
Pri horských hoteloch, odstavných plochách na horských priechodoch alebo v blízkosti lesa, v chatových osadách, horských rekreačných strediskách, na väčšine takýchto miest na Slovensku nenájdeme odpadkové kontajnery, ktoré by dostatočne bránili medveďom v prístupe k odpadkom. Takto my ľudia vychovávame z inak plachých medveďov nebezpečné jedince navyknuté na prítomnosť človeka, ktoré následne ohrozujú ľudí žijúcich v takýchto regiónoch i turistov navštevujúcich tieto lokality.

Uzamykateľné kontajnery v miestach s častým výskytom medveďov u nás ešte stále nie sú samozrejmosťou. Zvyčajne sa kontajnery v takýchto lokalitách zabezpečujú až keď je už neskoro a medveď už ohrozuje ľudí. Jemu samotnému v tom čase už hrozí odchyt alebo odstrel.

Čo si ľudia často neuvedomujú je, že nebezpečné miesta takto vznikajú i v blízkosti odpočívadiel pri cestách cez horské priechody. Na týchto miestach sú častým javom ničím nechránené plastové vrecia na odpadky, samozrejme plné odpadkov. Neraz som pri svojich potulkách práve na takýchto miestach našiel stopy po nočných návštevníkoch - líškach a medveďoch.

Myslím si, že ponechaním zabezpečenia kontajnerov iba na ľubovôli majiteľov pozemkov, na ktorých sa takéto kontajnery nachádzajú, je nepostačujúce. V tejto oblasti je zrejme legislatíva nedostatočná a chýba aj kontrola zo strany štátnych orgánov. Na druhej strane sa prípady medveďov, ktoré si takýmto spôsobom navykli na prítomnosť človeka často zneužívajú na tvrdenia, že medvede sú premnožené a že preto sa tlačia k ľudským príbytkom. Ale sme to my ľudia, kto medvede privykáme na ľahký zdroj potravy v blízkosti naších obydlí.