Má zmysel byť aktívnym občanom?

Na túto otázku bez rozmýšľania odpovedám áno. A hovorím to napriek tomu, že často aktívni občania zistia, že zákon nechráni dostatočne ich možnosť prejaviť sa a že napriek ich aktivite sa im nepodarí dosiahnuť to, čo považujú za dôležité. Je veľa prípadov, keď sa to podarí a o nich treba hovoriť aj pre ostatných.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Na začiatku tohto príbehu bola nájomná zmluva na plochu pre odťahovú službu neďaleko bytových domov na Macharovej ulici a na konci bolo uznesenie miestneho zastupiteľstva o vypovedaní tejto zmluvy. Tú nájomnú zmluvu som uzavrel v mene mestskej časti ako starosta ja, v dobrej viere, že zanedbaný pozemok nájde využitie a ešte prinesie zdroje pre mestskú časť. Podcenil som to, že obyvatelia tejto lokality sú po skúsenostiach s bojom proti inej výstavbe, ktorá mala zahustiť túto lokalitu, citliví na akékoľvek zásahy do svojho okolia a nemusí sa im páčiť priestor pre odťahované vozidlá, na ktorý pozerajú z okna.

Svoj nesúhlas prejavili spontánnym zhromaždením hneď ako sa o nájomnej zmluve dozvedeli. Na stretnutí som sa zúčastnil a snažil som sa porozumieť ich argumentom. Na najbližšom miestnom zastupiteľstve prijali poslanci uznesenie, že s prenájmom plochy nesúhlasia a chcú tam realizovať investičný zámer mestskej časti, čo bol výpovedný dôvod podľa uzavretej zmluvy. Zvolal som verejné zhromaždenie občanov v danej lokalite, kde občania väčšinou hlasov odmietli odťahovú službu a súhlasili s vybudovaním verejného parkoviska s osvetlením. Potom sa situácia skomplikovala tým, že miestny úrad dostal petíciu 83 obyvateľov, ktorí s odťahovou službou za určitých podmienok súhlasili. A tak zastupiteľstvo prijalo uznesenie, kde poverilo miestny úrad podmienky s investorom dohodnúť. A zvolať ďalšie verejné zhromaždenie. To sa aj stalo a na ňom väčšina obyvateľov potvrdila súhlas s prenájmom. Poslanci ale súhlas pri hlasovaní o novej nájomnej zmluve s dohodnutými podmienkami neschválili, ani pokračovanie v investičnom zámere. A tak tí, ktorí nesúhlasili s odťahovou službou, pozbierali petíciu s viac ako 300 podpismi proti. Výsledkom bolo zastupiteľstvo, kde väčšinou hlasov prešiel záver schváliť investičný zámer, a to verejné parkovisko s osvetlením a vypovedať nájomnú zmluvu.

Hoci to trvalo viac ako rok, aktivita občanov, ktorí nesúhlasili s tým, že samospráva uzavrela takúto zmluvu, priniesla výsledok. Bez aktivity by úspešní neboli. Ale ani bez toho, aby mali v samospráve partnera, ktorí ich dokáže počúvať. Spontánne stretnutie na začiatku, keď sa zistilo, že je problém, dve verejné zhromaždenia, aby sa tí, ktorí chcú, mohli vyjadriť, ich vystúpenia na zastupiteľstve, to všetko pomohlo k tomu, že tento príbeh má dobrý koniec. Má zmysel byť aktívnym občanom? Odpoveď určite poznáte.

Milan Ftáčnik

Milan Ftáčnik

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vysokoškolský pedagóg. Kandidát na poslanca mestského zastupiteľstva v Bratislave Zoznam autorových rubrík:  Moje názory

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu