
Americký futbal je parádne beštiálna hra. Aj keď úmysel zraniť protihráča nie je tak zjavný ako napr. v boxe, výsledok je niekedy rovnaký. Hra vznikla z kombinácie futbalu a rugby. Už na začiatku 19. stor. sa na Univerzite v Princentone hral tzv. "ballown", v ktorej sa hráči snažili skórovať za pomoci nôh a pästí. Niečo podobné sa hralo aj na Harvardskej univerzite. Tieto zápasy nemali žiadne ustálené pravidlá, a tak nie div, že pondelkové zápasy na Harvarde vošli do dejín ako Bloody Mondays. Dokonca aj po oficiálnom zavedení pravidiel amerického futbalu koncom 19. storočia, mnohé univerzity ho zakázali hrať, nakoľko hra bola stále veľmi brutálna.
Nakoniec prezident Roosevelt požiadal univerzity Harvard, Princeton a Yale o pomoc. 60 účastníkov stretnutia sa dohodlo na akceptovateľných pravidlách. Začiatkom 20. storočia vznikla Americká Profesionálna Futbalová Asociácia, ktorá sa neskôr zreorganizovala a premenovala na Národnú Futbalovú Ligu. Síce to trochu trvalo, ale táto si našla konkurenta v Americkej Futbalovej Lige. Dnes víťazi týchto dvoch Líg (Konferencií) sa každý rok stretnú v zápase o Super Bowl.

Tohtoročný - 48. ročník - sa bude konať v Meadowlands Sports Complex East Rutherford, New Jersey a do boja sú pripravení Seattle Seahawks (NFC) a Denver Broncos (AFC).
Zápas to nebude ľahký, keďže po prvýkrát v histórii turnaja sa bude hrať v studenom počasí na nezastrešenom štadióne. V prípade, že by začalo snežiť MetLife Stadium má pripravených 1600 pracovníkov, ktorých úlohou je čo najrýchlejšie odhádzať sneh z ihriska.
Čísla spojené so zápasom o Super Bowl nie sú malé. Štatistiky uvádzajú, že pred obrazovkami sedelo minulého roku 160 miliónov Američanov. Priamy prenos sa však vysiela vo viac ako 180 krajinách a na štadióne bude sedieť vyše 6000 žurnalistov.

Kvôli enormnej sledovanosti prezentovať reklamu svojho produktu počas vysielania je vecou prestíže (a peňaženky). Mnohé spoločnosti práve počas Super Bowlu prichádzajú s novými a čo najoriginálnejšími reklamami. A čo stojí čas v tomto programe? Maličkosť...30 sekúnd vysielacieho času - 4 milióny dolárov.
Hudobné predstavenie počas polčasu sa považuje za veľkú česť, ktorej sa nedostane hocikomu, keďže pre muzikanta je to príležitosť byť videný viacerými divákmi ako na koncertoch za celý život. Z muzikantov, ktorí bavili futbalových fanúšikov spomeňme len také mená ako Princ,The Rolling Stone, Paul McCartney, či Bruce Springsteen...Tohto roku vystúpi Bruno Mars a skupina Red Hot Chili Peppers. Pred zápasom zaspieva národnú hymnu Renée Fleming, prvá operná speváčka, ktorej pripadla táto čestná úloha. Pred hymnou zaznie pieseň America the Beautiful v podaní Queen Latifah a New Jersey Youth Chorus.

Keďže MetLife Stadium v East Rutherford, New Jersey je domovským štadiónom dvoch newyorských tímov Giants a Jets, na organizovaní finále sa podieľajú spoločne New York a New Jersey. Predfinálové podujatia sa tým pádom konajú rovnako v obidvoch štátoch.

V New Yorku sa od stredy premenila Broadway od 34=tej po 47=u ulicu na Super Bowl Boulevard, plnú rozličných aktivít pre malých aj veľkých fanúšikov futbalu. Každý deň sa konajú autogramiády hráčov, koncerty, premietanie 3=D filmov o futbale, záujemci majú príležitosť sa odfotiť s Trofejou Vincenta Lombardiho, o ktorú finalisti budú bojovať. Celému Boulevardu dominuje a všetkým odvážlivcom je k dispozícii 18 metrov vysoká sánkarská dráha. Po areáli sa moce kopec športových novinárov a televíznych štábov, ktorí spovedajú nielen športovcov, ale aj tisícky okoloidúcich. Každý naplno vychutnáva báječnú športovú atmosféru, ktorou žije (nielen) Times Square týchto dní.

Fotografie: Alena Miklošová