O najväčšom maratóne sveta.

Každoročne v prvú novembrovú nedeľu sa zíde v New Yorku vyše 50 tisíc pretekárov z celého sveta, aby za povzbudzovania 2.5 milióna divákov zabehli najväčší maratón na zemeguli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Keďže maratón je dlhý 26.219 míľ (42.195 km), vybrala som 26 zaujímavých (občas až bizarných) perličiek z jeho histórie na poučenie i pobavenie.
1. Prvý newyorský maratón sa bežal v roku 1970. Na štarte bolo 127 pretekárov, ale do cieľa dobehlo len 55. Preteku sa zúčastnila iba 1 žena, ktorá do cieľa nedošla. Celá trasa pozostávala zo 4 okruhov okolo Central Parku.
2. Zápisné v roku 1970 bolo 1 dolár a víťaz dostal lacné hodinky. Dnes len za vypísanie aplikácie zaplatíte 11 dolárov, a ak máte šťastie a vylosujú vás v lotérii, zaplatíte 295 dolárov štartovné, ak ste obyvateľ USA. Ak prichádzate zo zahraničia, bude vás to stáť $358. Víťazi dostanú po 100 tisíc dolárov.
3. Záujem o účasť je tak obrovský, že len členovia NYRR (New York Road Runners), a tí ktorí už bežali tento maratón v minulosti majú zabezpečenú účasť. Ostatní musia skúsiť svoje šťastie v lotérii. 50 tisíc účastníkov tvorí len 20% do lotérie podaných žiadostí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Tohto roku dobehlo do cieľa 51 812 maratóncov.
Tohto roku dobehlo do cieľa 51 812 maratóncov. (zdroj: Alena Miklošová)

4. Zakladateľom NYC Maratónu bol Fred Lebow, ktorý sa narodil v Rumunsku. V 60-tych rokoch min. storočia utiekol do Spojených štátov cez Československo, Holandsko a Írsko. V New Yorku navštevoval The Fashion Institute of Technology a stal sa známy ako “kráľ fejkových šiat” – vyrábal lacné verzie značkových šiat. Okrem toho, že zorganizoval prvý maratón, tiež sa ho zúčastnil a dobehol do cieľa ako 45-ty. Svoj posledný maratón zabehol v roku 1992, po tom čo mu diagnostikovali rakovinu mozgu. Za svojho života zabehol 69 maratónov v 30 krajinách. Zomrel v roku 1994 a jeho pohreb v Central Parku, bol druhý najväčší po Johnovi Lennonovi.

SkryťVypnúť reklamu
Pár metrov pred cieľom.
Pár metrov pred cieľom. (zdroj: Alena Miklošová)

5. Víťazom prvého maratónu bol Gary Muhrcke, ktorý dosiahol čas 2:31:39. Jeho víťazstvo je o to viac pozoruhodné, že bol požiarnik a noc predtým pracoval vo Far Rockaway v Queense. Ráno bol veľmi unavený a zavolal žene, že on asi nikam nejde, že vôbec nemá chuť bežať v 30-stupňov Celzia horúčave a k tomu 13. septembra. Že on radšej príde domov a oddýchne si. Ale keď začul v jej hlase obrovské sklamanie, lebo mali tri malé deti, ktoré sa na preteky tešili, povedal: “Okej, príďte ma vyzdvihnúť, pôjdeme teda.”
6. V roku 1972 sa maratónu zúčastnilo 6 žien. Plán bol, že im dajú 10 minutový náskok pred mužmi. Keď však zaznela štartovacia pištoľ, ženy namiesto toho, aby sa rozbehli, si sadli na štartovaciu čiaru a sedeli. Keď pištoľ odštartovala beh mužov, ženy vstali a začali pretekať. Stratili síce 10 minút, ale vyhrali právo pretekať spolu s mužmi.

SkryťVypnúť reklamu
Mary Keitany (Kenya) - víťazka tohtoročného NYC maratónu.
Mary Keitany (Kenya) - víťazka tohtoročného NYC maratónu. (zdroj: Alena Miklošová)

7. Najmladší bežec, aký kedy zabehol celý newyorský maratón bol 8-ročný Wesley Paul z Columbie, Missouri v roku 1977 a jeho čas bol 3:00:37.
8. Pred pár rokmi bola jedna pretekárka vo vekovej kategórii 90-99 rokov, a šťastne dobehla do cieľa.
9. Priemerný vek účastníkov maratónu je 40 rokov.
10. Každý rok maratón začína na Staten Island piesňou Franka Sinatru New York, New York. Na 9-tej míli školská dychovka Bishop Loughlin Memorial High School hrá dookola tú istú pieseň “Gonna Fly Now”, až kým neprebehne posledný pretekár, čo znamená asi 200-krát.
11. V priebehu prvých 2 míľ (niečo vyše 3 km) zhodia pretekári všetko extra oblečenie. To je zhruba 24 000 kg odhodeného šatstva, ktoré neskôr organizátori darujú charite.
12. Viac ako 12 000 dobrovoľníkov podáva bežcom 2.3 milióna papierových pohárov, obsahujúcich viac ako 235 000 litrov vody a 121 000 litrov malinovky Gatorade. Po pretekoch sa zozbiera približne 11 ton odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Stánok s občerstvením.
Stánok s občerstvením. (zdroj: Alena Miklošová)

13. Maratón bol zrušený iba raz – v roku 2012 kvôli Hurikánu Sandy. Keďže maratónci už boli v New Yorku, namiesto pretekov sa dobrovoľne zúčastnili záchranárskych prác.
14. Držiteľmi 50 najrýchlejších časov v histórii newyorského maratónu sú maratónci z Kenyi a Etiópie. Jedinou výnimkou je Američan Ryan Hall, ktorý je na 47. mieste.

Geoffrey Kamworor (Kenya) - minuloročný víťaz a tohto roku tretí.
Geoffrey Kamworor (Kenya) - minuloročný víťaz a tohto roku tretí. (zdroj: Alena Miklošová)

15. Najúžasnejšiou ženou/pretekárkou bola Grete Waitz z Nórska, ktorá v rozmedzí 10 rokov (1978-1988) vyhrala newyorský maratón 9-krát, čo sa nepodarilo žiadnemu inému pretekárovi.
16. Najpomalší čas dosiahol Bob Welland, ktorý došiel do cieľa po 4 dňoch, 2 hodinách, 47 minutách a 17 sekundách – na rukách. Welland bol vojnový veterán a o nohy prišiel vo Vietname.

Sila ľudskej vôle nemá hraníc.
Sila ľudskej vôle nemá hraníc. (zdroj: Alena Miklošová)

17. V roku 1994 Mexičan German Silva bol na čele pretekov, keď počas poslednej míle zle zabočil. Namiesto pokračovania smerom ku Columbus Circle, predčasne zabočil do Central Parku. Po 12 krokoch si svoju chybu uvedomil, vrátil sa, dobehol a predbehol Benjamina Paredesa, ktorý sa medzitým dostal do vedenia, a aj tak vyhral preteky s časom 2:11:21.
18. Newyorského maratónu sa zúčastňujú aj mnohé celebrity a poniektorí s prekvapujúco dobrými výsledkami. Aj keď všetci maratónci sa v podstate pripravujú rovnako, každý z nich má svoj špeciálny režim a recept, ako sa dostať do ideálnej kondície. Rapper Sean “P. Diddy” Combs prezradil, že jeho tréningový režim bol nasledovný: behy na 15 míľ, protizápalové lieky, striktná diéta a žiaden sex po dobu dvoch týždňov. “Moje hormóny šalejú”, prezradil Combs novinárom, “ale robím to pre deti.” Combs bežal za charitu pre deti a vyzbieral 2 milióny dolárov.
19. Tohto roku dobehlo do cieľa 51 812 pretekárov, čo je absolútny svetový rekord.
Len na porovnanie, to je toľko ako takmer celá armáda Austrálie, ktorá má 56 922 vojakov.

Kto povedal, že maratón nemôže byť jednou veľkou estrádou?
Kto povedal, že maratón nemôže byť jednou veľkou estrádou? (zdroj: Alena Miklošová)

20. Maratón nie je len vážnym pretekom, kde sa tvrdo bojuje o čas a umiestnenie. Väčšina pretekárov bojuje predovšetkým sama so sebou, snažiac sa vylepšiť svoj osobný rekord a pritom mať čo najväčšiu zábavu. Preto mnohí z nich bežia v bláznivých kostýmoch, alebo sa pokúšajú o rôzne prečudesné rekordy. Napr. pred dvomi rokmi Dennis Marsell, známy pod prezývkou “Muž v kabáte”, bežal svoj 29-tý newyorský maratón v menčestrovom kabáte, kravate a s táckou, na ktorej ako čašník niesol fľašu a pohár. Marsell dobehol do cieľa vo vyše 134 maratónoch.
21. Ďalší z bláznivých rekordov dosiahol David Babcock, profesor University of Central Missouri, ktorý sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov tým, že uplietol najdlhší šál počas behu maratónu.

S humorom ide všetko ľahšie.
S humorom ide všetko ľahšie. (zdroj: Alena Miklošová)

22. Počas maratónu v roku 1993, pár z Chicaga zastal na ôsmej míli kvôli expresnému sobášu. 32-ročný Tom Young oblečený v obleku a klobúku a 31-ročná Pam Kezios v bielych šatách a závoji narýchlo odriekli prísahu a pokračovali v preteku.
23. Najtragickejší bol maratón v roku 2008, kedy zomreli traja účastníci pretekov na infarkt. Dvaja, Carlos Jose Gomes z Brazílie a Joseph Marotta zo Staten Island, NY zomreli pár hodín po dobehnutí do cieľa a Fred Costa z Cincinnati, Ohio skolapsoval počas pretekov a zomrel pár dni neskôr.

Najhoršie je, keď sily dojdú tesne pred cieľom.
Najhoršie je, keď sily dojdú tesne pred cieľom. (zdroj: Alena Miklošová)

24. Najtesnejšie víťazstvo bolo dosiahnuté v roku 2005, kedy Paul Tergat zvíťazil nad Hendrickom Ramaalom o jednu sekundu.
25. Deň po pretekoch ešte stále môžete vidieť chodiť po meste pretekárov s medailami na krku. Okrem hrdosti na dosiahnutý úspech, má to aj praktický význam: niektoré obchody ponúkajú účastníkom maratónu zadarmo kávu, donuty (sladké pečivo), alebo rôzne zľavy na tovar. A ak sa v pondelok vrátite do cieľovej roviny, môžete mať zadarmo do svojej medaily vygravírované meno a čas.
26. V roku 1979 bol Grand Marshalom maratónu česká bežecká legenda Emil Zátopek. Zátopek bol prvý a jeden z iba 5 Grand Marshalov v celých dejinách tohto preteku.

Gerda Steyn z Juhoafrickej republiky.
Gerda Steyn z Juhoafrickej republiky. (zdroj: Alena Miklošová)
Beh Central Parkom.
Beh Central Parkom. (zdroj: Alena Miklošová)
Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  61x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu