Pre tých, ktorí nemajú možnosť si prezrieť video, zacitujem zo stránky televízie TA3:
"V Dolnom Smokovci sa zapáčilo mladému medveďovi. Viacerí ho už videli prechádzať sa po tejto tatranskej osade. Najnovšie macovi zachutili čerešne v záhrade jedného zo smokoveckých penziónov. Pre turistov je medveď atrakciou. Majiteľka penziónu by však bola šťastná, keby si obľúbil radšej iné miesto.
V záhrade penziónu sa medveď objavil už štyrikrát. Vždy si najprv opatrne obzrie terén. Ak je vzduch čistý, v okamihu sa ocitne rovno na strome.
Na čerešni sa potom začne poriadna hostina. Turisti z penziónu sú z návštevy medveďa celí bez seba.
Iný názor má majiteľka penziónu. Bezpečnosť hostí jej ľahostajná nie je, hoci jej manžel sa s medveďom skamarátil natoľko, že na čerešne už chodievajú spolu.
Medveď-maškrtník má najviac tri roky. Podľa zoológa nie je nebezpečný, no napriek tomu treba mať pred ním rešpekt.
Aj keď si medvedík špacíruje po Smokovci, na paniku dôvod určite nie je. Človeku by ublížiť nemal, pravda, ak ho nebude provokovať."
Dňa 28.7.2008 TA3 odvysielala ďalší príspevok s názvom: S odpadkami pri hoteloch sa medveďov nezbavia
"Obývané lokality Vysokých Tatier stále navštevuje medveď. Stredobodom jeho záujmu sú kontajnery s odpadkami a chutné čerešne na stromoch. Medveď však postupne stráca svoju plachosť. Je to problém, ktorý zainteresovaní musia riešiť."
Na tom by nebolo nič zvláštne, je to televízia a túži po atrakciách. Zvláštny sa mi ale zdá prístup úradov k tomuto problému. Už pomaly celé Slovensko vie o tom, že medveď chodí na čerešne do záhrady penziónu, ale neviem na čo ešte čakajú kompetentní.
Veľmi mi to pripomína podobný prípad z Tálov v roku 2002.

Mal som to šťastie medveďa filmovať ešte predtým, ako stihol niekomu ublížiť. Aj vtedy išlo o "turistickú atrakciu" a už vtedy som nechápal nečinnosť štátu. Muselo to dôjsť až tak ďaleko, že ten istý medveď zranil troch ľudí. Na nekonanie zodpovedných nakoniec doplatil medveď aj ľudia.
Nie som odborník na medvede, ale i laikovi je jasné, že medveď v Dolnom Smokovci si už navykol na ľudí a je potrebné ho riešiť čo najskôr. Čím skôr sa začne, tým väčšia šanca je na úspech a tým menšia pravdepodobnosť je, že dôjde k zraneniu človeka. Neznamená to ale automaticky odstrel alebo odchyt medveďa. Správnu a účinnú metódu by mali posúdiť skutoční odborníci.
Riešením pre takéto prípady by mohla byť medvedia "horúca" linka napojená na medvediu políciu. Takáto dobre vybavená výjazdová skupinka odborníkov by dokázala vo veľmi krátkom čase vyhodnodiť situáciu a prijať účinné opatrenia. Určite by stav na mieste dokázali posúdiť lepšie ako úradník na ministerstve, ktorý rozhodne od stola v Bratislave.
Sú to práve "kontajnerové medvede", ktoré sú pre človeka najnebezpečnejšie. Dôvod je veľmi jednoduchý, stratili prirodzený rešpekt, človeka sa neboja, neutekajú pred ním tak ako medvede, ktoré žijú vo svojom prirodzenom prostredí. Na Slovensku je to bohužiaľ tak, že lovíme tých nesprávnych.
Je veľmi dôležité, aby sa problémové medvede začali riešiť už pri prvých náznakoch synantropného správania. Existuje celá škála prevýchovných prostriedkov (špeciálne kontajnery, elektrické ohradníky, gumové projektily a pod.) a prevýchovných metód, ktoré sú však účinné iba vtedy, keď sa použijú včas. Niektorým ľuďom však akoby vyhovovalo odkladanie riešenia "kontajnerových medveďov" až do doby, kedy priamo ohrozujú alebo zrania človeka a odstrel takéhoto medveďa je už nevyhnutný. Takáto situácia môže byť pre niekoho dokonca ekonomicky zaujímavá.
Vážení a milí ministri, poslanci, keď máme dostatok prostriedkov na stavbu posedov určených na lov chránených živočíchov, určite sa nájde dosť prostriedkov aj na ochranu zdravia ľudí. Viete to zvieratko na strome nie je žiadne mačiatko. Je atrakciou pre médiá a pre ľudí práve preto, že do tej záhrady jednoducho nepatrí. Je to šelma a patrí do prírody. Čím skôr sa tak stane, tým je to lepšie pre ňu aj pre ľudí.
Hoci sa tejto téme venujem vo svojich príspevkoch pravidelne, niektorí akoby nechápali. A tak skúsim príklad, aby som lepšie ozrejmil aktuálnu situáciu na Slovensku:
Predstavte si, že z Bratislavskej ZOO ujde medveď a bude oberať čerešne v záhrade ministerstva životného prostredia. Ministerstvo okamžite vyhlási, že medvede na Slovensku sú premnožené. Na to poľovníci vystrieľajú celú populáciu medveďa hnedého v Tatrách. Ale ten jeden v záhrade ministra tam zostane... Zdá sa Vám to absurdné? Aj mne. Ale presne to sa na Slovensku deje. Tvrdíme, že medvede sú premnožené len na základe toho, že ich vidíme vo svojich záhradách. Strieľame medvede tam, kde nikoho neohrozujú a neexistuje žiadny štátny program na predchádzanie vzniku "kontajnerových" medveďov. Naviac nezmyselné plošné odstrely narúšajú skladbu medvedej populácie a tým aj autoregulačné mechanizmy.