A povedať im, že chcem naplniť svoj program, s ktorým som sa uchádzal o ich dôveru a ktorý je demokratický, protikorupčný, s konkrétnymi cieľmi v oblasti dopravy a zvyšovania kvality života. Mojou ambíciou je byť primátorom aj tých, ktorí ma nevolili, lebo mali svojho kandidáta či kandidátku a dnes o mne pochybujú ako o skrytom agentovi SMERu. Chcem ich presvedčiť konkrétnymi krokmi, že svoje zámery myslím vážne a nebudem v područí žiadnej politickej strany. Komunálna politika na úrovni mesta bola príliš ovplyvnená straníckymi záujmami namiesto toho, aby na prvom mieste stáli záujmy občanov. Ak sa podarí zmeniť fungovanie mesta v tom zmysle, že mesto bude zverejňovať informácie nad rámec zákona, bude organizovať verejné diskusie s občanmi a občianskymi združeniami, že zavedie pripomienkové konanie k zásadným materiálom do mestského zastupiteľstva a na rok 2012 aj participatívny rozpočet, tak to bude zásadná zmena, ktorá umožní využiť potenciál obyvateľov mesta, vytvoriť mechanizmy spoluúčasti občanov na rozhodovaní a posilniť občiansky charakter politiky mesta na úkor vplyvu politických strán. Zároveň chcem presadiť do života mesta Protikorupčné minimum pre Bratislavu, ktoré prináša jasné pravidlá do viacerých oblastí fungovania mesta s cieľom zvýšiť transparentnosť a obmedziť priestor na korupciu. Toto sú zmeny, ktoré vyvolávajú pozitívnu energiu, pretože menia doteraz zabehané mechanizmy v prospech občanov mesta.
Keď sa ma pýtajú, ako dokážem fungovať so zastupiteľstvom, v ktorom má pravica väčšinu, odpovedám jednoducho. Mojim cieľom je spájať, nie rozdeľovať. Rešpektujem mandát, ktorí od voličov získali poslanci zastupiteľstva, tak ako očakávam, že oni budú rešpektovať mandát, ktorý som získal ja. Poslanci boli zvolení s nejakým programom, tak ako mám svoj program aj ja a základom pre spoluprácu primátora a zastupiteľstva bude hľadanie zhody v tých bodoch, kde sa naše programy prekrývajú. Toto od nás očakávajú aj voliči, že urobíme konkrétne kroky pre zlepšenie života v Bratislavy, a nie že si budeme robiť naprieky. Viem, že najťažšia otázka bude odkiaľ na to všetko zoberieme peniaze, ale na ňu budeme musieť odpovedať spolu. Každý rozpočet príjmov a výdavkov musí totiž schváliť mestské zastupiteľstvo, tak ako každý predaj či prenájom majetku, to nemôže urobiť primátor bez súhlasu poslancov.
Začína sa príprava ustanovujúcej schôdze mestského zastupiteľstva, ktorá je naplánovaná na 21.12., tam sa ujme funkcie primátor aj poslanci, príde k voľbe námestníkov primátora, voľbe členov mestskej rady, ustanoveniu komisií zastupiteľstva a voľbe ich členov, tak aby orgány mesta mohli bez problémov fungovať. Dovtedy budem s politickými stranami diskutovať aj o filozofii fungovania mesta, tak ako o nej píšem v tomto blogu. Na dohodu budeme potrebovať veľa pozitívnej energie. Dúfam, že takúto energiu budú mať aj občania mesta, ktorých cez nové mechanizmy pozývam do vytvárania novej samosprávnej podoby fungovania mesta.
30. nov 2010 o 07:05
Páči sa: 0x
Prečítané: 3 345x
Pozitívna energia pre Bratislavu
Po voľbách reagovalo na moje zvolenie za primátora veľké množstvo ľudí. Neboli to len blahoželania alebo gratulácie, ale viacerí vyjadrili pocit akejsi novej energie, že sa po tejto voľbe môže komunálna politika v Bratislave zmeniť k lepšiemu, viacerí sa vyjadrili, že sú radi, že mohli voliť s čistým svedomím a nie menšie zlo. Chcem sa aj prostredníctvom tohto blogu poďakovať všetkým, ktorí mi dali svoj hlas a pomohli mi uspieť vo voľbách primátora Bratislavy.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(56)