým cestovatelia, ktorí priletia, alebo odlietajú z New Yorku v noci, alebo majú veľké časové rozmedzie medzi letmi. Hotel má 512 zvukotesných izieb.

Terminál TWA je zároveň aj múzeom leteckej spoločnosti TWA. Photo historických uniforiem letušiek.
Terminál TWA je zároveň aj múzeom leteckej spoločnosti TWA. Photo historických uniforiem letušiek. (zdroj: Alena Miklošová)

2. The Vessel

The Vessel je interaktívna umelecká štruktúra popredného britského dizajnéra Thomasa Heatherwicka. Jeho otvorenie sprevádzala vlna zdesenia a hrôzy, čo je to za nezmysel, a ako takú opachu mohol niekto postaviť. Mne naopak sa prehnalo mysľou, že keby sa na svete budovali len takéto príšery, tak by sme na tom boli celkom dobre.

The Vessel.
The Vessel. (zdroj: Alena Miklošová)

Impozantné moderné umelecké dielo je 16 poschodí vysoké, pozostáva zo 154 schodíšť, 2500 schodov a 80 odpočinkových platforiem.

“Schody, ktoré nikam nevedú” pripomínajú sud, alebo zasa iným včelí úľ, hlavne ak sú zaplnené ľuďmi. Vessel má základňu 15 m širokú a vrchol 46 m široký. Celková dĺžka schodov presahuje 1.6 km. Aj keď všetky tie čísla môžu mať odstrašujúci efekt, príjemným prekvapením je, ako ľahko a pohodlne sa vystupuje po týchto schodoch. 

The Vessel.
The Vessel. (zdroj: Alena Miklošová)

Vystupujúc po tých schodoch sa mi pripomenula storočná pesnička a nemohla som prestať si pospevovať:

“Výťah opäť nechodí tak zdolať 13 poschodí

zostáva mi znova po svojich

na schodoch čosi šramotí a neón kde tu nesvieti

ešte že sa po tme nebojím.

Počuť hlasné stereo aj výstrahy pred neverou

ktosi čosi vŕta v paneloch

tatramatky ródeo sa mieša kde tu s operou

všetko počuť cestou po schodoch”

Poznáte? Jasné, Rišo Müller a jeho Po schodoch.

The Vessel.
The Vessel. (zdroj: Alena Miklošová)

Pre zdravotne postihnutých je Vessel vybavený výťahom, takže ani zdravotne znevýhodnení nie sú o nič ukrátení a môžu sa pokochať pekným výhľadom na rieku Hudson a novú štvrť Hudson Yards. 

Inšpiráciou pre Thomasa Heatherwicka boli staroveké schody, ktoré viedli k studni v indickom Rajasthane, a boli tak miestom, kde sa ľudia schádzali. Architekt očarený nádhernými obrazmi miesta vytvoril niečo podobné v New Yorku.

Jednotlivé kusy štruktúry boli vyrobené v Taliansku, privezené na lodi do New Yorku a tu pospájané dokopy.

The Vessel.
The Vessel. (zdroj: Alena Miklošová)

Ďalšou atrakciou, na ktorú sa môžu turisti i obyvatelia New Yorku tešiť, je nová vyhliadková vysunutá terasa, ktorá bude otvorená začiatkom budúceho roku. Terasa so sklenenou podlahou a skleným zábradlím sa bude nachádzať vo výške 335 metrov a nájdete ju doslova pár krokov od Vessel.

Nová vyhliadková terasa bude otvorená začiatkom budúceho roku.
Nová vyhliadková terasa bude otvorená začiatkom budúceho roku. (zdroj: Alena Miklošová)

3. Múzeum Sochy slobody.

Socha slobody - dar od Francúzov, ku ktorému sa už vyše storočia upierajú zraky celého sveta, symbolizuje slobodu, demokraciu a prisťahovalectvo v Amerike (aj keď o tom by sa v dnešnej dobe dalo diskutovať) a je neodmysliteľnou súčasťou newyorského prístavu.

Nádherná a neskutočne impozantná Lady Liberty sa v týchto dňoch dočkala svojho nového múzea. Na prvý pohľad nenápadne, splývajúce s okolím, nachádza sa na Liberty Island, hneď za Sochou.

Múzeum Sochy slobody.
Múzeum Sochy slobody. (zdroj: Alena Miklošová)

Múzeum nie je veľké, ale dozviete sa v ňom viac než dosť o vzniku, tvorcoch i konštrukcii Sochy. Takmer všetky informácie sú zaujímavé, niektoré vás možno dokonca aj prekvapia. Napríklad, že Socha slobody bola postavená na oslavu zrušenia otroctva v Amerike a s emigráciou spočiatku nemala nič spoločné. Alebo že Lady Liberty bola pôvodne medená a nudná hnedá farba sa v priebehu 30 rokov vďaka oxidácii zmenila na zelenú, čo je vlastne patina, ktorá napriek obavám, že znamená začiatok konca Sochy, ju vlastne chráni pred koróziou. 

Pôvodná pochodeň Sochy slobody z roku 1886 v novom Múzeu Sochy slobody.
Pôvodná pochodeň Sochy slobody z roku 1886 v novom Múzeu Sochy slobody. (zdroj: Alena Miklošová)

Socha slobody hoci pôsobi mohutne je vytvorená z tenkého medeného plechu - jeho hrúbka je hrúbka dvoch centoviek dokopy. Socha slobody je dielom dvoch veľkých Francúzov - sochára Bartholdiho a inžiniera Eiffela, ktorí zhmotnili myšlienku tretieho Francúza Edouarda de Laboulaye.

Hlavnou atrakciou múzea je originálna fakľa z roku 1886. Mne osobne sa najviac páčila napodobenina Bertholdiho dielne.

Rekonštukcia Bartholdiho štúdia s detailným opisom tvorby Sochy slobody.
Rekonštukcia Bartholdiho štúdia s detailným opisom tvorby Sochy slobody. (zdroj: Alena Miklošová)

Múzeum bolo vyhlásené známym vydavateľstvom turistických sprievodcov Lonely Planet ako jedno z najlepších atrakcií otvorených v roku 2019.

Prierez Sochou slobody. Vnútorná oceľová konštrukcia - dielo G. Eiffela.
Prierez Sochou slobody. Vnútorná oceľová konštrukcia - dielo G. Eiffela. (zdroj: Alena Miklošová)
Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu