Bratislava dostávala počas tohto roku dva druhy varovných signálov o svojom hospodárení. Jeden sa týkal bežných príjmov a výdavkov, z ktorých sa platí prevádzka mesta, platy jeho zamestnancov, príspevok na mestskú hromadnú dopravu, údržba ciest, činnosť mestskej polície, prevádzka sociálnych zariadení a mnohé ďalšie. V bežných výdavkoch mesto, tak ako všetky samosprávy na Slovensku pociťovalo výpadok podielu na dani z príjmov fyzických osôb z dôvodu finančnej a hospodárskej krízy, osobitne nízky bol príjem z tejto dane v marci a potom v máji a júni. Je pravda, že celoročnú prognózu vývoja tejto dane, ktorá je horšia, ako bol odhad jej výnosu z decembra minulého roku, tajilo ministerstvo financií od apríla až do začiatku júla, takže nedalo samosprávam veľa šancí na včasné reagovanie. Primátor bude musieť predložiť návrh na úpravu rozpočtu bežných príjmov a bežných výdavkov (smerom dole) na najbližšie mestské zastupiteľstvo. A dúfať, že čiastočne výpadok príjmov pomôže zmierniť vláda príspevkom pre všetky samosprávy.
Druhý signál sa týkal kapitálových príjmov a výdavkov, z ktorých sa platia nové investície a buduje sa z nich majetok mesta a jeho organizácií. Okrem iného aj rekonštrukcia Starej radnice, Starého mostu, zimného štadióna Ondreja Nepelu a mnohé ďalšie stavby. Získavanie kapitálových príjmov nezávisí od štátu, ale od vlastnej aktivity mesta, v prípade Bratislavy sú to najmä výnosy z predaja majetku mesta. Mesto si naplánovalo až 46 mil. Eur z predaja majetku a k tomu úmerne aj kapitálové výdavky. Signály o tom, že plánované príjmy sú nereálne, zaznievali prakticky na každom zasadnutí mestského zastupiteľstva v tomto roku. Tu nebolo treba čakať na nikoho, ale bolo treba včas pristúpiť k zníženiu rozpočtu tak na strane príjmov ako na strane výdavkov.
Vyzval som na to listom primátora Ďurkovského a to aj preto, že 10% z výnosov z predaja mestského majetku je príjmom mestských častí, ktoré s týmto podielom počítali vo svojich rozpočtoch. Ak sa plánovaný výnos nenaplní, dotkne sa to aj mestských častí a ten varovný signál potrebujú mať včas. Požiadal som primátora, aby návrh na úpravu rozpočtu predložil na mestské zastupiteľstvo 1. júla.
Neurobil tak, ale o týždeň neskôr sám rozhodol o zastavení rekonštrukcie Starej radnice, kde mestu chýba 1,2 mil. Eur na dokončenie rekonštrukcie, čím priznal, že situácia je vážna. A ako potvrdenie toho, že primátor si naozaj mieša hrušky s jablkami sa vyjadrí jeho hovorkyňa Beatrice Szabóová takto: „Mesto už pred časom informovalo, že práve výpadok podielových daní spôsobí zastavenie alebo spomalenie investičných zámerov. Niektoré investície mesto v tomto roku ani nezačalo realizovať. Spomalenie, respektíve zastavenie pre nedostatok financií sa týka napríklad aj rekonštrukcie Starej radnice.“ Čiže ani slovo o nereálne stanovených príjmoch mesta z predaja majetku, ale vyhováranie na výpadok z podielových daní, z ktorých sa Stará radnica nefinancuje.
Primátor sa môže vyhovárať, že má svojho námestníka zodpovedného za rozpočet, ale zo zákona je zodpovedný za hospodárenie mesta on. A mestské zastupiteľstvo. Predpokladám, že začne konať. Čo najskôr.
18. aug 2010 o 10:22
(upravené 18. aug 2010 o 10:48)
Páči sa: 0x
Prečítané: 2 131x
Financie v Bratislave: Je to horšie ako sme si mysleli
Keď som pred časom napísal svoj prvý blog „Primátor nerozumie financovaniu mesta“ a poukázal som na to, že primátor asi nevie, ako manažovať hospodárenie mesta, niektorí mali pocit, že to bolo príliš ostré a nebolo to k veci. Zastavenie rekonštrukcie Starej radnice a ďalšie kroky primátora ukazujú, že je to ešte horšie ako sme si mysleli.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(19)