Kronika mesta a vlastne celej Kalifornie sa začala písať vo štvrti zvanej Old Town, kde v roku 1769 kňaz - misionár Junipero Serra založil prvú španielsku misionársku osadu v Kalifornii. Osada neskôr získala štatút El Pueblo de San Diego a neskôr sa transformovala na americké mestečko. Dnes historický park Old Town je “živým” múzeom - verným obrazom života v meste v období od roku 1821 do 1872. Okolo námestia sa nachádzajú originálne budovy postavené z nepálených tehál. Zaujímavá je predovšetkým prvá škola v Kalifornii, redakcia prvých kalifornských novín, alebo kováčska dielňa. Sviatky sa v tejto štvrti oslavujú presne ako sa oslavovali v 19. storočí. Unikátne obchody a reštaurácie ponúkajú mexický tovar a kuchyňu.

Koncom 19. storočia si mešťania v Old Town uvedomili, že lokalizácia ich mesta nie je práve najšťastnejšia, a že oveľa výhodnejšie hlavne kvôli obchodovaniu by bolo, ak by sa presťahovali viac na juh, bližšie k zátoke.
Plány na výstavbu nového mesta sa pomaly začali realizovať a prelom storočí už obyvatelia San Diega vítali v pulzujúcom New Town, dnes nazývanom Downtown. Táto časť mesta je aj v súčasnosti kultúrnym, finančným a obchodným centrom San Diega.

Unikátne miesto, ktoré by žiaden návštevník San Diega nemal obísť je Balboa Park. V parku o rozlohe 485 ha sa nachádza 85 kultúrnych inštitúcií, vrátane 15 múzeií a mnohých čarokrásnych záhrad s vyše 2 100 druhmi rastlín, medzi ktorými nechýbajú ani exotické africké a austrálske rastliny.
Balboa Park bol spočiatku síce obrovský, ale viac-menej obyčajný mestský park. Zlom v jeho vývoji nastal v roku 1915, kedy San Diego hostilo prestížnu “Panama-California Exposition”. Park dostal nové meno podľa španielskeho moreplavca a objaviteľa Tichého oceánu Vasco Nuneza de Balboa, záhrady nový dizajn a v parku boli vybudované prvé budovy v novom “cifrovanom” španielsko-renesančnom slohu.

Medzi prvými boli postavené Museum of Man, Cabrillo Bridge, Spreckels Organ Pavilion, Botanical Building a svetoznáme San Diego Zoo, ktoré patrí do prvej desiatky najväčších a najúžasnejších zoologických záhrad sveta.
Z múzeií mňa osobne najviac zaujalo San Diego Air&Space Museum, a ak tiež máte radi históriu leteckej dopravy, či objavovanie vesmíru, nenechajte si ujsť toto skvelé múzeum. Bohatá kolekcia historických lietadiel a kozmických lodí z celého sveta zahŕňa napr. vernú fungujúcu kópiu lietadla “Spirit of Saint Luis”, s ktorým Charles Lindbergh v roku 1927 ako prvý preletel Atlantický oceán, pravý veliteľský modul rakety APOLLO 9 a jediný na svete vystavovaný skutočný GPS satelit. Nachádzajú sa tu tiež artefakty bratov Wrightových, už spomenutého Charlesa Lindberga, Amelie Earhartovej, či Neila Armstronga.
Keď sme už pri letectve, nedá mi nespomenúť, že dnešné medzinárodné letisko v San Diegu (Lindbergh Field) je najvyťaženejším komerčným letiskom s jednou pristávacou dráhou v USA a druhým (po Londýne) vo svete. Okrem toho nepatrí zrovna k najbezpečnejším, keďže je umiestnené takmer v strede mesta. Kvôli letisku je v štvrti Downtown reštrikcia na výstavbu budov. Výška budov nesmie presahovať 152m, nakoľko v opačnom prípade by mohlo dôjsť ku kolízii so vzlietajúcimi alebo pristávajúcimi lietadlami.

Aj keď je mesto plné vzácnych historických pamiatok a zaujímavých turistických atrakcíí, nič ho viac necharakterizuje ako jeho pláže. Sto trinásť kilometrov morského brehu rozdeleného na tridsaťtri rôznorakých pláži je zárukou, že si tu každý nájde to svoje pravé orechové.
Obdivovatelia života morských živočíchov tu majú skvelú príležitosť pozorovať od decembra do marca veľryby na ich každoročnej takmer 10 000 km dlhej púti zo studenej Aljašky do teplých mexických vôd.
Klenotom medzi plážami je La Jolla,ktorá obmýva rovnomennú štvrť San Diega. Snobská štvrť s jednými z najdrahších domov v USA, drahými butikmi a umeleckými galériami je prezývaná aj kalifornské Monako.
Bez ohľadu na to, akú pláž uprednostňujete - perfektnú pre rodiny s deťmi, pre surfistov, ideálnu na prechádzky či plážový volejbal, na pozorovanie morských živočíchov alebo jednoducho na obyčajný relax - všetky majú jedno spoločné: Magickú hru farieb na nebi i mori, v čase keď sa slnko vnára do Pacifiku.


