V čom je problém? Je logické, že väčšina lesných ciest vedie do údolia. Slúžia prevažne na to, aby sa ľudia mohli z podhorských oblastí dostať do lesa a späť. Veľká časť takýchto ciest preto vytvára prirodzený spád. A tam, kde je spád a voda, z dažďa alebo topiaceho sa snehu, vzniká potôčik alebo riečka, pretože odtoku vody do údolia už nič nebráni.

Prietok vody odtekajúcej po lesných cestách niekedy dosahuje desiatky až stovky litrov za minútu.

Rozmočená zvážnica slúži ako zberný odtokový kanál.
Naviac lesné cesty sa často hlboko zarezávajú do svahov hôr a tým v skutočnosti vytvárajú odvodňovacie kanály, podobné ako sa používajú na odvodnenie mokrých plôch v poľnohospodárstve. Princíp je úplne rovnaký.

Lesné cesty sa na mnohých miestach hlboko zarezávajú do lesnej pôdy, čím sa ešte viac umocňuje ich odvodňovací efekt.
Potom už len postačí, aby sa na horách začal topiť sneh alebo prišiel prudký dážď, ktorý zasiahne vačšiu plochu povodia nejakej rieky alebo riečky a pohroma je na svete. Voda nazbieraná "odvodňovacími" kanálmi sa z jednotlivých dolín nasčítava a zrazu tu máme storočnú povodeň a to čoraz častejšie. Je to logické a zďaleka nejde iba o globálne otepľovanie, ktorému sa to často pripisuje. Jedna lesná cesta môže dosahovať prietok desiatok až stoviek litrov vody za minútu. Keď to vynásobíte počtom takýchto rizikových ciest, dostanete sa k úctyhodným číslam.
Slovenské hory sú popretkávané hustou sieťou "odvodňovacích kanálov".
Potom už záleží len od prírody, do akej miery tento odtokový potenciál v danej chvíli dokáže "využiť", aby dokonala dielo skazy.
((cesty))(video si prehrajte so zvukom)
Nielen v čase topenia sa snehu lesné cesty odvádzajú tisíce litrov vody do potokov. Čím sa výrazne podieľajú na vysušovaní lesov a zvyšovaní rizika záplav v povodí naviazaných potokov a riek.
Tečúca lesná pôda po ťažbe a po daždi na zvážnici. | (foto Karol Kaliský) |
Nepremyslené budovanie lesných ciest má aj iný neblahý účinok, a to na samotný les. Voda, ktorá mala slúžiť na zavlaženie lesa, prudko stečie do dolín a lesy v dôsledku nedostatku vlahy vysychajú. Tak sa stávajú zraniteľnejšími aj pre rôznych škodcov.

Výsledkom nevhodnej ťažby a na ňu naviazaný vznik nových lesných ciest, sú vysušené lesy a zaplavené nížiny.

Zdravý prirodzený les má, za normálnych okolností, takmer nulový povrchový odtok vody.