Bratislava potrebuje otvorenú diskusiu

Keď sa tak pozrieme ako funguje naše hlavné mesto, chýba mu diskusia s verejnosťou. Vážne rozhodnutia sa robia za zatvorenými dverami bez ohľadu na názory občanov. Tí síce môžu vystúpiť na mestskom zastupiteľstve, ale vtedy je už väčšinou všetko dohodnuté. Aj preto som zorganizoval konferenciu pod názvom „Ako ďalej, Bratislava?“ s cieľom diskutovať o tom, čo by sa malo zmeniť v Bratislave v najbližších štyroch rokoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

Svoju predstavu zmeny som ponúkol v troch hlavných oblastiach pripravovaného volebného programu: v riadení mesta, v doprave a v kvalite života. Ku každej z nich vystúpili tiež nezávislí odborníci, a to aktivistka Emília Sičáková-Beblavá, inžinier Tibor Schlosser a sociologička Zuzana Kusá. V auditóriu boli starostovia mestských častí, zástupcovia občianskych združení, ochranári, urbanisti, odborníci na dopravu, predstavitelia odborov, seniorov, väčšina z nich aj vystúpila v diskusii. Boli kritickí, ale aj konštruktívni. Ocenili systematický prístup k tvorbe volebného programu, aj to, že sa o ňom takto diskutuje.

Na konferencii som si uvedomil, že najvážnejšia zmena najbližších štyroch rokov je zmena v riadení mesta, zmena vo vzťahu samosprávy k občanovi. Mesto sa musí otvoriť verejnej kontrole a zverejňovať informácie aj nad rámec zákona. V Petržalke na základe rozhodnutia poslancov zverejňujeme všetky faktúry a zmluvy aj veľké investičné projekty. Mesto sa musí snažiť vtiahnuť občanov do rozhodovania o zásadných otázkach, organizovaním verejných diskusií, ale napríklad aj formou verejného pripomienkového konania k zásadným projektom a materiálom ešte pred ich schválením. Nemal by byť problém zaviesť Deň otvorených dverí u primátora pre občanov, ktorí chcú prísť bez ohlásenia, tak ako to štyri roky robíme v Petržalke. A pridal by som ešte raz mesačne Hodinu otázok s primátorom pre občianske združenia a neziskové organizácie a raz ročne verejný odpočet plnenia priorít samosprávy.

Na posilnenie účasti občanov na rozhodovaní môže slúžiť aj participatívny rozpočet, ktorý vznikol v Latinskej Amerike, ale úspešne s ním pracujú aj v európskych mestách. To je mechanizmus, kde o časti rozpočtu mesta spolurozhodujú priamo občania, lebo volení predstavitelia sa zaviažu, že ich názor budú rešpektovať. Aj keď to znie ako utópia, považujem to za reálne aj v Bratislave. Zmena riadenia mesta musí nastať aj v nakladaní s majetkom mesta a verejnými zdrojmi, ktoré musí transparentné a úsporné. Mesto by malo všetky verejné obstarávania robiť elektronickými aukciami, ako to robíme už viac ako rok v Petržalke a znamená to výrazné šetrenie peňazí mestskej časti. Naopak predaj cez elektronickú aukciu môže znamenať vyšší výnos, ako to nedávno odskúšal Bratislavský samosprávny kraj.

Toto je zásadná demokratická zmena vo fungovaní mesta, ktorá znamená otvorenosť, diskusiu, transparentnosť, pariticipáciu. Dá sa zaviesť veľmi rýchlo a netreba na ňu takmer žiadne finančné zdroje. A v takejto novej atmosfére sa budú ľahšie hľadať aj riešenia ďalších problémov mesta, v oblasti dopravy, kvality života mladých rodín, či seniorov. Jeden z účastníkov konferencie sa opýtal, aká je záruka, že sa takáto zmena naozaj udeje a že ju prijme aj magistrát. Odpovedal som, že garantom tej zmeny musí byť primátor. Ak má jasnú víziu, ak vie, čo chce dosiahnuť, je veľká šanca, že sa to podarí.

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu