Hovoriť s ľuďmi o Bratislave, či ich názory prehliadať?

Odpoveď na túto otázku je pre komunálneho politika jasná, ale zdá sa, že v Bratislave to neplatí. Súčasný primátor Bratislavy Ďurkovský viedol mesto osem rokov bez toho, aby sa obrátil na aktívnych občanov. Podľa politických strán, ktoré ho podporovali, by to malo pokračovať, lebo aj kandidátka pravice pani Vášáryová vyhlasuje, že ona sa ľudí nepotrebuje pýtať, že vie, aké riešenia mesto potrebuje. Aj preto naše mesto naliehavo potrebuje zmenu. Aby sa zmenil vzťah samosprávy mesta k svojim občanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Nemôže to byť tak, že občania raz za štyri roky prídu k voľbám a potom už sa o nich nikto nezaujíma. Treba vytvoriť mechanizmy, ktoré im zaručia informácie a budú ich vťahovať do diskusie a spolurozhodovania o zásadných otázkach fungovania mesta počas celého volebného obdobia. Otvorenú samosprávu považujem za zásadnú demokratickú zmenu vo fungovaní Bratislavy, ktorá pomôže aj pri riešení ďalších problémov mesta.

Takto otvorene, spoločne s ľuďmi som sa rozhodol pripravovať svoj volebný program v projekte Hovorme spolu o Bratislave. A na diskusiu s nimi som využil aj osobné stretnutia počas zbierania podpisov na petíciu, aby som mohol kandidovať na primátora ako nezávislý kandidát. Považujem za silný záväzok voči občanom, že za tri týždne ma podporilo platným podpisom 4.501 Bratislavčanov, za čo im veľmi pekne ďakujem. Mnohí z nich mi vyjadrili podporu a aj očakávanie, že primátor má na prvom mieste zastupovať občanov a až potom politické strany, ktoré ho podporujú. Súhlasím s nimi a aj preto som sa rozhodol kandidovať ako nezávislý kandidát.

Dostal som veľké množstvo podnetov a pripomienok, čo všetko treba v meste zmeniť.

Za najsilnejšie z nich považujem myšlienku obnoviť prevádzku detských jaslí za prijateľnú cenu, zvýšiť podiel cyklistickej dopravy a myšlienku účasti občanov na rozhodovaní o rozpočte mesta, ktorá sa nazýva aj participatívny rozpočet. Hoci detské jasle ako verejné zariadenie zanikli krátko po roku 1989, ako pomoc mladým rodinám ich dodnes prevádzkujú napr. v mestskej časti Nové Mesto a mohlo by sa to rozšíriť aj do ďalších častí mesta. Prepojenie cyklistických trás v meste a zavedenie ďalších opatrení v prospech cyklistov, v tom sa môžeme inšpirovať v neďalekej Viedni. Participatívny rozpočet vznikol v Latinskej Amerike, ale využíva sa aj vo viacerých mestách Európy, napr. v Hamburgu, Bonne, Paríži či Ríme. Je vyčlenená konkrétna suma, o použití ktorej rozhodujú priamo občania a zastupiteľstvo ich názor rešpektuje. Dnes pre naše mesto skôr utópia, ale v budúcom volebnom období sa môže stať realitou.

Tieto a mnohé ďalšie podnety z verejnej diskusie Hovorme spolu zahrniem do svojho volebného programu. Lebo som presvedčený, že s ľuďmi hovoriť treba, ich názory premietať do rozhodovania samosprávy. A to nielen pred voľbami, ale počas celého volebného obdobia.

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu