
Ako po minulé dva roky som býval so sestrou. Teraz už v novom dome. Nemuseli sme sa tak tlačiť v malom jednoizbovom byte, ako predtým. A aj prostredie bolo tichšie, čo mne celkom vyhovovalo, pretože zobúdzať sa ráno na hučanie kamióna pod oknami nebolo to pravé orechové.
Sestrin dom, aspoň jeho dolná časť ešte stále nie je úplne dokončená. Pomáhal som so skladaním nábytku. Celkom zábavná to činnosť, aj keď niekedy si vie človek pritom pekne ponadávať. Nejaké tie 'poundy' som si zarobil aj prácou v reštaurácii. Aspoň som sa čo-to zas naučil z tej angličtiny. Ako sa hovorí, čo vieš ti nik nevezme...
Aj tento rok sme boli na pár výletoch. Skúsim v krátkosti opísať niektoré z nich.
Cambridge
Mestečko, ktoré žije vďaka jeho slávnej univerzite - University of Cambridge. Zdá sa, že je stále plné. Počas školského roku jeho ulice plnia študenti a cez prázdniny návštevníci a turisti. História univerzity sa začala písať niekedy po roku 1300 AD. V súčasnosti má niekoľko college (asi by sa to dalo preložiť ako fakulta). Väčšina z nich má nejaký náboženský názov: St. John's, St. Catherine's, Trinity, Jesus, Corpus Christy, St. Peter's, ale aj King's, Queen's a iné. Osobne som bol pozrieť St. John's, ktorá vyzerala byť rozlohou najväčšia, a Queen's. Väčšinou každá fakulta si vyberala vstupné. Priznám sa, už si nepamätám koľko presne to bolo, viem však ako študent som mal zľavu s mojou ISIC kartou.
Stredom mesta tečie rieka Cam. Teda ak viete aspoň trošku po anglicky a viete spájať súvislosti, tak názov mesta je vo voľnom preklade 'most na rieke Cam'. Rieka obteká okolo hlavných fakúlt a premávaju po nej malé plte, vyzerá to ako gondoly v Benátkach, a pltiar zväčša rozpráva históriu o jednotlivých fakultách svojím cestujúcim.
Cambridge je mestečko ako z rozprávky. Potterovský Rokfort. Oporúčam všetkým, ktorí sa chcú nadýchnuť trochou histórie.

St. John's College

King's College

Kaplnka v Queen's College
Belvoir Castle
Pár kilometrov (lepšie povedané pár míľ) od Nottighamu sa týči hrad Belvoir. Názov zámku pochádza z francúštiny, no darmo by ste čakali, že Angličania ho budú vyslovovať po francúzsky [Belvoa:], pretože to nevedia. Preto kedysi dávno vznikol anglický ekvivalent a to názov Bever [Bi:væ]. Na mapách, značkách a kadečoinom sa používa Belvoir.
Hrad stále obývajú dediči. V súčasnosti je to vojvoda a vojvodkyňa z Ruthlandu.
Vstupné do záhrad a do hradu je pre dospelého £11 a pre študenta (ako ja) s ISIC kartou £9. V celom zámku je možné fotiť úplne všetko, škoda však, že mi tam zaštrajkoval digi, uvideli by ste pár fotiek aj z útrob hradu.
Záhrady sa snažia udržiavať v čo najlepšom a najkrajšom stave, ale aj tak sa nevyrovnajú záhradam Rockinghamu.

ja v záhradách, v pozadí hrad Belvoir

ďalšia súčasť záhrad

Hrad Belvoir
Space Centre, Leicester
Sestra ma vytiahla do Space Centra v Leicestri (Angličania vyslovuju Lester). Dva-krát sa mi tam moc nechcelo, ale nechal som sa nahovoriť. A urobil som dobre. Bolo fajn. Vstupne pre dospelého bolo £12 a pre študenta (s ISIC kartou) £9.
Zažil som kino ako nikdy predtým
V rámci vstupného bola aj projekcia filmu Astronaut. Ak si teraz niekto predstavuje klasicke kino, biele platno a nepohodlné stoličky, tak ho vyvediem z omylu. Predstavte si planetárium (bol som dva-krat v prešovskom, ale toto bolo o mnoho veľkolepejšie). Kopulovitý strop, v strede hľadiska projektor a ten obraz... Keď ste sa pozreli hore, všade bol obraz. Možno niečo na spôsob 3D, ale neviem to porovnať, pretože v 3D kine som ešte nebol.
Trailer k tomuto filmu si môžete pozrieť na nasledovnej adrese: http://spacecentre.co.uk/astronaut/trailer/high.htm
Okrem tohto tu bola výstava o všetkom čo sa týka vesmíru a prínose Space Centra. Vo veži sa nachádzali dve vesmírne rakety i pár interaktívnych atrakcii. Posledná časť bolo trénovacie centrum, kde nás ako navštevníkov testovali prostredníctvom rôznych atrakcií. Následne potom Vám mohli vytlačiť tzv. Crew Card alebo vám ju bezplatne poslať na e-mail.

Maxiglóbus

Vystavené rakety

moja sestra a veža Space Centra, v ktorej sú vystavené rakety
Art Fresco, Market Harborough, Leicestershire
Art Fresco bol festival, ktorý sa konal 9. septembra v Market Harborough. Išlo o vystúpenie miestnych umelcov a dobrovoľníkov.
Bolo to milé, niečo na spôsob jarmoku by sa dalo povedať. Na niektorých miestach v strede mesta vystupovali herci, zabávači, na kolobežkách sa premávali Amorovia so zlatou varbou na koži, klauni, chodci na chodúliach.
Myslím, že každý by si prišiel na svoje.

scénické divadlo

"chodúlisti"

pouličné stánky plné zaujimavých vecí

čašníci fiktívnej reštaurácie, ktorí lákali náhodných okoloidúcich

cyklista na monocykli a "dobrovoľníčka" z davu
Samozrejme, že leto nebolo len o výletoch v Anglicku. Okrem iného som tam aj pracoval, ako časník (a vôbec, ako pomocník pre všetko).