Ak chceme zmenu v Bratislave, musíme prísť voliť

Chceme Bratislavu bez korupčných škandálov? Magistrát, kde sa nebude rozhodovať za zatvorenými dverami? Mesto, kde nebude kolabovať doprava? Metropolu, kde sa už nikdy viac nezopakujú také kauzy ako PKO, Starý most či bezohľadné rúbanie parkov? Chceme zodpovedné hospodárenie a nie šafárenie a zadlžovanie? Bratislava potrebuje zásadnú zmenu ako soľ. Tá sa však neudeje bez toho, aby ste v sobotu prišli odovzdať svoj hlas. Zmena v Bratislave sa neudeje bez Vás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (87)

Volebná účasť v Bratislave v roku 2002, keď prvýkrát vyhral Andrej Ďurkovský s podporou KDH a SDKÚ-DS, bola 27%. O štyri roky neskôr 32%. Pevne verím, že túto sobotu bude vyššia. Najmä preto, lebo ide naozaj o veľa.

Sobotňajšie voľby budú o tom, či zostane kontinuita doterajšieho riadenia mesta, kde skúseného nominanta KDH nahradí menej skúsená nominantka SDKÚ-DS, ale jej stranícke pozadie je takmer rovnaké ako jej predchodcu. Magda Vášáryová, ani strany, ktoré ju podporujú, nehovoria nahlas o korupcii a klientelizme, ktorý sa udomácnil na magistráte, ani o tom, že záujmy developerov sú tam dôležitejšie ako názory občanov. A najmä nehovoria veľmi konkrétne o tom, ako chcú dosiahnuť, aby Bratislava bola slušné mesto, keď sa im to sa 10 rokov spoločného vládnutia SDKÚ-DS s KDH v meste nepodarilo. Nehovoria konkrétne ani o tom, ako chcú riešiť dlhy, ktoré ich koalícia na meste zanecháva (a nie sú vôbec malé) a ako chcú nastaviť trvalo udržateľné financovanie mesta, aby sa mesto nerozvíjalo len predajom vlastného majetku, lebo ten majetok sa raz vypredá. Je preto obava, že strany, ktoré podporujú pani Vášáryovú, chcú naskočiť do zabehaného vlaku, v ktorom sa rozhoduje za zatvorenými dverami, komunikácia s občanmi je nanajvýš v bode rôzne na zastupiteľstve a na magistráte a v mestských podnikoch majú hlavné slovo stranícke záujmy.

Dvere na magistráte musia byť otvorené

Ide o to, či nastane zmena a aká bude veľká. Zmena, ktorej ambíciou je posilniť občiansky charakter komunálnej politiky na úkor vplyvu a záujmov politických strán. To si vyžaduje otvoriť magistrát verejnej kontrole a zabezpečiť maximálnu informovanosť občanov o všetkom, čo sa na meste deje, vrátane faktúr, zmlúv, výsledkov verejných obstarávaní či záväzných stanovísk k investičnej činnosti. A hľadať mechanizmy, ako posilniť účasť občanov a občianskych združení na spolurozhodovaní o zásadných otázkach fungovania mesta. Tým by sa posilnil participatívny charakter miestnej demokracie a občania by získali reálne miesto pri rozhodovaní a kontrole mestskej samosprávy.

Nositeľom tejto zmeny by chcel byť Ján Budaj, ale nemá takú silnú podporu voličov, aby to dokázal. Stav, do ktorého sa mesto dostalo, si vyžaduje človeka, ktorý má skúsenosti z riadenia a schopnosť zvládnuť manažovanie mestských financií tak, aby mesto zaplatilo neuhradené faktúry po súčasnom primátorovi a zabezpečilo trvalo udržateľné financovanie mesta v čase krízy aj po nej. Manažovať bude treba aj veľké projekty, ktoré mesto potrebuje najmä v oblasti dopravy. Ambíciu byť nositeľom takejto zmeny mám aj ja, ako nečlen žiadnej politickej strany. Ponúkam svoje osemročné skúsenosti z komunálnej politiky v meste, ponúkam výsledky, ktoré sme dosiahli spolu s pravicovým zastupiteľstvom v Petržalke (predsedníčka klubu SDKÚ-DS charakterizovala končiace volebné obdobie v Petržalke slovami „výsledky a spolupráca“) a riešenia problémov, ktoré mesto má. Vo volebnom programe nemám nereálne vízie, ale zámery, ktoré viem splniť.

Petržalka bez nástenkových tendrov a káuz

Viem, že sú obavy, že aj keď som nezávislý, podporuje ma SMER-SD a ten bude v meste presadzovať cezo mňa svoje záujmy spôsobom ako to robil vo vláde. Najlepšou odpoveďou na to, že to tak nebude, je moje štvorročné pôsobenie vo funkcii starostu Petržalky, kde som bol zvolený za SMER-SD. Neboli žiadne nástenkové tendre, žiadne politicky motivované predaje majetku, ale naopak snaha o konkrétnu transparentnú politiku. Mestská časť skončila ako 4. najtransparentnejšia samospráva zo 100 miest, ktoré hodnotila Transparency International Slovensko, najlepšia v Bratislave. Získali sme cenu skokan roka 2010 za najväčší počet elektronických aukcií v Českej a Slovenskej republike. Ďalšou odpoveďou, že to tak nebude, je aj Protikorupčné minimum pre Bratislavu, ktoré som pripravil na základe odporúčaní Transparency International Slovensko. Ak je to málo, budem konkrétnejší:

Protikorupčné opetrenia

Predaje majetku a prenájmy pre politicky spriaznených? Všetky sa budú robiť verejnou obchodnou súťažou, kde kritériom je najvyššia cena. Súťaž nebude len vtedy keď o tom rozhodne 3/5 väčšinou mestské zastupiteľstvo. Podobne je to pri prenájmoch, kde zo zákona je súťaž, ak miestne zastupiteľstvo nerozhodne inak, primátor nemôže podpísať bez zastupiteľstva nájom ani na 5 m2.

Nákup tovarov a služieb za predražené ceny od politicky spriaznených? Všetky obstarávania sa budú robiť elektronickou aukciou, ktorá umožňuje znižovať cenu, aby bola čo najvýhodnejšia pre mesto pri zachovaní kvality dodávky. Výsledky aukcie budú vždy zverejnené, aby bola pod verejnou kontrolou.
Obsadzovanie miest na magistráte ľuďmi z politicky spriaznených strán? V protikorupčnom minime sa zaväzujem robiť výberové konania aj na miesta referentov, pričom pri výberovom konaní bude môcť byť prítomný aj zástupca verejnosti.

Uzatváranie nevýhodných zmlúv pre mesto? Všetky zmluvy, faktúry a výsledky obstarávania budú vždy zverejnené, takže budú pod verejnou kontrolou.

Vydávanie záväzných stanovísk k investičným projektom, ktoré vychádza v ústrety investorom? Všetky oznámenia o doručení investičného návrhu alebo žiadosti o územné rozhodnutie budú zverejnené, vrátane stanoviska mesta k nim. Pripravovať ich bude hlavný architekt ako nositeľ odborného posudzovania nových projektov, ktoré bude posudzovať aj medzinárodná komisia urbanistov.

Prideľovanie bytov politicky spriazneným osobám? Prideľovanie bytov musí prejsť cez komisiu poslancov, ktorá zdôvodní, prečo bol navrhnutý nájom bytu práve tomu žiadateľovi a raz štvrťročne bude o prenajatých bytoch informované mestské zastupiteľstvo ako sme to robili posledné štyri roky v Petržalke. Zverejním aj zoznam bytov, ktoré pridelilo mesto od roku 1991, to mestu len pomôže.

Šafárenie straníckych nominantov v mestských podnikoch? Aj o tom hovorí protikorupčné minimum, o konkurzoch na posilnenie odbornosti riadenia a nie priame nominácie politických strán, o zverejňovaní informácií nad rámec zákona, a o ďalších krokoch.

Moje pôsobenie v Petržalke a protikorupčné minimum, ktoré žiadny iný kandidát takto konkrétne nepredložil, to je záruka, že chcem postupovať čestne, férovo a transparentne. Nie som dokonalý, aj ja urobím chybu, aj voči mne majú ľudia určité výhrady, kedy sa im niečo konkrétne nepáčilo. Ale to ma posúva ďalej, aby som sa takýmto chybám vyhol. Preto presadzujem otvorenú samosprávu, som otvorený verejnej kontrole a takto chcem pôsobiť aj na úrovni mesta. Vo svojom pôsobení sa chcem opierať o aktívnych občanov, o tých, ktorým nie je jedno, aký je stav vecí verejných, aj keď nemusíme mať na všetko rovnaký názor.

Preto sa uchádzam o Vašu podporu. Príďte voliť, lebo každý hlas rozhoduje. Ide naozaj o veľa. O to, či zmena bude len kozmetická alebo naozaj systémová.

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu