O Chicagu.

Legendárny Anthony Bourdain tvrdieval o Chicagu, že je to jediná No bullshit metropola v Amerike. Podľa mňa, mesto smrdí človečinou, čo je v podstate to isté.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tretie najväčšie americké mesto sa na rozdiel od New Yorku a Los Angeles na nič nehrá. Žiadne neurózy, žiadne nirvány, len poctivý život na zemi stojacich a srdečných ľudí zo Stredozápadu. Práve preto sa mestu hovorí: “Mesto, ktoré pracuje”.

Nebyť toho, že je tam deväť mesiacov do roka zima, vážne by som uvažovala o tom, že sa tam presťahujem.

Chicago je taký malý New York - má všetko, čo má New York, ibaže v menšom, nemá tak širokú škálu výberu a nefunguje 24 hodín denne. Cenové relácie sú oveľa príjemnejšie v každej sfére, s najvýraznejším rozdielom na trhu s nehnuteľnosťami. Mesto je oveľa čistejšie, MHD lepšia. Ľudia priateľskejší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pohľad na mesto z Navy Pier.
Pohľad na mesto z Navy Pier. (zdroj: Alena Miklošová)

Aj keď mesto je až na treťom mieste v rebríčku najväčších a najvýznamnejších miest, neznamená to, že nedalo svetu viac ako dosť. Prekvapujúco mnohé z ľudských vynálezov sa zrodili práve v Chicagu, z ktorých uvediem len niekoľko:

- Filmový priemysel - predtým než sa Hollywood postavil na nohy, Chicago malo viac filmových štúdií a produkčných spoločností ako ktorékoľvek iné mesto. Na začiatku 20. storočia sa najväčšie filmové štúdio na svete Essanay Studios nachádzalo v Chicagu.

 

- Mobilný telefón - je vynálezom Martina Coopera, ktorý ho skonštruoval v 1973, v čase keď pracoval v Motorole.

 

- Prvý mrakodrap na svete - bola budova Home Insurance, mala 10 poschodí a postavili ju v roku 1884

SkryťVypnúť reklamu
Navy Pier
Navy Pier (zdroj: Alena Miklošová)

- Mlynské kolo - je vynálezom Georga W. Ferrisa. Prvé mlynské kolo bolo vysoké niečo vyše 76 m, čo je prerátané na poschodia, 26 poschodový gigant. Preto mnohí tvrdia, že vlastne kolo by sa malo považovať za prvý mrakodrap. Kolo malo 36 kabiniek a každá kabinka mala kapacitu 60 ľudí (40 miest na sedenie a 20 na státie), celkovo 2 160 ľudí. Mlynské kolo Ferrisovo kolo vzniklo v 1893.

 

- Vysávač

 

- Zips

 

- Softball

 

- Umývačka riadu

 

- Deep dish pizza - ach, tá pizza! Odkedy uzrela svetlo sveta, vedú sa vojny, či je newyorská pizza lepšia, alebo tá z Chicaga. Newyorská pizza je klasická pizza, aká sa robí všade na svete. Deep-dish pizza sa robí v hrnci alebo hlbokej panvici. Jej podstatu tvorí veľmi vysoké cesto, a mne osobne to pripomína skôr koláč z kysnutého cesta zaliaty paradajkovou omáčkou a posypaný syrom. 

SkryťVypnúť reklamu

Ja som definitívne za klasickú pizzu.

 

- Spacie vozne - sú vynálezom Georga Pullmana, ktorý zostrojil prvý spací vozeň v roku 1857, ale vo veľkom sa začali vyrábať a používať až od 1865.

Riverwalk
Riverwalk (zdroj: Alena Miklošová)

Koľkokrát prídem do Chicaga, snažím sa objaviť nové zaujímavé miesta - koniec-koncov ako všade inde. Moje potulky mestom ale vždy začínajú rovnako - návštevou mojich obľúbených miest. Hneď ako sa vyzbrojím kávou zo Starbucksu, moje kroky vedú k rieke Chicago. Rieka je z oboch strán obstavaná super budovami, a prechádzka v skoré nedeľné ráno po Riverwalku je viac ako príjemná činnosť.

Z budov popri rieke mojimi miláčikmi sú dve úplne rovnaké 179 m vysoké, 65 poschodové budovy, pripomínajúce kukuričné klasy. Budovy boli do uživania odovzdané v 1968, a v tom čase to boli najvyššie rezidenčné budovy na svete. Prvých 19 poschodí tvoria otvorené garáže, byty začínajú od 20-teho poschodia navrch. Byty sú nezvyčajné tým, že takmer vôbec nemajú pravé uhly, každý byt má svoje vlastné ohrievanie vody, kúrenie a klimatizáciu a všetko je na elektriku. Super rýchle výťahy vás vyvezú z prízemia na 61. poschodie za 33 sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu
Marina Tower
Marina Tower (zdroj: Alena Miklošová)

Ďalšou neodmysliteľnou zastávkou môjho rituálu je Cloud Gate, prezývanou tiež The Bean. Mám pocit, že je to momentálne najobľúbenejšia turistická atrakcia v Chicagu - aspoň podľa záplavy fotiek na Instagrame. Umelecké dielo vytvoril britský umelec Sir Anish Kapoor a tvorí ho 168 platní z nehrdzavejúcej ocele pozváraných dokopy. Vysoký lesk povrchu však vytvára zdanie, akoby celá konštrukcia bola z jedného kusu. Socha je veľká 10m x 13m x 20 m a váži 100 ton. Odrazy mesta a okolia v soche sú úplne báječné.

Cloud Gate (The Bean)
Cloud Gate (The Bean) (zdroj: Alena Miklošová)

Prvá verejná knižnica v Chicagu bola dokončená v roku 1897 a bola navrhnutá tak, aby zapôsobila a dokázala, že Chicago sa rozrástlo na sofistikovanú metropolu. Najlepší architekti a stavbári použili najvzácnejšie stavebné materiály pozvážané z celého sveta, aby vytvorili architektonický skvost. Budova má dve gigantické kupoly - jedna sa skladá z 30 000 kusov skla a má priemer 11 a pol metra - je to najväčšia kupola na svete z Tiffanyho skla, a druhá sa skladá z 50 000 kusov farebného skla v renesančnom štýle. Starosta mesta v ňom prezidentov i kráľov. Dnes budova slúži ako kultúrne stredisko a je jednou z najnavštevovanejších pamiatok tak turistami, ako aj obyvateľmi mesta.

Chicago Cultural Center
Chicago Cultural Center (zdroj: Alena Miklošová)

Ak sa vyberiete dolu po Michigan Avenue, čo je viac-menej obdoba newyorskej Fifth Avenue, dôjdete k ikonickému hotelu The Blackstone. Okrem toho, že budova je nádherná Národná historická pamiatka postavená v neoklasickom Beaux-Arts štýle, hotel je tak nabitý dejinami, že mne ako historičke srdce plesá od radosti, kedykoľvek prekročím prah vchodových dverí.

The Blackstone Hotel
The Blackstone Hotel (zdroj: Alena Miklošová)

The Blackstone Hotel je prezývaný aj Hotel prezidentov, keďže po väčšinu 20. storočia v hoteli bývalo 12 amerických a pár zahraničných prezidentov, medzi nimi aj náš Tomáš G. Masaryk. V hoteli sa konali mnohé politické zhromaždenia a zrodili nespočetné zákulisné rozhodnutia. Hotel síce prešiel radikálnou rekonštrukciou, ale dve najdôležitejšie miestnosti sa zachovali v pôvodnom stave - prezidentský apartmán na desiatom poschodí a miestnosť, ktorá slúžila prezidentom ako konferenčná miestnosť. Táto miestnosť mala prezývku “miestnosť plná dymu”, a tento termín sa dodnes zachoval v politickom žargóne na označenie miest, kde sa robí zákulisná, čiže ozajstná politika.

The Blackstone Hotel
The Blackstone Hotel (zdroj: Alena Miklošová)

Keďže tam, kde sa motajú politici, sa často objavujú aj gangstri a opačne, nie je žiadnym prekvapením, že The Blackstone bol aj obľúbeným hotelom Al Caponeho, ktorý tam bol takmer každodenne.

Mimochodom, viete že jedným zo starostov Chicaga bol v rokoch 1931-1933 aj Antonín Čermák, rodák z Kladna? Čermák bol demokrat a do kresla sa dostal predovšetkým vďaka rastúcemu množstvu emigrantov začiatkom 20. storočia, ktorých si Antonín, sám emigrant, dokázal získať. Bohužiaľ v roku 1933 bol v Miami postrelený počas potriasania si rúk s Franklinom D. Rooseveltom. Giuseppe Zangara sa snažil zastreliť Roosevelta, ale nešťastnou náhodou postrelil do pľúc Čermáka - aspoň to tvrdí oficiálna správa. Neoficiálne sa ale povrávalo, že nešlo o nešťastnú náhodu, že cieľom bol Čermák, ktorého mafiáni mali plné zuby kvôli jeho čistkám organizovaného zločinu v Chicagu. Táto verzia sa nikdy nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. O tri týždne neskôr Antonín Čermák zomrel na následky postrelenia v kombinácii s inými zdravotnými problémami.

Rodný dom Ernesta Hemingwaya.
Rodný dom Ernesta Hemingwaya. (zdroj: Alena Miklošová)

No a na záver jedna lahôdka pre milovníkov literatúry a hlavne Hemingwaya. 

Je úsmevné si predstaviť, že aj taký totálny macho a literárny gigant ako Ernest Hemingway bol niekedy usoplené batoľa, ale také sú zákonitosti života. Ernest Hemingway sa narodil v Oak Parku, čo síce znie ako ďaleko od Chicago, ale dostanete sa tam v pohode metrom. Dom, v ktorom sa slávny spisovateľ narodil a žil do svojich šiestich rokov je perfektne zrekonštruovaný do pôvodnej podoby a slúži ako múzeum. Sprievodca v múzeu, vie o Hemingwayovi a jeho rodine viac ako samotný spisovateľ, a aby zážitok z návštevy bol dokonalý, sprievodca ešte aj vyzerá ako Hemingway, takže občas máte úplne pocit, akoby vás Hemingway sprevádzal po svojom dome a rozprával perličky zo svojho detstva.

Rodný dom Ernesta Hemingwaya.
Rodný dom Ernesta Hemingwaya. (zdroj: Alena Miklošová)

 

 

Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu