New Orleans: Big Easy

Lepkavý ako med, s nepatrnou vôňou jazmínu a kávy, vzduch. Ležérny životný štýl a jazzové pohreby. Hriešny Mardi Gras. Kreolská kuchyňa a najpriateľskejší ľudia, akých som na svojich cestách stretla. A to je len pár charakteristických čŕt tohto, podľa mnohých najunikátnejšieho mesta v USA.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Srdcom a dušou mesta je French Quarter, čo je vlastne pôvodný New Orleans. Založili ho francúzski kolonisti roku 1718 a pomenovali ho na počesť vojvodu Filipa II. Orleánskeho. Vybudovali ho presne podľa vzoru európskych miest s veľkým námestím, ktorému dominuje kostol.

Svetoznáma kreolská architektúra vo French Quarter je zlatou strednou cestou medzi romantizmom a praktickosťou - dvojposchodové tehlové domy s nádhernými, ornamentovými balkónmi z liatiny a mnohokrát zdobené kvetmi sú jednoducho očarujúce. Ulice dostali mená - ako ináč - podľa príslušníkov francúzskej kráľovskej rodiny a ďalších významných Francúzov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Kreolská architektúra v New Orleans
Kreolská architektúra v New Orleans (zdroj: Alena Miklošová)

Na námestí Jackson Square sa nachádza najstaršia, dodnes činná katolícka katedrála v Spojených štátoch Cathedral of Saint Louis, King of France z roku 1794, zasvätená francúzskemu kráľovi Louisovi IX.

V New Orleans na rozdiel od väčšiny amerických miest, kde dominuje protestanské vierovyznanie, je vďaka francúzskym a neskôr španielskym kolonistom v prevahe katolícke náboženstvo.

Povráva sa, že v katedrále máta duch zosnulého kňaza Pere Antoineho. Nuž, ak je to pravda, tento "pán" nie je žiadnou raritou.

Obrázok blogu
(zdroj: Alena Miklošová)

New Orleans má najvyššiu paranormálnu aktivitu v krajine. Údajne je to kvôli tomu, že zhruba každých 50 rokov mesto postihne nejaká katastrofa - hurikány, rozsiahle požiare, epidémie, pri ktorých prichádza nečakane a za traumatických okolností o život mnoho ľudí. Takéto okolnosti vraj najčastejšie spôsobujú, že duša uviazne medzi svetom živých a mŕtvych. Obyvatelia New Orleans majú však celkovo svojský prístup k celému "biznisu smrti".

SkryťVypnúť reklamu

“Koniec lásky by sme mali oslavovať ako oslavujú smrť v New Orleans - s hudbou, smiechom, tancom a množstvom vína." 

Francoise Sagan

V prvom rade každý z nich verí v duchov a hneď vám porozpráva nejakú osobnú skúsenosť s nimi. Nikto z nich nepovažuje duchov za niečo, čoho sa treba báť, skôr naopak. Smrť je len prestupnou, v žiadnom prípade nie konečnou stanicou. V meste je zaužívaná tradícia jazzových pohrebov. Tie začínajú sprievodom na cintorín za zvukov dychovky, postupne prechádzajúcim do jazzu a končiace tancom. 

V New Orleans nepochovávajú mŕtvych do zeme, lebo mesto sa nachádza pár metrov pod hladinou mora. Spodná voda tak vytláča uzavrené truhly, a pri väčšom daždi doslova vyplavuje pochovaných z hrobov. Mešťania pochovávajú mŕtvych do hrobiek, ktoré sú často stavané ako malé domčeky, poniektoré aj s plotmi. Hrobky vytvárajú zdanie ulíc, a preto sa cintoríny nazývajú "Mestá mŕtvych".

SkryťVypnúť reklamu
Café du Monde v New Orleans
Café du Monde v New Orleans (zdroj: Alena Miklošová)

Turistami i domorodcami vyhľadávaným miestom vo Francúzskej štvrti je takmer dvestoročná kaviareň Café du Monde. Hoci má kapacitu 400 ľudí, pred kaviarňou vždy stoja rady na jej preslávenú kávu a beignet. V kaviarni sa podáva také isté menu ako na začiatku jej histórie: čierna káva s cigóriou alebo Cafe Au Lait (rovnaký pomer kávy a horúceho mlieka) a beignet. Beignet je najviac podobná našim vyprážaním šiškám, ibaže má štvorcový tvar a je hojne posýpaná práškovým cukrom. Káva bola po prvýkrát predstavená v Severnej Amerike práve v New Orleans, kde ju priniesli Francúzi.

Káva však nie je jediná vec, ktorá sa (pre Američanov) zrodila v New Orleans. Poker, hra v kocky, jazz a opera takisto uzreli po prvýkrát svetlo sveta na americkom kontinente práve v tomto meste, ktoré miluje hudbu, zábavu a ležérny životný štýl.

SkryťVypnúť reklamu

"My tancujeme, aj keď rádio nehrá. My pijeme na pohreboch. Rozprávame príliš veľa, smejeme sa príliš hlasno a žijeme naplno." 

Chris Rose

"New Orleans bol taký. 'Ži a nechaj žiť ' životný postoj bol vpradený do látky mesta. Nikto sa nestaral, kým si bol a ako si vyzeral - mal si svoje miesto a každý to rešpektoval."

Laura Lane McNeal

Prvopočiatky prezývky mesta Big Easy treba hľadať v muzikantskej branži. Jazzoví hudobníci, pre ktorých bolo vystúpenie v New Yorku niečím veľkým a vzácnym - Big Apple, to mali v New Orleans ľahké. Príležitostí koncertovať bolo veľa, a tak v porovnaní s Big Apple to bolo Big Easy.

V New Orleans bolo všetko Easy: získať gig i lacnejšie ubytovanie. Tak v minulosti ako aj dnes sa nikto sa nikam neženie, všetci žijú akoby v meditatívnom stave vedomia, priateľskí, vždy pripravení na pokec so známymi aj neznámymi, pred nadčasmi v práci uprednostia prechádzku pri lenivej Mississippi, či výdatnú večeru s rodinou. Stres nie je pre nich chlieb každodenný, skôr niečo výnimočné.

Mardi Gras v New Orleans
Mardi Gras v New Orleans (zdroj: Alena Miklošová)

Najväčším sviatkom v New Orleans je Mardi Gras, ktorý sa koná v posledný fašiangový deň. V ten deň sa celé mesto vyoblieka do nádherných i bláznivých kostýmov a zúčastní sa obrovského karnevalového sprievodu. Farbami karnevalu sú fialová, ktorá reprezentuje spravodlivosť, zlatá je znamením moci a zelená viery. Účastníci sprievodu hádžu z vozov korálky, medailóny či malé plyšové zvieratká. Alkohol tečie potokom a donedávna bolo tradíciou (dnes už na ústupe), že mladé ženy si odhaľovali poprsie, aby záskali, čo najviac korálok.

Vraví sa, že v Spojených štátoch sú len tri mestá - New York, San Francisco a New Orleans. Každé z nich je úplne iné a každé z nich zanechá v návštevníkovi nezabudnuteľné spomienky. Aj keď New Orleans nepatrí k najvyhľadávanejším mestám slovenských turistov, je to definitívne turistická destinácia hodná návštevy.

 

Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  89x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu